۱۳۶فرد مبتلا به اتیسم تحت پوشش بهزیستی قزوین هستند

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: ۱۳۶فرد مبتلا به اتیسم بین سنین ۴ تا ۳۹سال در این نهاد پرونده دارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ علیرضا وارثی، مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: ۱۳۶فرد مبتلا به اتیسم بین سنین ۴ تا ۳۹سال در این نهاد پرونده دارند که ۹۸نفر از آنان مرد هستند.

وارثی افزود: یک مرکز آموزشی و توانبخشی روزانه اتیسم در استان قزوین و در شهر قزوین فعال است که ۵۰نفر از کودکان دارای این اختلال بصورت یارانه‌ای در این مرکز حضور دارند.

او گفت: پس از نیازسنجی تیم توانبخشی این مرکز، به کودکان دارای اتیسم خدماتی، چون گفتاردرمانی، موسیقی، نقاشی، مشاوره و روانشناسی داده می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان بیان کرد: همچنین برای والدین این کودکان نیز کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود.

وارثی گفت: بهزیستی برای ترغیب خانواده‌ها به حضور دراین مراکز و به منظور حمایت از خانواده‌های دارای دهک پایین کمک هزینه آموزشی تحت عنوان یارانه به مبلغ ۸۰۰ هزار تومان به این مرکز پرداخت می‌کند.

او افزود: اختلال طیف اتیسم مادام العمر است، اما فرد مبتلا، با تشخیص به موقع و آموزش‌های مستمر می‌تواند از زندگی طبیعی برخوردار شود.

مدیرکل بهزیستی استان افزود: طرح غربالگری اتیسم همزمان با اجرای کشوری در استان قزوین از طریق هماهنگی با مرکز اتیسم سینا اجرا می‌شود که از سال ۹۵ تاکنون حدود ۴۲نفر مشمول این طرح گردیده اند.

وارثی گفت: این افراد از سایر خدمات سازمان اعم مستمر وغیر مستمر همچون کمک هزینه معیشت ومستمری، کمک هزینه‌های درمانی معاش، دفترچه درمان و وسایل کمک توانبخشی براساس دستورالعمل‌های سازمان استفاده می‌کنند.

به گفته او، والدین کودکان دو تا پنج سال می‌توانند برای شرکت در آزمون غربالگری اتیسم به نشانی http://autism.behzisti.net/ یا به صورت حضوری به پایگاه‌های غربالگری اتیسم در استان‌های مختلف، مراجعه کنند.

مدیرکل بهزیستی استان گفت: خانواده‌ها در استان قزوین می‌توانند برای هماهنگی شرکت در آزمون غربالگری با ثبت نام در سامانه با آدرس ذکر شده و یا با با شماره تلفن ۰۲۸۳۳۲۲۶۸۴۵ مرکز اتیسم سینا تماس بگیرند.

48

کد خبر 1500924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =