از تایید حکم ۳۱ سال زندان طبری تا نرخ نیم میلیاردی دیه؛ مهمترین سخنان سخنگوی قوه قضاییه

اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد نرخ دیه برای سال آینده (۱۴۰۰) برابر با ۴۸۰ میلیون تومان است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضایی در واپسین روزهای سال ۱۳۹۹ آخرین نشست خبری خود در امسال را برگزار کرد تا تعداد نشستهای او در دوران تصدی سخنگویی به ۴۰ جلسه برسد. هر چند جلسه امروز او بسیار کوتاه و با سئوالاتی کم چالش همراه بود و در نهایت، سوالات بسیاری از خبرنگاران بی پاسخ ماند.

او در مهمترین خبر داغ نشست خبری امروز خود که به صورت مجازی برگزار شد، گفت: حکم زندان به مدت ۳۱ سال برای اکبر طبری در دیوان عالی کشور قطعی شد.

اکبر طبری معاون اجرایی دفتر رئیس قوه قضاییه بود که با اعمال نفوذ، رشوه و باجگیری برخی پرونده ها را از مسیر عدالت منحرف کرده بود.

اسماعیلی در ارتباط با پرونده «اکبر طبری» گفت: در پرونده اکبر طبری حکم قطعی صادر شد.

او با اشاره به اینکه محکومیت وی در ارتباط با لیدری و سردستگی باند ارتشاء به ۳۱ سال حبس تعزیری، پرداخت جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی و استرداد فهرست بلندبالای تحصیل شده است، اعلام کرد این حکم از سوی دیوان عالی کشور تایید و قطعی شده است. البته اسماعیلی تاکید کرد بخشی از پرونده این فرد که در ارتباط با اتهام پولشویی هنوز باز است و تردیدهایی در این ارتباط وجود دارد. اسماعیلی گفت: سایر محکومیت‌های نامبرده به تایید دیوان عالی کشور رسیده است.

اسماعیلی همچنین درباره ارتباط تخریب املاک «کلاک» با پرونده اکبر طبری هم توضیحانی ارائه کرد. او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بین پرونده املاک کلاک که به تخریب ویلاسازی غیرمجاز منجر شد با پرونده طبری ارتباطی وجود دارد یا خیر، گفت: بله، این بخشی از اقدامات مرتبط با طبری بود که پرونده مستقلی بود.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: در آن پرونده که یکی از همین پرونده هایی بود که طبری در فرآیند قضایی آن اعمال نفوذ کرده بود آن پرونده قبلا رای صادر شده بود و در دادگاه قطعی شده بود که در دوره اخیر نسبت به رای صادره قبلی تقاضای اعاده به دادرسی شد.
رئیس دفتر حوزه ریاست قوه قضاییه ادامه داد: دیوان عالی کشور اعاده دادرسی را پذیرفت و محکومیت آقایان نجفی را در ارتباط با وضعیت اراضی کلاک تایید کرد و در نتیجه اراضی اعاده به وضع سابق شد با حکم دیوان عالی کشور و متعاقب حکم صادره از دیوان عالی کشور پرونده مجددا در کمیسیون های ماده ۱۰۰ شهرداری لواسان مطرح شد و کمیسیون های ماده ۱۰۰ شهرداری لواسان رای به قلع و قمع بناهای احداثی صادر کردند.
رئیس کل اسبق دادگستری استان تهران توضیح داد: آنچه که اجرا شد آرای صادره از کمیسیون ماده ۱۰۰ بود که متعاقب رای دیوان عالی کشور بود. الان هم رای کمیسیون ماده ۱۰۰ اجرا شده و بخشی از آن اگر باقی مانده در همین روزها اجرا می شود و مجموعه اراضی کلاک که متعلق به آقای نجفی بود اعاده به وضع سابق شد.
 
دیه چقدر زیاد شد؟
در بخش دیگری از سخنان سخنگوی قوه، نرخ دیه برای سال ۱۴۰۰ اعلام شد. سخنگوی دستگاه قضا عنوان کرد: برای سال ۱۴۰۰ نرخ دیه قتل غیرعمد مسلمان ۴۸۰ میلیون تومان تعیین شد.
گفتنی است هر ساله نرخ دیه از سوی رئیس قوه قضاییه و بر اساس معیارهای شرعی تعیین می شود.

سخنگوی دستگاه قضا همچنین در ارتباط با دو پرونده «نگین غرب» و «مروارید غرب» گفت: در این پرونده بیش از ۱۵ هزار مالباخته داشتیم. در این پرونده دادگاه شعبه ۳۶ تجدیدنظر بعد از صدور رای، در جهت بازگشت اموال تصمیماتی گرفته شد و با بیش از یازده هزار نفر تسویه حساب شده است.

این مقام قضایی قول داد: تا تابستان ۱۴۰۰ با تکمیل واحدهای مسکونی با سایر افراد تسویه حساب خواهد شد.

سرنشینان سانچی زنده اند؟
بخش دیگری از این نشست به سئوالی در خصوص رای دادگاه بدوی درباره صدور حکم فوت فرضی سرنشینان کشتی سانچی اختصاص داشت. اسماعیلی به طرح مسایل تازه در مورد «کشتی سانچی» واکنش نشان داد و گفت: اولا باید گفت رای دادگاه غیرقطعی و بدوی است و همین رای بدوی هم به صورت شکلی صادر شده و رای غیرقطعی دلالت بر زنده بودن سرنشینان این کشتی ندارد. ضمنا به آرای غیرقطعی استناد نمی‌کنیم. لذا جهت طی روند قانونی پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال شده است و باید تا اعلام حکم قطعی صبر کنیم.
محکومیت های مدیران منطقه آزاد کیش
اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش، به محکومیتهای مدیران منطقه آزاد کیش پرداخت و گفت: علیرضا عامری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل وقت سازمان منطقه آزاد کیش به جرم اخذ رشوه، تبانی در انجام معاملات دولتی، سو استفاده از موقعیت و مقام شغلی به یک فقره چهار سال و نیم حبس به علاوه یک فقره دیگر چهار سال حبس، به علاوه دو سال حبس ،به علاوه یک سال حبس، جزای نقدی، شلاق و انفصال موقت از مشاغل دولتی که البته به حکم قانون مجازات اشد قابل اجرا خواهد بود محکوم شده است.
سخنگوی دستگاه قضایی همچنین محکومیت یک وکیل زن را اعلام عمومی کرد و گفت: همچنین لیلا امیرآبادی وکیل دادگستری به جرم پرداخت رشوه، جعل اسناد، اعمال نفوذ و معاونت در تسهیل مال نامشروع به سه فقره دو سال حبس و یک فقره یک سال حبس محکوم شده است.
ورود دستگاه قضا در بحث گرانی‌های مرغ

سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با گرانی‌های اخیر در بازار مرغ بیان کرد: به همه دستگاه‌ها بویژه سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کردیم حاضریم کمک کنیم.

او ادامه داد: در روزهای اخیر و هفته جاری دادستان‌های ما، معاونین دادستان به کمک تعزیرات حکومتی رفتند مواردی از سواستفاده در حوزه توزیع مرغ را کشف و متهمینی را دستگیر کردند، پرونده های آنها در حال رسیدگی است.

مبارزه با زمین خواری و تغییر کاربری اراضی

اسماعیلی در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: در واحدهای قضایی در دادسرا و دادگاه‌ها حضور هزار شعبه اختصاصی برای حوزه انفال و منابع طبیعی تعیین کردیم.

او با اعلام آمار پرونده های رسیدگی شده در این خصوص گفت: در سال ۹۹ در این شعب ۱۹ هزار و ۷۵۵ حکم قضایی صادر شد. در ارتباط با اراضی ملی و منابع طبیعی ۲۴ هزار و ۱۶۰ هکتار به بیت المال اعاده شد.

سخنگوی دستگاه قضایی ادامه داد: در حوزه آزاد سازی تصرفات حریم دریاها در شمال و جنوب کشور بستر و حریم رودخانه ها ۳۹ هزار و ۱۸۵ هکتار از اراضی ساحلی آزاد شد. در ارتباط با تغییر کاربری ها در سال ۹۹ ، نه هزار و ۱۰۶ حکم صادر شد، ۶ هزار و ۳۸۸ هکتار از اراضی ملی و باغات به وضعیت سابق اعاده شد و بیش از یک میلیون قلع و قمع توسط قوه قضاییه صورت گرفت.

دزدها مرخصی نوروزی ندارند

در بخش پایانی این نشست خبری کوتاه، اسماعیلی درباره عدم اعطای مرخصی به زندانیانی با جرایم سرقت و ناامنی خبر داد و گفت: امروز بخشنامه مرخصی نوروزی زندانیان ابلاغ شد ولی در همین بخشنامه تاکید شده است این مرخصی شامل زندانیانی که با اتهامات سرقت و ایجاد ناامنی در حبس به سر می برند اختصاص داده نشود چون این اشخاص بیش از دیگران مستعد ارتکاب جرم هستند. لذا برای تامین امنیت و رضایت شهروندان در ایام نوروز از اعطای مرخصی به زندانیانی با این اتهامات خودداری می شود.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1496232

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
    6 1
    سلام لطفاً تصحیح فرمائید؛ "دیه نیم میلیاردی" نه "دیه نیم میلیونی"