تحلیل رسانه‌های آسیایی درباره مذاکرات برجامی ایران و آمریکا

ایرنا نوشت: رسانه‌های مختلف آسیایی با بازتاب خبر نشست هفته جاری در وین در ارتباط با احیای برجام و لغو تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، خاطرنشان کردند که آمریکا آماده دیدار با طرف ایرانی است اما وزیر خارجه ایران دیدار مستقیم را غیرضروری می‌داند.

 اینترنشنال بیزنس تایمز استرالیا با اعلام اینکه آمریکا و ایران مذاکرات غیرمستقیم را برای نجات برجام آغاز می‌کنند، افزود: همزمان با تلاش اتحادیه اروپا برای بازگشت دولت بایدن به توافق هسته ای، آمریکا و ایران هفته آینده مذاکرات غیرمستقیم را در وین آغاز خواهند کرد. اتحادیه اروپا بعد از یک نشست ویدئو کنفرانسی اعلام کرد که مشارکت کنندگان در برجام هفته آینده دیدار حضوری در وین خواهند داشت.
بر اساس این گزارش، آمریکا بطور مستقیم شرکت نمی‌کند اما برای اولین بار از زمان خروج دولت سابق آمریکا از برجام یک هیات آمریکایی حاضر خواهد بود. اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که تماس‌های جداگانه‌ای با آمریکا خواهد داشت.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در این رابطه تاکید کرد که هدف از این مذاکرات نهایی کردن سریع لغو تحریم‌ها و تدابیر هسته‌ای برای برداشتن همه تحریم‌ها است. او در توییتر نوشت: دیدار بین ایران و آمریکا ضروری نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم نشست وین را یک گام سازنده به جلو دانست و گفت که آمریکا آماده نشست مستقیم با تهران است.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا هم گفت که بروکسل امیدوار به بازگشت آمریکا به برجام در دو ماه آینده است. اولیانوف دیپلمات روس هم در توییتر نوشت که بازگشت احتمالی آمریکا به برجام آشکارا مستلزم تبعیت کامل آمریکا از برجام است.

برخی تحلیلگران می‌گویند، تردید بایدن برای برداشتن فوری تحریم‌ها راهی برای فشار بر تهران یا حفظ سرمایه سیاسی برای سایر اولویت‌ها است. چرا که توافق هسته‌ای مورد مخالفت حزب جمهوریخواه است. از سوی دیگر جمهوریخواهان به سرعت خبرهای مربوط به نشست وین را محکوم کردند.

اما برخی ناظران می‌گویند که نشست وین راهی برای شکستن بن بست و بازگشت به توافق برجام است. "سوزان دی ماگیو" عضو کارنگی گفت: مذاکرات تقریب دیدگاه ها راه حلی ابتکاری برای غلبه بر بن بست موجود است.

رسانه هندی: احیای برجام بهبود مهمی در روابط ایران و آمریکا خواهد بود

پایگاه خبری تلگراف هند هم به نقل از نیویورک تایمز گزارش داد: آمریکا و ایران درباره مذاکرات غیرمستقیم برای بازگشت به برجام موافقت کردند. این رسانه هندی با اشاره به نشست این هفته در وین تاکید کرد "احیای توافق برجام یک بهبود مهم در روابط دو کشور خواهد بود".

چگونگی ترتیب زمانی بازگشت دو کشور به شروط برجام یک مساله دشوار سیاسی و فنی بوده است و هر طرف تاکید کرده که طرف دیگر باید اول اقدام کند. مذاکرات وین که از سه شنبه شروع می‌شود، اولین تلاش جدی دولت بایدن برای مشخص کردن چگونگی تحقق این مساله است.

مذاکرات غیرمستقیم در وین بین ایران و آمریکا با این هدف است که نقشه راهی برای هماهنگ کردن گام‌ها برای بازگشت به برجام تهیه شود.

تیم بایدن اعلام کرده است زمانی که دو طرف از برجام تبعیت کنند، واشنگتن خواستار مذاکره بیشتر برای تمدید محدودیت‌های زمانی در برجام و تلاش برای مهار برنامه موشکی ایران و حمایت از گروههایی مانند حزب الله است.

در تهران ، عباس عراقچی گفت که بازگشت آمریکا به برجام نیازمند هیچ مذاکره ای نیست و مسیر روشن است.
 

رسانه نیوزیلندی: مذاکرات غیرمستقیم، تلاشی برای بازگشت به برجام 

پایگاه خبری استاف نیوزیلند هم در گزارشی به نقل از آسوشیتدپرس نوشت: آمریکا و ایران روز جمعه اعلام کردند که مذاکرات غیرمستقیمی را برای تلاش به منظور بازگشت به توافق هسته ای آغاز می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ازسرگیری مذاکرات را یک گام سالم به جلو دانست، اما افزود که اینها روزهای اول است و ما پیشرفت فوری را پیش بینی نمی کنیم؛ زیرا بحث های دشواری در راه است. پرایس گفت که مذاکرات هفته آینده حول کارگروه‌هایی انجام می‌شود که اتحادیه اروپا با سایر طرفها از جمله ایران تشکیل می دهد.

وی افزود: مسائل اصلی که مورد بحث قرار خواهد گرفت، گام‌های هسته‌ای است که لازم است ایران برای بازگشت به تبعیت از شروط برجام بردارد و گام‌های لغو تحریم‌ها که لازم است آمریکا بردارد. 

