کم هزینه‌ترین راه برای انحراف افکار عمومی و ریختن آب در آسیاب دشمن!

پخش مجموعه تلویزیونی گاندو2 در بهار سال جدید باز هم به مانند گاندو 1 حاشیه ساز شد.

اگر حاشیه سازی این مجموعه تلویزیونی برسر موضوعاتی دست چندم می بود، خیلی جای نگرانی نبود. در شرایطی که فشار حداکثری غرب فریبکار علیه جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد و کلید مقاومت در برابر این فشار ظالمانه همان گونه که از سیره و مواضع سیاسی مقام معظم رهبری نیز کاملاً آشکار است، «انسجام و وحدت ملی»می باشد، اصرار سازندگان سریال بر موضوعات مناقشه برانگیز واقعاً جای سوال دارد. شایان ذکر است در سری اول سریال گاندو اهانت هایی به وزارت خارجه و شخص وزیر شده بود که این موضوع باعث شد ظریف نامه ای درباره این سریال خدمت رهبر معظم انقلاب ارسال کرده و درخواست کناره گیری خودش از وزارت خارجه را مطرح نماید. هرچند پخش سری اول مجموعه گاندو نشان داد که سازندگان آن تلاش دارند نشان دهند دغدغه مند بوده و به دنبال طرح حرف تازه‌ای با مخاطبان می باشد. اما این نکته نیز قابل توجه است که سازندگان مجموعه سریال گاندو مضمون مهمی را مورد توجه قرار داده و آن مسأله امنیت است که بحث مهم و فوق العاده حساسی است. در عین حال روشن است که چنانچه طرح موضوع به این اهمیت با موضوعاتی مناقشه برانگیز همراه باشد، می تواند مولفه وحدت و انسجام ملی را که خود از مهم ترین مولفه های حفظ و تحکیم امنیت ملی می باشد، تحت تاثیرات منفی  جدی قرار دهد.

اساساً چنانچه ساخت چنین مجموعه های تلویزیونی تاثیرگذار و حساسی که همراه با صرف هزینه های گزاف نیز می باشد، در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت نباشد، به مثابه نقض غرض بوده و آثار و پیامدهای آن می تواند تلاش های وحدت آفرین در سطح ملی را که اتفاقاً بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست مورد هدف قرار دهد. ضمن اینکه با نمایش اینگونه آثار مخل وحدت ملی، تلاش های جسورانه و البته صادقانه و منافع ملی محور کارکنان خدوم و انقلابی وزارت امورخارجه را که اتفاقاً به قرار اطلاع بیشترین نیروی ایثارگر در دستگاه های اجرایی، در آن مشغول به فعالیت می باشند، نیز می تواند در عرصه های مختلف مخدوش ساخته و انگیزه ها و خصلت های محافظه کارانه را در آنها ایجاد و تشدید نماید که به طور قطع در راستای منافع ملی نخواهد بود.

از سوی دیگر مشخص نیست در شرایطی که موضوعات مهم و جدی مانند انفجار در تاسیسات هسته ای نطنز، دزدیده شدن اسناد و مدارک هسته ای، ترور دانشمند هسته ای، هدف قراردادن هواپیمای مسافربری با موشک و سرنگونی آن و ...که همه درحیطه نقص های امنیتی است، چرا باید اینگونه نقائص با حمله به دستگاه دیپلماسی جبران گردد؟ شاید از نظر سازندگان و پخش کنندگان سریال های گاندو برچسب زدن به دستگاه های سیاسی از جمله دستگاه دیپلماسی کم هزینه ترین راه برای انحراف افکار عمومی از ناکامی های امنیتی است، ولی این رویکرد بدترین ضربه به منافع ملی و آب ریختن در آسیاب دشمن است.
از سوی دیگر پخش مجموعه گاندو 1 و2 موضوع گزارش های اختصاصی شبکه ها و رسانه های ضدانقلاب نیز بوده که از این جهت نیز مایه تاسف است. ادعای شبکه اینترنشنال مبنی بر ادامه سیاست سپاه پاسداران برای مخدوش سازی وجهه و عملکرد دولت دکتر روحانی در فصل دوم سریال گاندو و همچنین تمرکز عواملان سریال گاندو برای کارآمدی نیروهای سپاه پاسداران در اداره کشور در مواجهه با بحران‌ها و تلاش برای عادی‌سازی گزینه‌ی نظامی برای انتخابات ریاست جمهوری از جمله محورهایی بوده که مورد توجه شبکه منفور یادشده قرار گرفته است. به زعم کارشناس برنامه شبکه یادشده حمله به دولت فعلی در این سریال تنها یک بخش کوچکی از هدف بزرگ این سریال است؛ بلکه هدف اصلی این است تا به جامعه ایران نشان دهد سپاه پاسداران بر تمام فعالیت شهروندان داخل ایران نظارت دارد و بیشتر تلاش ‌می کند تا با پخش این سریال و ایجاد رعب و وحشت در جامعه جلوی هرگونه اعتراض احتمالی در داخل ایران را بگیرد. روشن است که اینگونه تلاش های خباثت آمیز رسانه های معاند و ضد انقلاب نمی تواند جلوی محبوبیت نهاد انقلابی و موثر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را سد نماید، اما به نظر می رسد نیاز و ضرورتی به « دفاع بد » از فعالیت های نهادهای انقلابی در جبهه خودی هم نباشد. سپاه پاسداران به قدری فعالیت های ارزنده و قابل ستایش داشته که قطعاً هیچ گاه از ذهن و دل مردم مسلمان ایران و نیز کشورهای منطقه بخصوص محور مقاومت پاک نخواهد شد. همان گونه که فعالیت های خاموش و جهادگونه و دلسوزانه کارکنان خدوم و ایثارگر وزارت امورخارجه در عرصه های مختلف دیپلماسی نیز نمی تواند قابل چشم پوشی باشد.

مجموعه فعالیت های دستگاه های فرهنگی-تبلیغی و رسانه ای کشور بهتر است با محوریت دو مولفه «حفظ وحدت و انسجام ملی» انجام شود تا خدای ناکرده موجب دلسردی و ناامیدی آحاد مردم با ایمان و سلحشور ایران که سرمایه اصلی کشور و نظام هستند، نگردد.

*تحلیل گر مسائل سیاسی و بین الملل

310 310

کد خبر 1501500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =