بهره‌برداری از طرح‌های بزرگ صنعتی و معدنی در پنج استان با دستور رئیس جمهور

ایرنا نوشت: بهره‌برداری از پنج طرح‌ ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعتبار چهار هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان در پنج استان کشور با دستور رییس‌جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانس آغاز شد.

در شصتمین برنامه پویش جهش تولید در دومین پنجشنبه سال ۱۴۰۰، طرح‌های ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پنج استان کرمان، خراسان شمالی، قزوین، فارس و سمنان به بهره برداری می رسند.

طرح‌هایی که امروز به بهره‌برداری می رسد، در زمینه تولید شمش آلیاژی، مس کاتد، کاشی و سرامیک، خردایش و دانه‌بندی سنگ آهن و همچنین تکمیل زیرساخت‌های فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی گرمسار است.

پروژه دیگری که امروز به بهره برداری می رسد، طرح تولیدی کاشی دیوار و کف صدف سرام استقلال آباده است که عملیات اجرایی آن از سال ۸۵ با اعتباری بلغ بر سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال در شهرک صنعتی آباده آغاز شده است.

با افتتاح این طرح که تولید روزانه آن هشت هزار متر مربع کاشی خواهد بود، برای ۱۵۰ نفر به شکل مستقیم و برای ۶۰۰ نفر به شکل غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد می‌شود.  

طرح تکمیلی مجتمع صنعتی فولاد آلیاژی اسفراین پروژه دیگری است که دارای هشت زیرمجموعه با سرمایه‌گذاری ۹۴ میلیون یورو است. این پروژه از سال ۸۶ آغاز شد اما در مقطعی به دلیل تحریم‌های ظالمانه و مشکلات پولی و بانکی اجرای آن متوقف شد. امروز و پس از ۱۳ سال آخرین حلقه این طرح در قالب ریخته‌گری پیوسته با اعتبار ۳۰ میلیون دلار به بهره‌برداری رسید.

با بهره‌برداری از طرح تکمیلی مجتمع صنعتی فولاد اسفراین، ظرفیت تولید در این مجتمع صنعتی از ۱۲۰ هزار تن به ۱۸۰ هزار تن افزایش یافته و در مجموع برای ۲۵۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.

از دیگر طرح‌هایی که امروز به دستور رییس‌جمهور به افتتاح رسید،  واحد خردایش شرکت معدنی و صنعتی گل گهرسیرجان و تولید مس کاتدی صنایع مس طارم بود.  

با افتتاح این طرح‌ها برای یک‌هزار و ۲۹۰ نفراشتغال‌زایی مستقیم ایجاد می شود.

27219

کد خبر 1500372

برچسب‌ها