۰ نفر
۱۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۹
نکات مهم محیط‌زیستی که باید در روز طبیعت رعایت کنید

سیزده‌بدر نزدیک است و اگرچه به‌خاطر شیوع کرونا توصیه‌ی مقام‌های بهداشتی این است که از سفر و گرد هم آمدن خودداری شود، اما با توجه به انبوه سفرهایی که در نوروز انجام شده، دور از انتظار نیست که میلیون‌ها سفر دیگر هم انجام شود.

با این حساب و با توجه به روزها و هفته‌های بهاری دیگری که در پیش است، یادآوری چند نکته بی‌مورد به نظر نمی‌رسد:

* لطفاً در هیچ عرصه‌ای زباله، چه تجزیه‌شدنی و چه تجزیه‌ناپذیر، باقی نگذارید و همه را به شهرها و مخزن‌های درنظر گرفته شده برای پسماند برسانید. ته‌مانده‌های غذا را نیز با خود ببرید و با این تفکر که آن‌ها را حیوان‌ها می خورند، سبب اختلال در وضع طبیعت نشوید.

* هیچ‌گاه و در هیچ برنامه‌ی طبیعت گردی و کوه‌پیمایی، علفی را از زمین نچینید. چیدن فلان گیاه برای درست کردن پلو و آش، یا بهمان گیاه برای استفاده ی دارویی و... آسیب‌های جبران‌ناپذیری به پوشش گیاهی کشور می‌زند. هر علف و بوته و درختچه، مانند یک درخت کارکرد خودش را در چرخه‌ی زیست (حفظ خاک، جذب بارش‌ها، جلوگیری از توفان گردوخاک، حفظ تنوع زیستی، حفاظت از چشم اندازها، و...) دارد. چیدنِ حتی یک برگ و ساقه‌ای از یک گیاه نیز موجب اختلال در زادآوری و بقای گیاه می شود.

* از خریدن سبزی‌های کوهی و صحرایی خودداری کنید.

* هرگز در محیط‌های طبیعی آتش روشن نکنید. اگر آثاری از آتش دیدید، آن را به طور کامل خاموش کنید و روی بقایای آن خاک بریزید.

* به کسانی که اصول بالا را رعایت نمی‌کنند، تذکر دهید.

* موردهای تجاوز به محیط‌های طبیعی و میراث‌های فرهنگی را به مقام های مسوول گزارش کنید.

اگر این نکته‌ها را درست می‌دانید، آن‌ها را درفضای مجازی و محیط‌های خانوادگی و دوستانه نشر دهید.

*کنشگر محیط زیست

۴۷۲۳۲

کد خبر 1499633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =