سال 99 به نام شاگردان آقایحیی

سال 1399 برای فوتبال ایران روز پنج‌شنبه رسما به پایان خواهد رسید.

رضا پورعالی: سال فوتبالی 1399 پنجشنبه 28 اسفند با برگزاری 4 دیدار از هفته هجدهم لیگ برتر به پایان خواهد رسید تا به این ترتیب پرونده عجیب ترین سال فوتبالی در ایران بدون فروش حتی یک عدد بلیت بسته شود. فصلی که فوتبال در آن تا روزهای نخست تیر ماه به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل بود، فقط دو روز فوتبالی دیگر تا وارد سال 1400 شود. یک فصل فوتبالی متفاوت با کلی اظهارنظر فوتبالی عجیب. اوایل سال که لیگ نوزدهم روی هفته 21 تعطیل مانده بود خیلی ها می گفتند لیگ را نیمه کاره بگذارید. می گفتند جام را بدهید به قهرمان نیم فصل. می گفتند جام را بدهید به همان تیمی که تا هفته 21 صدرنشین است. ایده های عجیب تری هم مطرح شد؛ مثلا ا متیازات لیگ نوزدهم را جمع کنید با امتیازات لیگ بیستم و قهرمان  را معرفی کنید! همه  این صحبت ها کم کم دور ریخته شد. لیگ نوزدهم بعد از یک تعطیلی 117 روزه از سر گرفته شد. قهرمانش معلوم شد و حالا هم 17 هفته از لیگ بیستم را سپری کرده ایم. انگار فقط تماشاگران اضافی بودند. کرونا جان مردم را می گیرد اما زندگی در جریان است؛ درست مثل فوتبال.

رسیدیم به روزهای پایانی سال و حالا بد نیست مرور کنیم 5 تیمی را که بیشتر از بقیه امتیاز جمع کردند و بهترین بودند. این آمار شامل همه بازیهای 5 تیم پرسپولیس، استقلال، سپاهان، تراکتورسازی  و فولاد  در سال 99 است؛ همه بازی های این تیم ها در جام حذفی، در لیگ برتر و در لیگ قهرمانان آسیا.

پرسپولیس 74 متیاز

36  بازی

21 برد – 11 تساوی – 4 باخت

53 گل زده – 21 گل خورده

پرسپولیس بیشتر از همه تیم ها بازی کرد، بیشتر از همه تیم ها از فوتبال لذت برد و بیشتر از همه تیم ها حسرت کشید. حسرت بزرگ پرسپولیس شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا بود. اما خب، آنها با فاصله زیاد بهتر از دیگر تیم های ایرانی بودند در سال 99. با بیشترین برد، کمترین باخت، بیشترین گل زده، کمترین گل خورده، بیشترین  امتیاز و بیشترین افتخار. آنها برای چهارمین بار متوالی قهرمان لیگ شدند، در آسیا نایب قهرمان شدند و حالا هم صدرنشین لیگ بیستم هستند. آننها به پنجمین قهرمانی متوالی می اندیشند.

استقلال 58 امتیاز

34 بازی

15 برد – 13 تساوی – 6 باخت

49 گل زده – 30 گل خورده

سال 99 هم برای استقلالی ها نشد آن سالی که انتظارش را داشتند. یک سال دیگر به طلسم قهرمان نشدن آبی ها در لیگ اضافه شد. در جام حذفی هم آن باخت تلخ به تراکتور هنوز هم خاطر هواداران را آزار می دهد. شاید برش های شاد استقلال در سالی که گذشت، بردن پرسپولیس در ضربات پنالتی بود و آن گل های ثانیه نخست و ثانیه های پایانی ارسلان مطهری و مهدی قائدی به پرسپولیس در لیگ. با  این حال استقلالی ها سال 99 را امیدوارانه به پایان می برند.

سال 99 به نام شاگردان آقایحیی

سپاهان 53 امتیاز

32 بازی

15 برد – 8 تساوی – 9 باخت

45 زده  - 34 خورده

سال 99 برای سپاهان دو بخش  اشت، بخش اول با پنجم شدن در لیگ و شکست مقابل استقلال در جام حذفی به تلخی و بدون سهمیه لیگ قهرمانان آسیا به پایان رسید و بخش دوم که قسمت شیرین ماجرا بود و باعث شد  این تیم تبدیل به یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در لیگ بیستم شود. سپاهان حالا شانه به شانیه پرسپولیس در صدر جدول قرار دارد و بیش از هر زمان دیگر خود را نزدیک می بیند به کسب عنوان قهرمانی. سجاد شهباززاده هم خاطره خوب سپاهانی ها در سال 99 بود.

سال 99 به نام شاگردان آقایحیی

تراکتور 48 امتیاز

29 بازی

13 برد – 9 تساوی – 7 باخت

30 گل زده – 21 گل خورده

تراکتور بعد از 6 سال دوباره قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شد. این دومین جام مهم کلکسیون افتخارات تیم پرطرفدار تبریزی بود. تیمی که پسوند «سازی» را هم از اسمش برداشت. سال 99 در استاندارهای تراکتور یک سال خوب بود؛ با قهرمانی در جام حذفی و کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا. با  این حال تضمینی برای تکرار این موفقیت ها در سال 1400 نیست. تراکتور دو بار سرمربی عوض کرد در این مدت و حالا هم یکی یکی دارد ستاره هایش را از دست می دهد.

سال 99 به نام شاگردان آقایحیی

258 41

کد خبر 1496069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =