۲۵۱ هزار راس دام در چهارمحال و بختیاری هویت‌گذاری شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون ۲۵۱ هزار راس دام سبک و سنگین در استان هویت‌گذاری شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری، عطالله ابراهیمی در جلسه بررسی هویت گذاری دام با تاکید بر تسریع در اجرای طرح هویت‌گذاری دام در استان افزود :از این تعداد ۲۱۸ هزار راس دام سبک و ۳۳ هزار راس دام سنگین در استان پلاک گذاری و در سامانه ثبت شده است.

ابراهیمی ، هویت دار کردن دام‌ها امری ضروری است ایجاد بانک یکپارچه اطلاعات، بهبود نظام آمار و اطلاعات، کنترل تردد دام، بهبود سیستم‌های پرورش و اصلاح‌نژاد دام، کنترل بهداشت دام و اختصاص فرآورده‌های دامی از مزایای طرح هویت گذاری است.

وی با بیان این‌که اختصاص نهاده‌های دامی با هویت گذاری دام انجام می‌گیرد، افزود: دامداران پس از هویت گذاری در سامانه بازارگاه می‌توانند میزان نهاده‌های مورد نیاز خود را خرید کنند و سپس مورد استفاده دام قرار دهند.

ابراهیمی شناسایی دام‌های موجود، ثبت اطلاعات دام و دامدار، برآورد تولیدات دامی، جابجایی کنترل شده دام و در نهایت مبارزه با قاچاق دام زنده را از اهداف این طرح عنوان کرد و گفت: بر اساس دستورالعمل اجرایی پلاک کوبی دام‌های سبک و سنگین طرح هویت گذاری دام، اقدامی اجباری شده است و در این راستا ارائه هرگونه خدمات و تخصیص نهاده‌های دامی صرفا به دامدارانی انجام می‌گیرد که اقدام به پلاک کوبی دام‌های خود کرده باشند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری به اهداف طرح اشاره کرد و توضیح داد :مهمترین اهداف اجرای این طرح دستیابی به آمار و اطلاعات دقیق در حوزه دام، کنترل تردد و جلوگیری از قاچاق دام، امکان ارائه خدمات اصلاح نژادی و صدور شناسنامه، شناسایی واحدهای فعال و اختصاص نهاده و خدمات به جمعیت دام موجود است.

در ادامه این جلسه مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های ده گانه ،مدیر عامل اتحادیه عشایری استان و مدیران امور دام شهرستان ها به بیان نظرات و دیدگاه های خود جهت تسریع در اجرای طرح هویت گذاری دام پرداختند.

46

کد خبر 1503665

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =