سرعت بخشیدن به اقدامات منابع طبیعی با محوریت جهش تولید‎ در سال ۱۴۰۰ ‎ادامه دارد

جعفر مرادی حقیقی مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در اولین جلسه شورای معاونین سال جاری دستاوردهای منابع‌طبیعی و آبخیزداری در سالی که گذشت را نتیجه زحمات مجموعه همکاران و مشارکت مردم در اقصی نقاط استان سمنان دانست و افزود: حق منابع‌طبیعی بیش از اینهاست و هیچگاه نسبت به اقداماتی که انجام شده است نباید مغرور شویم بلکه در سالجاری نیز مسیر جهشی اداره کل با قدرت و قوت به پیش می‌رود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان جعفر مرادی حقیقی در جلسه شورای معاونین که برای بررسی عملکرد، سرعت بخشیدن به فعالیت‌ها و اقدامات ‏منابع‌طبیعی با محوریت جهش تولید تاکید و جهش سازمانی را عامل مهم در تحقق شعار سال جاری ((تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها)) دانست و برنامه‌ریزی، ‏پویایی و تمرکز بر تکالیف مهم در طرح‌ها و پروژه‌های منابع‌طبیعی مرتبط با جهش تولید را مورد تاکید قرار ‏داد‎.‎ 
جعفر مرادی حقیقی مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با توجه به نامگذاری سال گذشته به عنوان سال جهش تولید ‏توسط مقام معظم‌رهبری و ابلاغ سیاست‌های سازمان  به عنوان خط‌مشی حرکت در سال جاری، برنامه‌ها و تکالیف قانونی منابع‌طبیعی را در قالب ۹ طرح ‏محوری با نام ”طرح ۹ در ۹۹” ارتقائ  پوشش حفاظتی، کاداستر اراضی ملی، تعیین تکلیف مدیریت پارک‌های جنگلی، مدیریت و شناسایی ذخیره‌گاه‌های جنگلی، اخذ حقوق دولتی و تقویت منابع اعتباری، توسعه و تقویت صندوق‌های منابع طبیعی، مدیریت و بهره‌برداری از مراتع، توسعه زراعت چوب و ساماندهی بهره‌برداری محصولات فرعی جنگلی ،مرتعی و توسعه دولت الکترونیک و هم‌چنین چهار طرح محوری آبخیزداری و آبخوان‌داری، مقابله با بیابان‌زدایی و صیانت از جنگل‌های کشور از جمله این اقداماتدر سال ۱۴۰۰سرعت بخشیدن به این اقدامات با موضوع جهش سازمانی در دستور کار ادارات منابع ‏طبیعی شهرستانها و اداره کل با استان‌ها قرار داد.‏
وی خاطرنشان کرد: اقداماتی که در سال گذشته انجام شده قطعاً با عیب و ایرادهایی همراه بوده است که باید این نقطه ضعف‌ها شناسایی و نسبت به رفع آنها در سال جدید اقدام شود.
تعامل حداکثری و افزایش چند برابری در کاداستر
جعفر مرادی حقیقی در زمینه کاداستر اراضی ملی گفت: در سالی که گذشت تعامل بسیار خوبی با سازمان ثبت اسناد و املاک برقرار شد و نتیجه آن اقدامات چندین برابری در اخذ سند کاداستر اراضی ملی بود. 
جعفر مرادی حقیقی  مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت:  تلاش‌های انجام شده به منظور سیاست‌های ابلاغی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای اجرای برنامه‌های ۹ در ۹۹ از ابتدای سال گذشته تاکنون سند اراضی منابع ملی و طبیعی استان به میزان دو میلیون هکتار صادر گردید.
وی افزود: با همکاری دستگاه قضایی و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان از بدو شروع حدود۷ میلیون  هکتار از اراضی ملی استان ثبت شده و کل اسناد اخذ شده ۵ میلیون و ۲۳۰هزارهکتار دارای سند تک برگ شدو تا پایان سال جاری کلیه عرصه های منابع طبیعی با تخصیص اعتبار سند دار خواهد شدو همچنین انجام تثبیت و اخذ سند برای کلیه اراضی ملی گرفته خواهد شد.
 افزایش نظارت بر عملکردها 
جعفر مرادی حقیقی با تاکید بر نظارت بیشتر بر عملکردها خاطرنشان کرد: معاونین ،روسای ستادی و روسای شهرستانهای تابعه استان سمنان موظف هستند تا دورترین نقطه حوزه استحفاظی در شهرستان‌ها نظارت کامل داشته باشند.
او تصریح کرد: توصیه و سفارش به منزله ایراد گرفتن نیست بلکه از نکات مهمی است که در دین اسلام نیز بر آن تاکید سفارش شده و ما وظیفه داریم نظارت بر اقدامات در عرصه های
 منابع‌طبیعی را جدی بگیریم.
جعفر مرادی حقیقی همچنین یادآور شد: با نشستی که با مدیرکل صدا و سیمای مرکز سمنان پیش از هفته منابع‌طبیعی و آبخیزداری برگزار شد ظرفیت‌های خوبی ایجاد شد که روسای شهرستانهاو معاونین اداره کل باید از این ظرفیت رسانه‌ای در جهت توسعه پایدار منابع‌طبیعی استفاده کنند.
 مشکلات ارباب رجوع  در دیدار چهره به چهره حل شود
مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان جعفر مرادی حقیقی در ادامه تاکید کرد:تکریم ارباب رجوع باید هنر همکاران ما در منابع‌طبیعی باشد و در هر شرایطی باید مردم را بپذیریم و حتی اگر محق نباشند باید آنان را محترمانه توجیه کنیم که  مثلاً در این پرونده حق با آنان نیست.
وی ادامه داد: مشکلات ارباب رجوع با منابع‌طبیعی باید تا حد امکان در خود شهرستانهاحل و فصل شود و نباید یک نفر بخاطر وجود مشکلات بارها از دورترین نقطه شهرستان‌ به اداره کل مراجعه کند.

این مسئول منابع‌طبیعی در ادامه از ۳۵اکیپ جهت گشت و مراقبت درسطح هشت شهرستان استان از۲۸ اسفندماه سال جاری تا۱۶فروردین۱۴۰۰ خبر داد و افزود: از هم اکنون باید برای سالجاری جهت پیشگیری از حریق در جنگل‌ها و مراتع برنامه‌ریزی کرده و تمامی احتمالات را بسنجیم.
مرادی حقیقی همچنین از روسای منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستانها خواست از ظرفیت و مشارکت بسیج سازندگی ،جوامع محلی ، بهره برداران وهمیاران طبیعت در امر دیده‌بانی استفاده نمایند تا در زمینه حریق با مشکلات مواجه نشویم.
او اضافه کرد در زمینه حریق دستورالعمل‌های اجرایی از سوی سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور تهیه و ارسال شده است و موظف هستیم این دستورالعمل‌ها را با دقت مطالعه و آن را اجرایی کنیم تا شاهد حریق کمتری درفصل بهار و تابستان در عرصه های منابع طبیعی و جنگلی باشیم.

46

کد خبر 1498724

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =