۰ نفر
۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
چگونه زنگ زدگی فرش را پاک کنیم؟

فرش ها توانایی زیباتر کردن محیط را دارند. آن ها به فضا رنگ و گرما می بخشند و پای برهنه ما را از جذب سرمای کف حفظ می کنند. اما علیرغم زیبایی و کارایی، به راحتی لک دار می شوند و ظاهر ناخوشایندی پیدا می کنند.

علی رغم تمیز کردن منظم، گاهی اوقات از لکه هایی مانند لکه های زنگ زده روی فرش متعجب می شوید و بیشتر اوقات این لکه ها، ناشی از پایه های مبلمان است. اگر فرش های جدیدی برای خانه خود خریداری کرده اید باید تلاش کنید تا سال ها ماندگار شوند.

یک نکته خطاب به عاقلان: اگر می خواهید لکه های زنگ زدگی را از بین ببرید، باید مراقب باشید که چطور این کار را انجام می دهید، در غیر این صورت خطر بدتر شدن صدمه و یا ماندگار شدن لکه زنگ زدگی وجود دارد.

در چنین شرایطی بهترین راه حل، استفاده از خدمات قالیشویی ازگل است اما در این مقاله برخی از قوانین تمیز کردن فرش زنگ زده را نیز برای شما ذکر می کنیم.

چگونه می توان لکه های زنگ زدگی را از بین برد

لکه زنگ زدگی یک لکه معمولی روی فرش است که اغلب به دلیل نشتی پنجره ها، اسباب بازی های مرطوب و یا مبلمان ایجاد می شود. برای از بین بردن این لکه ها، علاوه بر صبر به کمی دانش نیز نیاز دارید.

در این قسمت تکنسین های قالیشویی دولت دانش مورد نیاز پاک کردن لکه ها را قدم به قدم به شما آموزش خواهند داد:

  1. منبع لکه را حذف کنید

اگر با لکه زنگ زدگی رو به رو شده اید، اولین خط دفاعی شما این است که منبع لکه زنگ زده را پیدا کرده و آن را حذف کنید. به طور مثال اگر مبلمان، گلدان و یا دیگر وسایل منجر به زنگ زدگی بر روی فرش شده اند، می توانید از یک مانع برای جدا کردن منبع ایجاد لکه استفاده کنید. برای این کار می توانید از یک برگه یا پوشش مخصوص یا حتی یک پلاستیک استفاده کنید تا بدتر شدن لکه جلوگیری کنید.

  1. اجازه دهید لکه خشک شود

قدم اول خشک شدن لکه زدگی است. اجازه دهید زنگ زدگی به طور کامل خشک شود. چنانچه بلافاصله پس از زنگ زدن فرش اقدام به پاک کردن آن کنید، باعث پخش شدن زنگ زدگی و کثیف شدن ناحیه بیشتری از فرش خواهید شد.

  1. قسمت های سطحی لکه را پاک کنید

پس از خشک شدن سطح فرش، در مرحله دوم از یک چاقوی کره خوری (چاقویی که تیز نباشد) برای از بین بردن زنگ زدگی الیاف استفاده کنید. این امر به از بین بردن زنگ زدگی اضافی قبل از تمیز کردن محل لکه با محلول پاک کننده به شما کمک می کند. مراقب باشید نخ ها را در حین تراشیدن با چاقو، نکشید در غیر این صورت به فرش خود آسیب می رسانید.

  1. لکه را به روش های مختلف پاک کنید

این مرحله را می توان به روش های مختلفی انجام داد:

A. استفاده از صابون: یکی از این روش ها آن است که مقدار کمی صابون را روی پارچه مرطوب بمالید و سپس پارچه را روی لکه زنگ بزنید. چندین مرتبه این کار را تکرار کنید. سپس اجازه دهید تا صابون حداقل 5 دقیقه بر روی لکه زنگ زده باقی بماند. پس از انجام این مراحل، اگر لکه به طور کامل از بین نرفته، می توانید همین مراحل را تا زمانی که لکه تقریباً از بین برود، ادامه دهید.

B. استفاده از مخلوط  آب و آمونیاک: در صورتی که لکه زنگ زدگی همچنان از بین نرفته است، می توانید 2 فنجان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری آمونیاک مخلوط کنید. مخلوط را مستقیماً روی لکه زنگ زدگی بریزید و اجازه دهید حدود 5 دقیقه بر روی آن باقی بماند. سپس لکه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

C. استفاده از مخلوط آب لیمو، سرکه سفید و کمی نمک: اگر با وجود انجام تمام مراحل گفته شده در بالا، لکه زنگ زدگی هنوز از بین نرفته است می توانید از این مخلوط استفاده کنید. آب لیمو و سرکه سفید را با نسبت های مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و کمی نمک به ان اضافه کنید. مخلوط را مستقیماً روی لکه بریزید و اجازه دهید چند ساعت بر روی لکه باقی بماند.

چگونه زنگ زدگی فرش را پاک کنیم؟

  1. محل مورد نظر را خشک کنید

خشک کردن فرش پس از تمیز کردن آن، درواقع فوت کوزه گری پاک کردن لکه فرش است. توجه کنید که خشک نکردن محل مورد نظر می تواند باعث مرطوب ماندن فرش شود. مرطوب ماندن فرش باعث ایجاد کپک در فرش شده و موجب کاهش طول عمر و از بین رفتن فرش می شود.

پاک کردن لکه زنگ زدگی فرش با قالیشویی در دولت

با انجام مراحل ذکر شده در بالا، می توانید به راحتی لکه زنگ زدگی را از فرش خارج کنید و دیگر نگران آسیب فرش خود نباشید. اما در مواردی که لکه های زنگ زدگی برای مدت طولانی بر روی فرش باقی مانده اند و یا لکه های بزرگی بر روی فرش ایجاد شده اند که میزان زیادی زنگ زدگی دارند، می توانید از خدمات قالیشویی اندرزگو استفاده کنید. با این کار می توانید علاوه بر تمیز کردن لکه، فرش را به خوبی تمیز کرده و طول عمر آن را نیز افزایش دهید.

چگونه زنگ زدگی فرش را پاک کنیم؟

قالیشویی توحید

از نظر محافظت از فرش ها و تمیز نگه داشتن آنها تا حد ممکن، هیچ چیز با استفاده از خدمان قالیشویی حرفه ای قابل مقایسه نیست. به جای اینکه صبر کنید تا فرش هایتان کثیف و تار به نظر برسند، حداقل سالی 2 بار به کمک قالیشویی توحید آن ها را تمیز کنید.

قالیشویی توحید بیش از 30 سال است که در زمینه شستشوی انواع فرش، موکت و ... فعالیت دارد و امروزه با تجربه بالا در این زمینه، می تواند انواع فرش های شما را به خوبی تمیز کند. ما به کمک دستگاه های پیشرفته قالیشویی و تکنسین های حرفه ای و آموزش دیده، تلاش می کنیم تا انواع لکه ها را به بهترین شکل ممکن با بهترین مواد شوینده استاندارد، برطرف نموده و بر دوام فرش های شما بیفزاییم.

2121

کد خبر 1499365