این رسانه مدعی شد: ایران بطور دائم توافق را نقض کرده و مقدار اورانیوم غنی شده و سطح غنی سازی از حد مجاز بالاتر رفته است. ایران ماه گذشته هم محدودسازی بازرسان را شروع کرد. 

روزنامه آر تی اچ ک هنگ کنگ و پایگاه خبری "اوت لوک ایندیا" هند و پایگاه "۹نیوز" استرالیا هم این گزارش آسوشیتدپرس را بازتاب داده اند.

تایمز ایندیا: ایران تاکید دارد که آمریکا باید تحریم‌های ترامپ را لغو کند

پایگاه خبری هندی تایمز ایندیا به نقل از خبرگزاری فرانسه گزارش داد: آمریکا از مذاکرات مستقیم با ایران استقبال می‌کند. این رسانه افزود: آمریکا روز جمعه تایید کرد که هفته آینده در نشستی در وین درباره توافق هسته ای ایران شرکت خواهد کرد و پیشنهاد کرد که جلسه مستقیمی با تهران داشته باشد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این روزهای اول است و پیشرفت فوری را پیش بینی نمی کنیم، زیرا مباحثات دشواری در پیش است اما اعتقاد داریم که این یک گام سالم به جلو است. وی افزود: در حال حاضر مذاکره مستقیم بین آمریکا و ایران را در این فرایند پیش بینی نمی کنیم هر چند آمریکا آماده انجام چنین کاری است.

ایران تاکید کرده است که آمریکا باید اول برای لغو تحریم‌های ترامپ اقدام کند و بعد ایران تدابیر کاهش تعهدات برجامی را برخواهد چید.

بیزنس استاندارد: پیشرفت احتمالی در تلاش‌های احیای دیپلماسی

رسانه هندی بیزنس استاندارد نیز به نقل از بلومبرگ گزارش داد: آمریکا و ایران هفته آینده مذاکرات غیرمستقیمی درباره چگونگی بازگشت به توافق هسته ای انجام می‌دهند که این می‌تواند پیشرفتی در تلاش‌های راکدمانده برای احیای دیپلماسی باشد.

مقامات آمریکایی به صورت مستقیم با ایران مذاکره نمی کنند اما در جریان نشست روز ششم آوریل در وین حاضر خواهند بود.

اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای در پی یک ویدئو کنفرانس اعلام کرد که نشست هفته آینده با هدف شناسایی تدابیر لازم برای لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات هسته‌ای برگزار می‌شود. این اتحادیه تاکید کرد که "تماس‌های جداگانه" بین مشارکت کنندگان و آمریکا را تشدید خواهد کرد.

تهران بارها مذاکره مستقیم با دولت بایدن درباره احیای برجام را رد کرده  است. چین روز جمعه از آمریکا خواست که تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را لغو کند. نماینده روسیه هم اعلام کرد: احساس می شود که در مسیر درست قرار داریم اما راه پیش رو آسان نخواهد بود. وزیر خارجه آلمان هم تاکید کرد: زمانی برای تلف کردن نداریم.

شبکه خبری چینی: ایران لغو گام به گام تحریم‌ها را مردود می‌داند

شبکه خبری چینی سی جی تی ان هم در گزارشی اعلام کرد: نمایندگانی از ایران و قدرت‌های جهان روز سه شنبه آینده در وین دیدار می‌کنند تا درباره برجام بحث کنند. این مطلب را مقامات ایرانی و اروپایی بعد از مذاکرات مجازی روز جمعه اعلام کردند.

هر چند آمریکا در نشست روز جمعه حضور نداشت اما دولت بایدن روز جمعه تایید کرد که آمریکا موافقت کرده برای شناسایی موضوعات دخیل در بازگشت به تبعیت از برجام با شریکان اروپایی، روسی و چین گفتگو کند.

در عین حال شبکه پرس تی وی به نقل از یک منبع آگاه بدون نام اعلام کرد که انتظار می‌رود ایران مذاکره غیرمستقیم با آمریکا یا لغو گام به گام تحریم‌ها را رد کند. 

روز جمعه هجدمین نشست کمیسیون مشترک برجام به ریاست معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی، انریکه مورا از طرف جوسپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران در سطح معاونین/مدیران سیاسی وزرای امور خارجه برگزار شد که اعضای شرکت کننده در آن چشم‌انداز بازگشت کامل آمریکا به برجام را بررسی کرده و آمادگی خود را برای بررسی موضوع با نگرش مثبت و در یک تلاش جمعی مورد تاکید قرار دادند.  

به این ترتیب، جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در روز سه‌شنبه به مذاکره با گروه ۱+۴ در دو قالب متفاوت خواهند رفت به گونه‌ای که ایران در قالب کمیسیون مشترک برجام و در سطح کارشناسی حضور خواهد داشت و آمریکا هم در نشستی جداگانه با سه کشور اروپایی، اتحادیه اروپا، روسیه و چین به چگونگی بازگشت به برجام می‌پردازند.

مقامات ایران تاکید کرده‌اند هیچ مذاکره مستقیمی با طرف آمریکایی نخواهند داشت اما آمریکا باید همه تحریم‌ها را پیش از بازگشت به برجام بردارد و به قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند باشد.

311311

کد خبر 1500965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =