توضیح لاوروف درباره نشست‌های آتی کمیته قانون اساسی سوریه

ایسنا نوشت:وزیر خارجه روسیه ضمن تأکید بر اینکه باید به سوری‌ها برای تعیین سرنوشتشان فرصت داد، اعلام کرد، دور آتی نشست‌های کمیته قانون اساسی سوریه متفاوت خواهد بود.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در باشگاه گفتگوی والدای در مسکو گفت: ما از طریق ارتباطمان با گی‌یر پدرسن، فرستاده سازمان ملل به سوریه و نمایندگان دولت و مخالفان سوری برای اتحاد و نزدیکی طرف‌ها تلاش می‌کنیم. نشست آتی کمیته قانون اساسی سوریه جدید و متفاوت خواهد بود چراکه برای اولین بار توافق شده رؤسای هیئت‌های دولت و مخالفان دیدار مستقیمی داشته باشند.

وی گفت: پدرسن از این توافق که روسیه در رسیدن به آن کمک کرده، استقبال کرده است.

لاوروف گفت: آمریکا از داعش به عنوان ابزاری برای کارشکنی در حل سیاسی بحران سوریه استفاده و از شبه‌نظامیان جدایی طلب حمایت می‌کند که این اقدام نقض آشکار قطعنامه‌های بین المللی است. آمریکا اراضی سوریه را اشغال و به غارت منابع طبیعی آن از جمله نفت و گاز می‌پردازد.

وی بر لزوم حل سیاسی بحران سوریه با استناد به قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت تأکید کرد و گفت: باید به سوری‌ها برای رسیدن به توافقی درباره تعیین سرنوشتشان فرصت بدهیم.

لاوروف گفت: برخی از کشورها تلاش می‌کنند موضوع انتخابات ریاست‌جمهوری آتی در سوریه را به تغییراتی که در روند سیاسی حاصل می‌شود از جمله فعالیت کمیته قانون اساسی ربط بدهند. این مسئله امکان‌پذیر نیست چراکه فعالیت این کمیته در قطعنامه ۲۲۵۴ ذکر نشده است.

311311

کد خبر 1500376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =