تخلفات حادثه‌ساز هم جریمه دارد و هم نمره منفی برای متخلف

ایرنا نوشت: رییس مرکز اطلاعات کنترل و ترافیک راهور به هموطنان هشدار داد که در تخلفات حادثه ساز، ضمن اعمال جریمه، نمره منفی نیز لحاظ خواهد شد.

 احمد شیرانی روز پنجشنبه اظهار داشت: جریمه حوادث حادثه ساز فقط مالی نیست بلکه نمره منفی نیز برای آن ها لحاظ می شود، از آن جایی که ۸۲ درصد تصادفات در جاده ها ناشی از سبقت و سرعت غیر مجاز، عدم توجه به جلو به دلیل صحبت کردن با گوشی همراه و عدم کنترل وسیله به دلیل خواب آلودگی است، ضمن اعمال جریمه در این تخلفات حادثه ساز، نمره منفی نیز برای رانندگان خاطی لحاظ می شود.

وی با اشاره به اینکه سبقت و سرعت غیر مجاز اخیرا افزایش یافته است، تااکید کرد: براین اساس هموطنان توجه داشته باشند که در صورت انجام تخلفات حادثه ساز، صرفا جریمه نمی شوند و نمره منفی نیز برای آن ها منظور می شود.

شیرانی با ارائه توصیه های مهم به شهروندان در زمان رانندگی خطاب به شهروندان گفت: از عجله و شتاب در رانندگی پرهیز کنند. بعد از هر ۲ ساعت رانندگی در جاده های کشور به مدت ۱۵ دقیقه استراحت نمایید.  هیچ گاه در هنگام رانندگی با تلفن همراه صبحت نکنید.  

وی در ادامه توصیه خطاب به شهروندان گفت: بستن کمربند ایمنی حتی برای سرنشینان عقب خودروها در جاده ها را فراموش نکنید.  از انجام تخلفات حادثه ساز مانند سرعت و سبقت غیر مجاز به ویژه در راه های که جداشونده ندارند، پرهیز کنند. رانندگی در این شرایط نیازمند آمادگی لازم و رعایت احتیاط کامل در رانندگی است.  با بیان اینکه در حال حاضر بارش باران در جاده‌های استانهای قم، تهران، مازندران، قزوین و البرز وجود دارد، گفت: برابر پیش بینی سازمان هواشناسی برای امروز در جاده های اکثر استانها بارندگی و وزش باد رخ خواهد داد.

رئیس مرکز اصلاعات و کنترل راهور ناجا ادامه داد: وزش باد شدید باعث بروز پدیده گردوخاک و کاهش میدان دید راننده و بارندگی ها با ایجاد لغزندگی جاده ها باعث کاهش ضریب اصطکاک لاستیک خودرو با سطح راه شده و احتمال از دست رفتن توانایی در کنترل وسیله در سرعتهای بالا و افزایش مسافت ترمز گیری و تصادفات جلو به عقب می شود.

شیرانی گفت: رعایت سرعت مطمئنه و افزایش فاصله طولی در این شرایط از الزامات رانندگی است. تردد و سفر به شهرهای گروه قرمز و نارنجی ممنوع و محدودیت تردد شبانه در تمامی شهرها کشور در گروه قرمز و زرد و زرد و آبی کماکان ادامه دارد.

به گفته وی، وضعیت ترافیکی در همه جاده ها روان و بدون مشکل است و بجز جاده شهداد به نهبندان و خرم آباد پلدختر، تمام جاده های اصلی و مواصلاتی کشور باز است.

شیرانی از هموطنان خواست قبل از تردد از طریق شماره تلفن ۱۲۰ و ۸۸۲۵۵۵۵۵ (۱۰ خط) در جریان آخرین وضعیت جوی و ترافیکی قرار گیرند.

براساس قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی چنانچه متخلف دارای ۳۰ نمره منفی باشد گواهینامه او به مدت سه ماه ضبط و در پایان مدت مزبور با پرداخت ۴۰۰ هزار ریال جریمه نقدی به نفع خزانه عمومی مسترد می‌شود.  پس از اعمال مقررات چنانچه در اثر ارتکاب تخلفات جدید ۲۵ نمره منفی به متخلف تعلق گیرد، گواهینامه او به مدت ۶ ماه ضبط و پس از انقضاء مدت مزبور و پرداخت ۶۰۰ هزار ریال به نفع خزانه عمومی مسترد می‌شود.  هرگاه پس از اعمال مقررات در اثر ارتکاب تخلفات جدید ۲۰ نمره منفی به متخلف تعلق گیرد گواهینامه او ابطال و بعد از یک ‌سال می‌تواند برابر مقررات و پس از طی دوره آموزشی و پرداخت یک‌ میلیون ریال به نفع خزانه عمومی گواهینامه جدید اخذ کند.  

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1498570

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =