۰ نفر
۱۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳
دستور الکاظمی برای اجرای توافق بغداد و پکن

ایسنا نوشت: نخست وزیر عراق دستور اجرای توافق بغداد - پکن را صادر کرد.

به گزارش روسیا الیوم، حسن ناظم، وزیر فرهنگ و رسانه و سخنگوی هیأت دولت عراق در نشست خبری گفت، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق دستورداد که اجرای توافقنامه عراق با چین آغاز شود چرا که اجرایی شدن آن زمان زیادی خواهد برد.

وی افزود، دولت عراق از گشودن سیاست خود به روی جهان استقبال می کند و به دنبال ایجاد آینده ای جدید برای عراق است آینده ای که در آن نقطه تلاقی با سایر کشورها باشد.

پرونده توافق با چین طی ماههای گذشته جنجال زیادی در عراق ایجاد کرد و سیاستمداران عراق نسبت به آن تردید داشتند و برخی از آنها گفتند، اصلا توافقنامه ای وجود ندارد. در حالی که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر سابق عراق بر وجود آن تاکید داشت.

پیش از این الکاظمی با اشاره به حرف و حدیث ها درباره لغو نتایج سفر عبدالمهدی به چین تاکید کرده بود، توافقنامه ای به عنوان جایگزین توافقنامه با چین وجود ندارد.

سپتامبر ۲۰۱۹ یک ماه قبل از آغاز اعتراضات مردمی در عراق، عبدالمهدی در سفری پنج روزه به چین رفت و هشت توافق‌نامه و یادداشت تفاهم با این کشور در زمینه‌های مالی، تجاری، امنیتی، عمران، ارتباطات، فرهنگ و آموزش امضا کرد.

در این راستا، محمد صالح، مشاور امور مالی نخست‌وزیر عراق گفت، این توافق‌نامه ۲۰ ساله که به دلیل وجود بحران مالی در عراق سال ۲۰۲۰ اجرایی نشد، پس از تصویب قانون بودجه دولت فدرال در سال جاری میلادی، وارد فاز اجرایی خواهد شد.

311311

کد خبر 1500094

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =