۰ نفر
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۰۷:۱۹

ادغام وزارت رفاه در وزارت کار و مامور شدن شیخ الاسلام برای ادغام وزارت کار و رفاه یک پیغام بزرگ دارد؛ محصولی از دولت رفتنی شده است.

امید کریمی: هیات دولت، جزئیات ادغام 8 وزارتخانه را اعلام کرده است. با توجه به این مصوبه، وزارت رفاه و تامین اجتماعی با همه امکانات، تجهیزات، ‌اموال منقول و غیر منقول و نیروی انسانی و تعهدات مربوط در وزارت کار و امور اجتماعی ادغام شد.

به همین منظور کار گروهی متشکل از وزیر کار و امور اجتماعی، معاونان برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور تشکیل شد تا نسبت به تهیه تشکیلات جدید و تعیین تکلیف اموال، امکانات، تجهیزات، نیروی انسانی و اختیارات و وظایف جدید اقدام و نتیجه برای طی مراحل قانونی به هیئت وزیران ارائه شود.

ادغام وزارت رفاه در وزارت کار و سپردن امر ادغام به وزیر کار، یک معنای بزرگ دارد؛ خداحافظی صادق محصولی از وزارت رفاه و دولت. پیش بینی هایی که پیش از این هم وجود داشت و اکنون با ادغام رسمی وزارت رفاه در کار، به وقوع می پیوندد.

پیش از این خبرآنلاین در دو گزارش مختلف پیش بینی کرده بود با ادغام وزارت رفاه در وزارت کار، صادق محصولی از دولت دوم محمود احمدی نژاد جدا می شود.

در چندماهی که قانون هدفمندی یارانه ها اجرایی شده است، وزارت رفاه، وظیفه تقسیم پول یارانه ها را برعهده داشته است. با این حال، دولت تصمیم گرفت دو وزارتخانه با کارکرد دوگانه اقتصادی، اجتماعی را با هم ادغام کند و یک وزارتخانه تشکیل شود؛ کار و امور اجتماعی؛ رفاه و تامین اجتماعی. احتمالا نام وزارتخانه جدید هم می شود کار و رفاه اجتماعی.

البته مجلس اعتقاد داشت باید وزارت رفاه را منحل کرد، وظایف درمانی و سلامتی اش را به وزارت بهداشت سپرد و وظایف یارانه ای را به وزارتخانه ای دیگر. نکته اینجاست که پس از تشکیل وزارت رفاه و پا گرفتنش در دولت نهم، اختلافات وزارت بهداشت و وزارت رفاه، ضربه ای بزرگ به نظام سلامت ایران بود.

مشکلاتی که در اجرای برنامه پزشک خانواده بوجود آمد و البته اختلافات دامنه دار بیمه ها و وزارت بهداشت، طلب وزارت بهداشت از بیمه ها و البته تعرفه هایی که هنوز هم مشخص نشده اند، نمونه ای از این اختلافات است.

اکنون احمدی نژاد میان شیخ الاسلام و محصولی، اولی را انتخاب کرده است. هرچند که انتخاب دشواری است؛ محصولی، یکی از همراهان رییس جمهور از زمان دانشگاه و البته در پست های اجرایی مختلف است. شیخ الاسلام هم یکی دیگر از معتمدان احمدی نژاد است؛ او در دولت نهم، رییس دفتر رییس جمهور بود.

اما شیخ الاسلام، امسال وظیفه ای دشوار برعهده دارد؛ رسیدن به عدد دو و نیم میلیون شغل در سال 90، قولی که احمدی نژاد در سخنان پس از تحویل سال 90 داد، بر عهده اوست. هرچند که گفته که وزارت کار وظیفه نظم دادن به روابط کار را برعهده دارد و نه شغل سازی. اما احمدی نژاد از او می خواهد تا دو و نیم میلیون شغل را بوجود بیاورد.

از سوی دیگر، همیشه خبرهایی درباره تمایل نداشتن محصولی به ادامه مدیریت ارشد دولتی وجود داشته است. او هر سه باری که برای وزارت به مجلس معرفی شده (نفت، کشور، رفاه) این عدم تمایل را ابراز کرده. ضمن اینکه خبر می رسد محصولی هم برای مجلس نهم خودش را آماده می کند.

کسی از دولت نرفته!

البته مجلس به این ادغام ها واکنش نشان داده است. حسین نجابت، قائم مقام مرکز پژوهشهای مجلس با تاکید بر اینکه ادغام یک وزارتخانه در وزارتخانه دیگر بازی با الفاظ است، گفت: باید با ادغام وزارتخانه ها یک وزارتخانه جدید با ساختاری که به تصویب مجلس برسد، تشکیل شود، بنابراین وزرای وزارتخانه های ادغام شده از سوی دولت همچنان وزیر هستند.

او همچنین گفت: باید یک وزارتخانه جدید، با یک ساختار جدید و با حوزه اختیارات و مسئولیت‌های جدید که به تصویب مجلس می‌رسد، تشکیل شود، آن زمان این وزارتخانه جدید به وزیر جدیدی نیاز خواهد داشت و در زمان رأی‌گیری برای وزیر جدید تواناییهای وی با توجه به اختیارات و مسئولیت‌هایش سنجیده خواهد شد.

4747

کد خبر 149619

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =