قوه قضاییه: کاندیداهای انتخابات مراقب تبلیغات زودهنگام انتخاباتی باشند

ایلنا نوشت: معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰، مراقب تبلیغات زودهنگام انتخاباتی خود باشند، زیرا همه گزارشات مربوط به تخلفات مورد رصد قرار گرفته، در پوشه های مربوط نگهداری شده و در ارزیابی صلاحیت نامزدهای احتمالی آینده مدنظر قرار خواهد گرفت.

محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار داشت: در راستای اجرای بخشنامه صادره رئیس قوه قضائیه، اولین جلسه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی کشور که به ریاست حجت الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور و با حضور اعضای اصلی برگزار شد.

وی ادامه داد: در این جلسه جرائم و تخلفات انتخابات ۱۴۰۰ احصاء و بر ضرورت پیشگیری از جرائم و تخلفات اولویتی تأکید شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به جرائم انتخاباتی در این دوره از انتخابات، تصریح کرد: سوءاستفاده از اموال عمومی و بیت المال به له یا علیه کاندیداها، سوءاستفاده از مقام و موقعیت اعم از لشکری و کشوری به له یا علیه کاندیداها تخریب چهره و وجهه کاندیداها توسط یکدیگر، تخریب چهره و وجهه نظام و سیاه نمایی از دستاوردهای مهم نظام، سوءاستفاده و بهره گیری ابزاری از اقوام، فرق و مذاهب در جهت اهداف انتخاباتی و همچنین تبلیغات زودهنگام انتخاباتی به عنوان مهم ترین جرائم انتخاباتی در این دوره از انتخابات تعیین شده است.

وی یادآور شد: ستادهای پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی در چهاردوره گذشته دارای فعالیت های مؤثری بوده و در این دوره از انتخابات نیز مطابق بخشنامه ریاست قوه قضائیه فعالیت های خود را آغاز کرده اند.

الفت تاکید کرد: برگزاری انتخابات سالم، امن، ایجاد فضای رقابتی سالم و ایجاد شور و نشاط انتخاباتی از جمله اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده که ستادهای مذکور نیز در جهت اجرای راهبردهای مذکور متناسب با شرح وظایف و اختیارات محوله اقدام خواهد کرد.

به گفته وی قوه قضائیه مصمم است تا ضمن پیشگیری از جرائم و تخلافات اولویتی ذکر شده در صورت تداوم آن با افراد در هر سطحی برخورد کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: در جهت اجرای منویات رئیس قوه قضائیه راهبرد اصلی ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی مبتنی بر توجیه و ارشاد، هشدار و انذار و سپس برخورد و مقابله با عوامل و عناصر مختلف در این حوزه به شمار می رود.

وی ادامه داد: توجیه و ارشاد و انذار تشکل ها، احزاب، گروه ها، ستادهای تبلیغاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی اطلاع رسانی، تشریح و توضیح مفاد قانون و جرائم و مجازات های قانونی از طریق رسانه های جمعی با هدف ارتقای آگاهی های عمومی به عنوان مهم ترین راهبردهای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی در این دوره از انتخابات تعیین شده است.

الفت یادآور شد: رؤسای کل دادگستری استان ها موظف شده اند تا شعبی از دادگاه ها و دادسراهای حوزه قضایی تحت تصدی خود را به منظور رسیدگی خارج از نوبت به جرائم انتخاباتی اختصاص دهند.

دبیر ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی عنوان کرد: جهت پیشگیری از جرائم و تخلفات مربوط به تبلیغات زودهنگام انتخاباتی کمیته ای با عضویت نمایندگان دستگاه های امنیتی و انتظامی و نماینده شورای نگهبان تشکیل شده و نسبت به رصد و پایش این قبیل فعالیت های زودهنگام انتخاباتی اقدام می کند.

وی افزود: همه اخبار و گزارشات مربوط به تخلفات تبلیغات زودهنگام انتخاباتی از طریق سامانه های هوشمند از جمله سامانه جامع اطلاعات مردمی(سجام) و سایر مکانیزم های طراحی شده دریافت خواهند شد.

الفت ضمن هشدار به کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ در حوزه انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای خبرگان رهبری گفت: کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰، مراقب تبلیغات زودهنگام انتخاباتی خود باشند، زیرا همه اخبار و گزارشات مربوط به این قبیل فعالیت ها و تخلفات مورد رصد قرار گرفته، در پوشه های مربوط نگهداری شده و در ارزیابی صلاحیت نامزدهای احتمالی آینده(در تأیید و یا رد صلاحیت آنان) مدنظر قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: تلاش ستادها در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی بر این امر استوار است که ابتدا نسبت به توجیه، ارشاد، هشدار و انذار به کسانی که احیانا مرتکب این قبیل تخلفات می شوند، اقدام کنند.

الفت در پایان خاطرنشان کرد: در صورت تداوم رفتار غیرقانونی آنان برخورد لازم قانونی با آنها صورت خواهد گرفت؛ لذا توجه به این نکته بسیار مهم است که افراد از تبلیغات زودهنگام انتخاباتی جدا پرهیز کنند.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1492195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =