۰ نفر
۲۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
میزان اثرپذیری بازار سرمایه از نرخ ارز

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک کارشناس بازار سرمایه گفت: حتی  اگر نرخ ارز با نوسان مواجه شود صنایع حاضر در بازار سرمایه با افزایش قیمت های جهانی محصولات کامودیتی نه تنها اُفت نخواهند کرد بلکه با رشد مواجه خواهند شد.

وحید کشمیری پور  درباره میزان اثر پذیری بازار سرمایه از نرخ ارز در دو دهه گذشته، اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی که در دو دهه اخیر کشور با آن مواجه بوده است  نرخ ارز هم به نسبت آن دچار نوسانات زیادی شد و از آنجایی که حداکثر صنایع حاضر در بازار سرمایه با نرخ ارز محاسبه می شوند به همین دلیل این موضوع بر ارزش سهم های حاضر در بورس نیز اثر گذار بود.

وی بیان کرد: هر دولتی که در این مدت روی کار آمد توانست از طریق فروش نفت یا سایر کالاهای صنعتی به منابع ارزی دسترسی پیدا کند اما نکته حائز اهمیت آن است که برخی از دولت ها توانستند با استفاده از ابزارهای گوناگون نرخ ارز را سرکوب کنند که این امر سبب شد تا بعضی از صادرکنندگان نیز انگیزه خود را از دست دهند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: سرکوب کردن نرخ ارز سبب شد تا در چند سال گذشته ما ناگهان با جهش نرخ مواجه شویم که این امر بر تورم نیز اثر گذاشت.

کشمیری پور گفت: بهتر است دولت های بعدی  بگذارند نرخ ارز توسط خود بازار مشخص شود تا بتوانیم از یک طرف پویایی را به بازار سرمایه باز گردانیم  و جانب دیگر صادر کنندگان نیز انگیزه از دست رفته خود را به مرور به دست آورند.

او در پایان تصریح کرد: دولت فعلی ممکن است تا زمان انتخابات از طریق تزریق ارز نرخ را پایین بیاورد اما این رویه، پایدار نخواهد بود ناگفته نماند که حتی  اگر نرخ ارز با نوسان مواجه شود صنایع حاضر بازار سرمایه افزایش قیمت های جهانی محصولات کامودیتی نه تنها اُفت نخواهند کرد بلکه با رشد مواجه خواهند شد.

223224

کد خبر 1497107

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =