۸ هزار شغل در شهرک‌های صنعتی استان چهارمحال و بختیاری به‌دلیل کمبود آب تهدید می‌شود

تسنیم نوشت : مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به تامین آب شهرک‌های صنعتی توسط تانکرهای آبرسانی، گفت: این آب برای شرب واحدهای صنعتی استفاده خواهد شد. اکنون ۸هزار اشتغال در معرض تهدید قرار دارد.

 حمیدرضا فلاح  در دیدار با نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری  اظهار داشت:  رسالت اصلی در  حوزه شهرک‌های صنعتی، واگذاری و ایجاد زیرساخت‌های صنعتی است، میانگین واگذاری در طول سنوات قبل ۲۰ هکتار با تعداد چهل متقاضی بوده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری افزود: سال ۹۹ این واگذاری‌ها به رقم ۲۱۵ هکتار یعنی ۱۰ برابر میانگین واگذاری سنوات گذشته رقم خورد و با ۵۵۰ نفر متقاضی قرارداد بسته شد.
وی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های تامین امکانات برق، گاز، آب، تصریح کرد: در سال ۹۷ میزان هزینه توسعه شهرک‌های صنعتی ۳۵ میلیارد ریال بود اما با اقدامات متعدد در سال گذشته، ۷۴۰ میلیارد ریال از اعتبارات و کمک‌ها و ۱۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات استانی هزینه شد.
فلاح خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود این عدد در سال جاری به ۱۲۰۰ میلیارد ریال برسد، با تمام این عملکردها مشکلاتی در واحدهای صنعتی وجود دارد. متاسفانه تعدادی از واحدهای بهره‌برداری شده راکد هستند و در بحث آسیب شناسی مشکل اصلی این واحدها بازاریابی ضعیف است.
وی تصریح کرد: یکی از آسیب‌های اساسی و نقاط ضعف واحدهای تولیدی در استان چهارمحال و بختیاری عدم ارتباط با قسمت‌های مختلف کشور، حتی داخل استان است و باید به این مسئله توجه ویژه شود.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به حوزه زیرساخت‌ها، بیان داشت: متاسفانه مشکل آب در استان جدی است، شهرک صنعتی سامان، شهرکرد، سفیددشت، بروجن و دستگرد با تانکر آبرسانی می‌شوند.
وی عنوان داشت: محل تامین آب با تانکر هم معضل است، تاکید بر پروژه بن-بروجن حیاتی است چرا که نه تنها آب شرب مردم را تحت تاثیر قرار داده بلکه ۸هزار اشتغال هم در معرض تهدید قرار گرفته است.
فلاح خاطرنشان کرد: این آب برای صنعت استفاده نمی‌شود بلکه برای آب شرب واحدهای صنعتی از این آب استفاده خواهد شد، باید واحدهای فولادی را به سمت استفاده از پساب باید سوق داد.
وی ادامه داد: فولاد زاگرس سفیددشت ۲۰۰ تن پساب شهر بروجن را پس از تصفیه استفاده می‌کند، در شهرک شهرکرد از پساب خود برای فولاد تاراز استفاده می‌شود، ضمن اینکه در صبا فولاد سفیددشت همین مکانیزم اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به مدل درگیری واحدهای تولیدی در مسئولیت اجتماعی، گفت: این مدل طرح‌های بزرگ صنعتی و معدنی را به توسعه روستاهای همجوار خود مکلف کرد، متولی بهینه‌سازی شامل تامین امکانات زیربنایی و ایجاد شغل برای آن روستا اتفاق می‌افتد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: این مدل در کرمان و خراسان انجام و برای کل کشور در سال ۱۴۰۰ الزامی شد که این مدل در هفشجان در حال عملیاتی شدن است. یک مدل مشارکتی در خانمیرزا هم تقبل شد که به نفع خود واحدها و توسعه منطقه محروم است، این طرح در استان جهت اشتغال روستاها گسترش می‌یابند.

46

کد خبر 1500118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =