۴۵۰ برابر شدن ظرفیت پهنای باند ورودی به استان آذربایجان‌غربی

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی گفت: در سال‌های گذشته ظرفیت پهنای باند ‏ورودی استان ۴۴۹ برابر شده است، اما یک ششم پهنای باند ورودی استان زیر بار است. ‏

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، قاسم جلیلی‌نژاد مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی با اشاره به ۴۴۹ برابر شدن ظرفیت پهنای باند ورودی به استان در هفت سال دولت تدبیر و امید گفت: در ابتدای دولت پهنای باند ورودی استان ۷/۶ گیگابیت بر ثانیه بود که امروز به ۳۰۸۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده ضمن اینکه  در بحث شبکه ملی اطلاعات ۹۰ درصد ‏از تعهدات خود را ‏در زمینه تامین زیرساخت‌های ارتباطی در استان انجام داده ایم.

وی اضافه کرد:امروز ظرفیت پهنای ‏باند بهره برداری شده استان به ۴۶۶ گیگابایت بر ثانیه رسیده ‏است که نسبت به ۸ سال قبل که ۳.۴ گیگابایت بر ثانیه ‏بوده، ۱۳۷ برابر شده است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت پهنای باند ورودی استان در ۸ سال گذشته ۴۴۹ برابر شده است، افزود:‏پهنای باند ورودی استان با توجه به ظرفیت بهره برداری آن یک ششم زیر بار است و ‏پنج ششم آن آزاد ‏بوده و قابل بهره برداری است. 

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان‌غربی ادامه داد: طبق برنامه ششم توسعه مقرر ‏شده است ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به ‏اینترنت دسترسی پیدا کنند، و هم اکنون بیش از ۷۶ ‏درصد آن محقق شده است و در تلاشیم در صورت تامین تجهیزات تا پایان سال ۱۰۰ درصد تعهد ‏وزارت متبوع تحقق یابد.

وی اضافه کرد: در فاز نخست توسعه ‏ارتباطات روستایی یک هزار و ۱۵۰ روستا و در فاز دوم که فعلا ‏در حال انجام است ۲۶۳ روستا در سطح استان از ‏اینترنت پرسرعت بهره‌مند شدند که با تامین تجهیزات مابقی روستاهای بالای ۲۰ خانوار نیز تحت پوشش قرا می گیرند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان‌غربی افزود: همه ۴۸ شهر آذربایجان‌غربی ‏از ‏امکانات آخرین نسل تلفن همراه برخوردار هستند. ‏

کد خبر 1499355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =