۲۰ نفر
۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶
روزنه نجات برجام به سرعت بسته می‌شود

با پیوستن آمریکا به گفتگوهای جدید در وین با هدف احیای توافق هسته ای، واشنگتن گام بزرگی برای بازگشت به جامعه جهانی برداشته، اما اکنون به بازیگری که شرایطش بسیار ضعیف شده، تبدیل شده است.

به گزارش خبرآنلاین، شبکه خبری سی ان ان در گزارشی نوشت: آمریکا و ایران نیاز به اندیشه ای آزاد از قیدوبند دارند تا بتوانند از دل یک شکست فاجعه بار  یک موفقیت بیرون آورند.جهان هم نگران این ناکامی است و زمان هم به سرعت در حال از دست رفتن است.

 شرایطی کنونی ریشه در اشتباهات دولت ترامپ در خروج از برجام و شکست بعدی دارد که چشم اندازی واقعی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای ایجاد کرده بود. اکنون سه سال پس از آن رویداد، روسای جمهوری هر دو کشور آمریکا و ایران، فوریت احیای این توافق را احساس می کنند. 

حتی اگر یک نامزد میانه رو هم در انتخابات ریاست جمهوری ایران پیروز شود، دوره پساانتخاباتی دشواری در پیش است.  رییس جمهور جدید با فشار سنگینی برای گذاردن مُهر خود بر فرایند مذاکرات روبروست:گزینش مجموعه ای از گفتگوگرها و تصمیم درباره شکل و شمایل بازگشت به میز مذاکره.

 کلسی داونپورت مدیر سیاست عدم اشاعه در انجمن کنترل جنگ افزار می گوید: "عنصری از بازگشت ناپذیری برای هر دو طرف وجود دارد. ایران نمی تواند تقریبا سه سال خسارت اقتصادی را که با فشار حداکثری دولت ترامپ بر کشور وارد شد، جبران کند و آمریکا هم نمی تواند دانش ایران در سانتریفیوژهای پیشرفته و دیگر زمینه های پژوهش و توسعه را به عقب بازگرداند."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "حتی در همین چند هفته، ایران گام هایی را در مسیر دور شدن از برجام برداشته و نگرانی ما این است که در گذر زمان، دوره گریز هسته ای، کمتر شود." وی یادآور شد که این دوره، در زمان اجرای برجام، دوازده ماه بود و اکنون کاهش یافته است.

پس گزینه های نشست وین کدامند؟ برخی از دیپلمات های اروپایی بر این باورند که توافق اصلی، چنان در معرض مرگ قرار گرفته که تنها مسیر موثر، گفتگو بر سر یک توافق تازه است. این احتمالا نیازمند سرکار آمدن یک دولت تازه در ایران است و نقطه سر خط. 

در این میان، ایران هم تلاش کرده در جهان به راه خود برود. یکی از پیامدهای وخیم خروج ترامپ، این بودکه ایران را عمیقا به آغوش روسیه و چین انداخت که نقش خودشان را در منطقه گسترش داده اند. چین با امضای سند 25 ساله، جایگزینی را به ایران در صورت عدم حصول نتیجه سریع درگفتگوها داده است. در چنین زمینه ای است که گفتگوگران وین، به احتمال بیشتر در پی تلفیق منافع مشترک هستند یعنی استفاده از فرصت موجود برای رسیدن به توافق پیش از آنکه یک رییس جمهوری تازه در ایران بر سر کار آید.

 به نظر می رسد دو راه برای پیشرفت وجود دارد. یکی که مستقیم تر است، بازگشت بایدن به برجام است. دراینجا به این مسئله می رسیم که چه ترتیباتی اتخاذ شود و چه کسی گام نخست را بردارد. شاید هم هر دو همزمان: آمریکا تحریم ها را بردارد و ایران هم سانتریفیوژهای تازه را کنار گذارد و اجازه بازرسی بدهد.

 گزینه دیگر این است که توافق را به کلی پاره کرده از صفر شروع کنیم ومسائلی همچون برنامه موشکی ایران وشبه نظامیان شیعی وحتی جنگ یمن را هم در بربگیرد.  اما اغلب ساده ترین راه، بهترین راه است.

311311

کد خبر 1502796

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 10
 • جلال IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  0 0
  امریکا توافق را پاره کرده برگرده این مشکل امریکاست .تحت هرشرایطی توافق جدید به ضرر ایرانه از سرگیری و توافق جدید یعنی نابودی ایران .. توافق جدید یعنی وقت کشی پیشرفت ایران ..
 • حسن IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  0 0
  الهی به امید تو
 • مرتضی IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  0 0
  وقتی ایران تحریم تسهیلاتیه ونمیتوانه سلاح وهواپیمای باربری و مسافربری و یا هماپیمای جنگی و نظامی بخره پس باید به توانمندی های خودش و گسترش آنها تکیه کنه چرا حاضر نیستند هلیکوپتر و یا هواپیما به ایران بدهند آنها ایران ضعیف شده قابل کنترل را میخواهند آنها میخواهند اسراییل قدرت برتر منطقه باشد
 • مهدی IR ۱۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  0 0
  بهترین راه ساختن بمب اتم است.اینها زبون حالیشون نیست ولی قدرت رو میفهمن
 • محسن IR ۱۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  0 0
  اره دقیقا چون اونا قراداد قبلی رورعایت که نکردن هیچ،راحتم برعکسش کار انجام دادن و فقط ما قرار داد برای خودمون نوشتیم و بهش پایبند بودیم. الان وقتشه که یه قرارداد دبگه بنوبسیم و باز فقط ما بهش متعهد باشیم چون اونا بلا شک باز زیر حرفشون میزنن. برسد به دست اقای روحانی عزیز
 • IR ۰۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  1 0
  بهترین راه اجرای درخواست رهبری است وگرنه درهر صورت بازنده ایم
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  0 0
  همچین میگی بخاطر خروج ترامپ یا وضع تحریمهای ترامپه،که انگار زمان اوباما همه چیز گل و بلبل بوده و آمریکا تحریمها رو برداشته بوده
 • اغلب ساده ترین راه بهترین راه نیست... IR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  0 0
  اما اغلب ساده ترین راه بهترین راه نیست...
 • تقی IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  0 0
  خب مگه جلوی دهانتون گرفتن؟برید با امریکا مستقیم صحبت کنید هر کی هم اعتراض کرد بکوبید تو دهنش.این وضعیت فقر ملتو کی باید جواب بده؟امریکا واسه مردم بده واسه آقازاده خوبه
 • رضا IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  0 0
  درود بر شما برجام قبلا نابود شده و هیچ فرصتی برای بازگشت وجود ندارد. مذاکرات مستمر هم فقط برای گرفتن امتیاز و ترمیم وجهه سیاسی است.
 • بنده خدا IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  0 0
  سلام من بعنوان یک ایرانی عرض می کنم آمریکا دیگه پشت گوششو ببینه تا یک قرارداد جدید....
 • محمود IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  0 0
  مذاکره سر نفوذ منطقه ای، موشک بالستیک...... همه و همه خیال و آرزوهای طرف غربی است که انشاالله به زودی با انتخاب رییس جمهور جدید وکنار رفتن دولت عاشق کدخدا به رؤیا تبدیل خواهد شد!
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  0 0
  بهترین راه اینست ایران تن به مزاکره ندهد با چین با قدرت کار کند امریکا هیچ غلتی نمی تونه بکند تمام