رمزگشایی از اظهارات بن فرحان و درخواست او از تهران؛می‌توان آن را به فال نیک گرفت؟

خبرهایی که از نشست وین و از زبان سخنگویان ایران و آمریکا و حتی مقام های چینی و روسی و اروپایی در روزهای گذشته به سطح رسانه ها راه یافت، امیدها را به بازگشت به ساعت صفر برجام زنده کرد اما در این بین حرف های تازه وزیرخارجه سعودی، بیش از سایر خبرها تامل برانگیز نشان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،فیصل بن فرحان روز جمعه در گفت وگو با سی ان ان ، اگرچه حرف های قبلی رهبران کشورش بر ضد ایران را تکرار کرد اما برای اولین بار بعد از سال ها سماجت بر دشمنی، از ضرورت همکاری ایران سخن گفت.

وی به صراحت گفت که کشورش دنبال محقق کردن آرزوهایی است که این امر میسر نخواهد بود مگر با استقرار ثبات در منطقه و آرامش در عربستان و این هم شدنی نیست مگر با همکاری ایران!

فرحان اگرچه در طول این مصاحبه ادعاهای قبلی در ارتباط با نقش منطقه ای ایران و فعالیت های هسته ای را  تکرار کرد، اما طرح موضوع "همکاری با ایران" در شرایطی است که تا پیش از این زیربار هیچ پیشنهادی در خصوص گفت وگو با ایران نمی رفت.

ایرنا در اینباره نوشت:

این موضع اخیر سعودی ها را از چند منظر می توان تحلیل کرد؛

۱- اثربخشی حملات یمنی ها به عربستان

۲- نگرانی از احتمال عادی شدن روابط ایران و آمریکا

۳- تغییر شرایط منطقه ای به ضرر عربستان، با توجه به گرایش نه چندان مثبت دولت بایدن به ریاض و دولت های عرب منطقه

حقیقت امر این است که عربستان در ارتباط با حملات یمنی ها و خسارات وارده به تاسیسات نفتی و اقتصادش در تنگنا قرار گرفته است، اما آیا این به تنهایی می تواند عامل تغییر رویکرد ریاض نسبت به مسائل منطقه و از جمله ایران باشد؟

در ارتباط با این سوال باید توجه داشت که دولت سعودی در دوره ریاست جمهوری ترامپ هم زیر ضربات شدید قرار داشت، اما با پول پاشی و حمایت های واشنگتن امیدهای زیادی داشت تا بحران یمن را به نفع خود به سرانجام برساند.

اما اکنون، دو عنصر جدید هم وارد بازی شده است که این امید سعودی ها را به یاس مبدل کرده است؛ یکی نگاه نسبتا سرد دولت بایدن به حکام سعودی و دیگری احتمال حل و فصل اختلاف بر سر برجام که این روزها سایه اش بر فضای روابط خارجی عربستان پهن شده است.

عربستان قطعا به این جمع بندی رسیده است که در دوره بایدن دستکم برای سه سال آینده و بدبینانه تر طی ۸ سال آینده، نمی تواند روی حمایت واشنگتن حساب ویژه کند. در این دوره موضوعاتی مانند پرونده ۱۱ سپتامبر، حقوق بشر در عربستان، فشار به سعد الجبری مقام اطلاعاتی پیشین عربستان که دو فرزندش توسط محمد بن سلمان زندانی شده اند و قتل قاشقچی و بسیار موضوعات دیگر، بر روابط آمریکا و عربستان سنگینی می کند.

اصرار دولت بایدن بر پایان دادن به جنگ یمن و خبرهای دو روز اخیر مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از عربستان و یا انتقال سامانه های پدافندی از این کشور، تنها بخشی از سیگنال های منفی واشنگتن به عربستان تلقی می شود.

به همین دلیل است که سعودی ها پس از  شکست ترامپ در انتخابات، رسما از عادی سازی رابطه با تل آویو هم سخن گفتند و راه های مختلف برای ایجاد یک جبهه ضد ایرانی در منطقه را امتحان کردند؛ ائتلافی که شاید در آن، سعودی ها علاوه بر اسرائیل، ترکیه و برخی دیگر کشورهای منطقه را هم مدنظر داشته اند.

این تقلای سعودی ها برای ایجاد یک ائتلاف جدید در منطقه در حالی تاکنون جریان داشته است که نقاط افتراق و شکاف ها میان دولت های منطقه آنقدر دارای پیچیدگی های متنوعی است که خود این دولت های می دانند که ماه عسل هایش عمر درازی ندارند.

با اینحال اگرچه در اظهارات اخیر فیصل بن فرحان در ارتباط با ضرورت حل مسائل منطقه به سختی می توان صداقت را شاهد بود، اما حتی اگر بازگشت عربستان به عقلانیت، ناشی از جبر تحولات ، خسارات جنگ و از سر اضطرار هم بوده باشد، می توان آن را به فال نیک گرفت، چرا که هر یک روز جلوگیری از خسارت به سرمایه های ملت های مسلمان، سود به حساب می آید.

310 310

کد خبر 1501488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • کارن IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  10 2
  ، بن فرحان نقش پلیس خوب و آن یکی وزیر خارجشان (وزیر مشاور در امور خارجه که عادل الجبیر بشدت با ایران خصومت دارد ) نقش پلیس بد را بازی میکند ، اساسا بن فرحان از همان ابتدایی که انتخاب شد کمی آرام تر و حساب شده تر صحبت میکرد، من احتمال میدهم بین بن سلمان و پدرش ملک سلمان در زمینه چگونگی مواجهه با ایران اختلاف هست . بن فرحان انتخاب ملک سلمان است و عادل الجبیر تحت حمایت بن سلمان است (احتمالا) ..شاید در چند ماه آینده با ادامه شکست سعودی در یمن عربستان مجبور شود با ایران کنار بیایید. ایران باید از نزدیکی با عربستان در برابر قدرت گرفتن اسراییل استفاده کند. باید به عربستان ضمانت داد که ایران طمعی به خاک و منافع سعودی ندارد . کلا باید با عربهای خاورمیانه روابطمان را اصلاح کنیم تا در برابر اسراییل جبه مشترکی داشته باشیم
  • امیررضا IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
   0 0
   دقیقا ، خیلی دقیق و با جزییات و صحیح فرمودید
 • محمد از اهواز IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  16 8
  توبه گرگ میگه. هرچند با جسارت فراوان می گویند اگر ایران رفتارش را اصلاح میکند تا مذاکره کنیم. بنظرم نباید زود فریب این حرفها را خورد. قبل از آن باید جنگ یمن را متوقف کنن
 • علی IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  16 8
  به نظرم اگه روابط ایران با آمریکا خوب شود عربستان و حتی روسیه هم نگران خواهند شد و شاید هم سنگ اندازی کنند
 • حسن سپهری IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  15 3
  خوش رقصی و عشوه گری و خود شیرینی عربستان برای اربابش آمریکا است چرا که متوجه بی مهری اربابش شده و از بیم و هراس تنها شدن همه چیز نداشته اش را عرضه می کند تا آمریکا یک گوشه چشمی هم به او داشته باشد
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  16 3
  وقتی عربستان از لزوم همکاری حرف می زنه یعنی داره خنجرشو تیز می کنه تا از پشت بزنه، اعتماد به سعودیها نیازمند داشتن سطح بالایی از حماقت است
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  23 1
  گاو شیرده باید به ایران هم شیر بدهد بعدا
 • محمدحسن IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  17 3
  دلاوران باهوش سپاه تحت راهنمایی های حکیمانه رهبری بهتر میدونند که چه باید کرد
  • IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   0 0
   اگه سیاست میدانستن حال ما این نبود عربها درناز نعمت ایرانیا درخاک وخفت
 • عرش طالقانی IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  14 2
  منطقه بدون حضور آمریکا، و اسرائیل، را می‌توان با کمک هم مدیریت کرد.
 • عرش طالقانی IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  7 1
  کعبه، حرم مطهر امام حسین(ع)، حرم مطهر حضرت علی(ع)، حرم مطهرعباس(ع)، حرم مطهر امام رضا (ع)، حرم مطهر حضرت زینب (ع)، برای مسلمین اهمیت دارد. منطقه را می‌توان بدون حضور آمریکا و غرب مدیریت کرد.
  • محمد US ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
   3 0
   برای آل سعود اصلا ارزش نداره اینهایی که گفتی حتی قبر حضرت محمدم کنارش وایسی گریه کنی کافر حساب میشی خونت حلاله برو بخون راجب آل سعود
  • من IR ۱۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
   0 2
   از احرام بیا بیرون دنیا رو ببین
 • یه آدم عادی IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  8 0
  اول دست از شیعه کشی و جنگ‌یمن‌ بردارید بعد حرف بزنید
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  2 0
  و شما هم از اظهاراتش خوشتان آمد
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  1 16
  مردم زیر بار تورم جان می دهند ' بسه دیگه ' شما خیلی موفق بودین عربستان بازنده شده '
 • IR ۰۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 0
  به نظر من خبر گزاریها به این جور خبرها که از عربستان میاد باید به طور ساده وکم اهمیت نگاه کنن چون عربستان اصلا عددی نیست الکی تو خبرها گندش نکنید وتیترهای ان چنانی نزنید چون عربستان با دست خودش قبر خودش کنده فقط یکم زمان لازمه .
 • IR ۰۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 0
  عربستان احساس خطر کرده چون رابطه ایران و چین خود امریکا را هم تضعیف کرده عربستان که گاوی بیش نیست