سلطانی‌فر: تیم های عربستانی هم باید به ایران بیایند

وزیر ورزش و جوانان گفت:میزبانی حق ماست و پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جلسه مشترکی امروز با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، رضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک، مهدی علینژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، عزیزی خادم رییس فدراسیون فوتبال، حمیدرضا آصفی و خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص تصمیم اتخاذ شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا و عدم میزبانی ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و مسابقات انتخابی جام جهانی برگزار شد.

سلطانی‌فر در این جلسه با تاکید بر کارشکنی‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا و  نامهربانی‌های AFC با کشور ایران را پایان‌ناپذیر توصیف کرد و اظهارداشت: از تمام ظرفیت دیپلماسی، حقوقی و ورزشی برای تغییر تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا بهره می گیریم.

وزیر ورزش کشور گفت: در سالی که گذشت به خاطر بحث تغییر اساسنامه و بلاتکلیفی فدراسیون فوتبال فشار زیادی را تحمل کردیم. بعد از چالش یک ساله توانستیم تایید اساسنامه فدراسیون فوتبال را از فیفا بگیریم و بعد از 13 سال فوتبال ما از بلاتکلیفی این موضوع خارج شد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال، عنوان کرد: با تلاشی که صورت گرفت شاهد برگزاری یک انتخابات خوب و سالم و بدون حاشیه بودیم و برخلاف تصور برخی‌ها در یک فضای مناسب رییس فدراسیون انتخاب شد.

وزیر ورزش و جوانان درادامه با اشاره به رویدادهای پیش روی فوتبال در سال 1400 از رقابت‌های مقدماتی انتخابی جام جهانی درمرحله برگشت و مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به عنوان مهمترین رویدادهای فوتبال نام برد و گفت: مسابقات مقدماتی دور رفت در یک مسابقات میزبان بودیم و در سه مسابقه به صورت میهمان حضور داشتیم، برای ما مهم است که در دور برگشت سه میزبانی داشته باشیم.

سلطانی‌فر با اشاره به بحث میزبانی عربستان در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا تصریح کرد: در چند سال گذشته به خاطر شرایطی که ایجاد شده بود تیم‌های عربستانی به ایران نمی‌آمدند و بالطبع تیم‌های ایرانی نیز در عربستان حاضر نمی‌شدند و بازی‌های این دو کشور براساس تصمیم AFC در کشور ثالث برگزار می‌شد. حالا که AFC میزبانی برگزاری یک دوره مسابقات متمرکز را در عربستان قرار داده معنایش این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا از این تصمیم عدول کرده و طبیعتاً تیم های سعودی نیز به ایران بیایند.

وی ادامه داد: همواره بازی‌هایی که بین نمایندگان ایران و عربستان برگزار شده با حساسیت خاصی همراه بوده است. ما با دو تصمیم ناعادلانه و غیرقابل پیش‌بینی مواجه شدیم. در خصوص برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی هنگ کنگ، کامبوج و عراق متقاضی میزبانی نبودند. کشور ایران و بحرین فقط متقاضی بودند که در یک تصمیم چالش برانگیز AFC میزبانی را به کشور بحرین داد.

وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه اعتقاد ما بر این است که میزبانی حق ایران است، اظهار داشت: در این خصوص یک هفته قبل مکاتبه‌ای را با اینفانتینو رییس فیفا و شیخ سلمان رییس AFC داشتیم که ایران به عنوان یک کشور بزرگ در هشت سال گذشته اکثرا در رنکینگ اول آسیا قرار داشته و درحال حاضر رتبه دوم را در اختیار دارد و عنوان کردیم فوتبال و تماشاگران ایران همیشه در آسیا سرآمد بودند. نتایجی که تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه گرفت یکی از طلایی ترین نتایج کسب شده توسط تیم های آسیایی بود و همچنین باشگاه‌های ما نیز در چند سال اخیر همیشه نتایج درخور کسب کردند.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته، تصریح کرد: در این خصوص صحبتی با آقای ظریف داشتیم و موضوع را اطلاع دادیم. همچنین رییس فدراسیون فوتبال نیز دیداری را با وزیر امور خارجه داشت و توضیحات لازم را ارائه داد. او نیز اقداماتی را در این خصوص انجام داد و مکاتباتی را با ریاست فیفا و AFC داشت.

سلطانی فر خاطرنشان کرد: مجموعه مدیریت ورزش کشور شامل وزارت ورزش وجوانان، کمیته ملی المپیک و فدراسیون فوتبال براین باور هستیم که میزبانی حق مسلم ما است و پیگیری‌های لازم را در این خصوص انجام خواهیم داد. هنوز فرصت داریم که بخواهیم تصمیم گرفته شده را عوض کنیم اما درباره مسابقات لیگ قهرمانان آسیا فرصت چندانی نداریم و باید تصمیم لازم را بگیریم. باید فضای منطقی تری ایجاد کنیم و عوارض حضور تیم‌های ایران در کشورهای دیگر را کم کنیم.

وی ادامه داد: کشور ایران از همه لحاظ امن است و هیچ گونه مشکلی برای میزبانی مسابقات با رعایت پروتکلهای بهداشتی نداریم. تحریم‌ها نیز بخشی از پازل فشاری است که کنفدراسیون فوتبال آسیا روی آن دست گذاشته است و تصمیم ناعادلانه خود را توجیه می کند.

سلطانی فر در پایان گفت: با وجود همه تصمیماتی که اتخاذ شده ما باید از موضع قدرت در مسابقات حاضر شویم چون قدرت فوتبال ایران بیشتر از دیگر کشورهای همگروه ما است و بازیکنان تیم ملی باید این موضوع را بدانند که می توانند با قدرت از این گروه به مرحله بعدی صعود کرد.

256 251

کد خبر 1495583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =