۰ نفر
۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵
عمان: تلاش برای حل بحران یمن ادامه دارد

ایرنا نوشت: عمان اعلام کرد که به تلاش هایش در همکاری با عربستان سعودی و نمایندگان ویژه سازمان ملل و آمریکا در امور یمن برای حل بحران این کشور ادامه خواهد داد.

پادشاهی عمان روز سه شنبه در بیانیه ای که توسط خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد، افزود: با پیروی از دستورات سلطان « هیثم بن طارق » به همکاری نزدیک با عربستان سعودی، نمایندگان ویژه سازمان ملل و آمریکا در امور یمن و طرف های یمنی درگیر در این کشور با هدف دستیابی به یک توافق سیاسی جامع برای حل بحران کنونی در جمهوری یمن ادامه دارد.

حکومت پادشاهی عمان در این بیانیه ابراز امیدواری کرد که این تماس ها در آینده نزدیک به گونه ای که امنیت و ثبات را به یمن بازگرداند و امنیت و منافع کشورهای منطقه را حفظ کند، به نتیجه مطلوب برسد.

مسقط طی سال های گذشته تلاش هایی را برای حل بحران یمن انجام داده است که برجسته ترین آن پیشنهاد ابتکار صلح یمن در سال ۲۰۱۷ بود که مورد استقبال گسترده بین المللی قرار گرفت. 

عمان همچنین نقش میانجی بین طرفین درگیر در جنگ یمن را بازی می کند و بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی رسانه های منطقه، مسقط اخیراً میزبان جلسات مسئولان انصارالله و مقامات آمریکایی بوده است.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما پس از گذشت تقریبا پنج سال از این تجاوز وحشیانه، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

تجاوز وحشیانه نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی اکنون وارد هفتمین سال شده است و مقاومت مردم یمن باعث شده تا نیروهای مسلح و کمیته های مردمی این کشور با هدایت  انصارالله به پیروزی های سیاسی و نظامی ارزشمندی دست یابد و متجاوزان را در اندیشه راهکارهایی از جمله ارائه پیشنهادها و ابتکارات صلح برای خارج شدن از باتلاق جنگ یمن فرو برده است.

در طی این سال‌ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های سعودی جان خود را از دست داده‌اند.   

311311

کد خبر 1499949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =