۶ نفر
۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵
هم شادیم، هم غمگین و گاهی هم میانه هستیم

خواننده آلبوم «میز دوتایی» معتقد است تصوری که از موسیقی جنوب وجود دارد یا شادِ شاد است یا غمگینِ غمگین، تصوری نشات‌گرفته از نگاهی توریستی و بی‌حدِ وسط. او می‌پرسد تکلیف آن‌چه در این میانه می‌گذرد چیست؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد لاریان، خواننده گروه بوشهری سیریا که آلبوم «میز دوتایی»‌شان از زمان انتشار در فروردین ۹۹ تا امروز جزو آثار پرفروش بوده است، گفت: «ما، پیش از ارائه اثر، به پتانسیل منطقه‌مان نگاه کرده و می‌کنیم. این که در گذشته چه داشته‌ایم و اکنون چه داریم و هر کدام به چه طریقی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.»

این خواننده افزود کرد: «تصوری که وجود دارد این است که موسیقی جنوب ایران، موسیقی‌ای یا شادِ شاد یا غمگینِ غمگین است. موسیقی‌ای که یا می‌توان با آن رقصید یا گریست. تصوری نشات‌گرفته از نگاهی توریستی و بی‌حدِ وسط که باید در مقابلش پرسید تکلیف آن‌چه در این میانه می‌گذرد چیست؟ به عقیده گروه سیریا، این حدِ وسط در زمانه ما رنگ‌ باخته است و در حالی که در گذشته، در قالب موسیقی کار روی دریا، اشعار اجتماعی، عاشقانه و... نمود پیدا می‌کرد، گویی امروز ترجیح می‌دهند پیوندی با اجتماع خود نداشته باشد. در تولید «میز دوتایی» این پیوند در کنار قصه‌محوری، برای ما بیش از هر چیز دیگری اهمیت داشت.» 

متن کامل این گفت و گو را در موسیقی بندری، حاصل مراوده جذاب با فرهنگ‌های عربی،هندی و آفریقایی است بخوانید. 

۵۷۲۵۹

کد خبر 1495017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =