دادستان کل کشور: بعد از ۴۲سال از انقلاب نباید مردم چنین مشکلات اقتصادی داشته باشند

ایسنا نوشت: دادستان کل کشور گفت: قوه قضاییه برای نیل به هدف و انجام وظایف و تحقق ماموریت ها، نیازمند یک حرکت جهادی است.

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری روز چهارشنبه ۱۸ فروردین در آیین تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب اراک اظهار کرد: سال گذشته با توجه به مشکلات شیوع ویروس کرونا در کشور، یکی از دستگاه‌هایی که در راستای برآورده کردن نیاز مردم بیش از حد تلاش کرد، دستگاه قضا و واحدهای وابسته به قوه قضاییه بوده که تلاش های خوبی را انجام داده است.

وی افزود: دستگاه قضا بار سنگین و مسئولیت گسترده ای را عهده دار است، اما برای نیل به هدف و انجام وظایف و تحقق ماموریت ها، قوه قضاییه نیازمند یک حرکت جهادی است، سند تحولی قوه قضاییه، انتظارات مقام معظم رهبری و تاکیدات قوه قضاییه همه ما را به این جهت هدایت می‌کند و باید به صورت خستگی ناپذیر در راستای خدمت به مردم تلاش کرد.

دادستان کشور با بیان اینکه مردم نیازمند امنیت و اجرای عدالت و آرامش در زندگی هستند، تصریح کرد: اگر امنیت داشته باشیم در همه عرصه ها امید پیشرفت وجود دارد، اما در صورت عدم وجود امنیت هیچ قشر و حوزه ای نخواهد شد. در برخی کشورها که امنیت وجود ندارد مردم به ذلت و خواری گرفتار هستند.

منتظری گفت: مردم نیازمند امنیت، زندگی با آسایش، رفاه و آرامش هستند و این تکلیف ما را بسیار سنگین می کند و باید در این راستا به خوبی نسبت به ماموریت هایمان هوشیار باشیم. امنیت، اجرای عدالت و فراهم کردن زمینه رفاه و آسایش از نیازهای مهم مردم است که در کلام امام صادق(ع) نیز بر آن تاکید شده است.

وی افزود: اجرای عدل و عدالت علیرغم سخت بودن و هزینه دار بودن آن، یک نیاز دیگر مهم جامعه است. عدالت گوهر گرانبهایی است که همه باید برای برقراری آن تلاش کنند و البته دستگاه قضا در این خصوص وظیفه مهمی دارد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه شب گذشته گزارشی از تلویزیون پخش شد که نشان می داد مدیریت غلط در رابطه با یک معدن مشکلاتی را در جوشقان اصفهان برای مردم ایجاد کرده است، اظهار کرد: زندگی مردم باید همراه با رفاه باشد و به گونه ای از معادن استفاده شود که آسیبی به مردم وارد نشود. نباید یک معدنکار بدون مجوز و بدون برنامه مشخص زندگی اهالی روستا را به باد دهد و قطعا این مهم پیگیری خواهد شد.

وی اضافه کرد: امروز بعد از گذشت ۴۲ سال از انقلاب اسلامی نباید مردم چنین مشکلات اقتصادی داشته باشند. همه باید برای ایجاد رفاه و آسایش مردم پای کار بیایند و نباید اینگونه باشد که عده ای به بهانه تولید، زندگی و آسایش مردم را دچار خدشه کنند و این به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

منتظری در رابطه با بانک‌ها خاطرنشان کرد: تسهیلات بانکی سرمایه مردم است و بانک ها نباید سودی بالاتر از عرف و شرع دریافت کنند، از طرفی دریافت کنندگان تسهیلات نیز باید بدانند این وجوه متعلق به مردم است و نباید پرداخت آن را با تاخیر مواجه کنند. برای کسانی که در اثر مشکلات اقتصادی معوقاتی دارند و نتوانستند تسهیلات دریافت شده از بانک را به موقع برگردانند، با بانک ها جلسات می‌گذاریم و در نظر گرفتن مهلت را از بانک ها برای مردم خواستاریم. در این راستا دستگاه های قضایی و اجرایی باید همه جهات را لحاظ کنند تا عدالت به درستی اجرا شود.

وی با بیان اینکه وظیفه مدعی العمومی بر عهده دادستان هاست، ادامه داد: صیانت از حقوق عامه مردم یکی از محورهای مهم فعالیت دادستان ها است که وظیفه مهمی در این خصوص دارند، دادستان باید به میدان برود و در همه حال باید از تمام اتفاقات در شهر مطلع و پیگیر باشد و به وظایف و تکالیف قانونی خود عمل کند. اجرای قانون و دقت در اجرای وظایف و تکالیف از دادستان ها انتظار می‌رود.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1502352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =