قازس نوشت:


 

رئیس بیست و دومین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی گفت که گروهی از افرادی که از نازیبایی‌ خود گلایه می‌کنند مشکل روانی دارند و باید به متخصصان روانشناسی مراجعه کنند

 

ایرج خسرونیا در مراسم بیست و دومین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به این که رشته تخصصی بیماری‌های داخلی یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های تخصصی موجود در ایران است که این تخصص در کشور ما از سال 1330 آغاز به کار کرده است، افزود: تا قبل از سال 1357 تنها اندکی از دانشگاهها در این رشته دستیار می‌پذیرفتند ولی با پیروزی انقلاب گسترش آموزش عالی در کشور و همچنین ادغام وزارت بهداری و دانشکده‌های علوم پزشکی و تشکیل وزارت بهداشت تعداد دانشگاههای مجری این برنامه افزایش یافت.

 

خسرونیا تصریح کرد:‌ در آخرین دوره پذیرش دستیاری توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی در سال 89 در 25 دانشگاه بیش از 500 نفر دستیار داخلی پذیرش شده است.

 

وی ادامه داد: به مرور زمان رشته‌های تخصصی بیماری‌های عفونی و گرمسیری، نورولوژی، قلب و عروق از این تخصص جدا شدند.

 

رئیس بیست و دومین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی افزود: با راه‌اندازی رشته‌های فوق‌ تخصصی غدد درون‌ریز، گوارش، بیماری‌های ریه، بیماری‌های مفاصل، بیماری‌های خون و اونکولوژی، بیماری‌های قلب و عروق و نبود یک سیستم ارجاع در نظام بهداشتی - درمانی وضعیت نامناسب از نظر آموزش طب داخلی عمومی و جایگاه یک متخصص داخلی در این سیستم ایجاد شده است.

 

خسرونیا اظهار داشت: ما بر این اعتقادیم که سلامت حق اساسی تمامی انسانها است و معتقدیم که متخصص داخلی قادر است با پیشگیری، کنترل و درمان بیماری‌های داخلی در ارتقای کیفیت زندگی مردم و تأمین، حفظ و ارتقای سلامت آحاد جامعه تأثیر به‌سزایی داشته باشد.

 

وی ادامه داد: توسعه فناوری، تغییرات الگوی زندگی فردی در مواجهه بیشتر با عوامل خطرساز محیطی باعث تغییر در الگوی بروز بیماری‌ها به طور اعم و به ویژه در زمینه بیماری‌های واگیر و غیر واگیر شده است.

 

رئیس بیست و دومین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی گفت:‌از طرفی گرایش شدید دانش‌آموختگان رشته‌ بیماری‌های داخلی و به مقاطع فوق‌ تخصصی و محدود نمودن فعالیت‌های خود در حیطه‌های خاص، تخصیص یافتن فضای بیمارستانی به حیطه‌های فوق‌ تخصصی، افزایش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی درمانی و توجه تمرکز توجهات آموزشی، پژوهشی و درمانی بر روی مقاطع فوق تخصصی، دانشگاهها مسئولین سلامت جامعه رشته‌های بیماری‌های داخلی با یک چالش جدی مواجه ساخته است.

 

خسرونیا بیان داشت: آموزش تخصصی طب داخلی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های تخصصی نزدیک به یک قرن پیش در دنیا راه‌اندازی شده است.

 

وی ادامه داد: در ابتدا یک متخصص داخلی به صورتی تربیت می‌شد که بتواند با استفاده از توانایی‌های خود مراقبت‌های لازم را برای تمامی بیماری‌های داخلی انجام دهد ولی با پیشرفت بشر در زمینه‌های مختلف پزشکی و پیشرفت علوم و فناوری و وسائل تشخیصی درمانی مختلف بعضی تخصص‌ها درگیر اعصاب، عفونی و قلب و عروق از آن جدا شد و در مجموع طول دوره آموزشی در اکثریت قریب به اتفاق مراکز معتبر دنیا 3 سال است.

 

رئیس بیست و دومین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی در ادامه گفت: با توجه به نقش مهم متخصص داخلی در نظام سلامت و نیاز روزافزون کشور و کشورهای منطقه به این رشته تخصصی و ارتباط تحصیلی این رشته با رشته‌های مختلف قوق تخصصی داخلی به عنوان پیش‌نیاز و تأثیر مهم این رشته در آموزش دانشجویان پزشکی و پزشکان عمومی، بیماری‌های داخلی یک رشته‌ تخصصی بالینی پزشکی است دانش‌آموختگان آن با کسب دانش، مهارت، نگرش و رفتارهای لازم در جهت پیشگیری، ارزیابی، تشخیص، مراقبت، درمان و پیگیری بیماری‌های داخلی اقدام می‌کنند.

 

خسرونیا بیان داشت: ما امیدواریم در سال‌های آینده متخصص داخلی در ایران با کمک مسئولین نقش واقعی خود را پیدا کنند و در بالا بردن سطح علمی خود و سایر همکاران حافظ حقوق بیماران بوده و به عنوان مدیر تیم سلامت در ایران همکاری کنند.

 

وی ادامه داد: پزشک خانواده و طرح نظام ارجاع جزیی از نظام سلامت کشور است که این دو در جهان نهادینه شده است. در رویکرد نخست به تعبیر سازمان بهداشت جهانی مشتمل بر کارکردها و پیامدهای نظام سلامت است که کارهای آن شامل تولیت و تأمین مالی است که منتج به تدارکات خدمات سلامت می‌شود.

 

خسیرونیا تصریح کرد: هر ایرانی در اقصی‌نقاط ایران به حداقل خدمات مورد نیاز برای حفظ و ارتقای سلامتی خود باید دسترسی داشته باشد ولی نقطه قابل توجه این است که علی‌رغم تلاش دولت‌های مختلف در راستای افزایش سطح بهداشت و درمان همه افراد به طور مساوی صرف‌نظر از جنس، نژاد، سطح تحصیلات و میزان درآمد امکان دستیابی به خدمات درمانی و بهداشتی را ندارد.

 

وی افزود: برای هر 2 هزار و 500 نفر جمعیت یک تیم سلامت در نظر گرفته شده است که فقط 30 هزار نفر پزشک عمومی برای فعالیت در این تیم‌ها مورد نیاز است و تکلیف 50 هزار نفر پزشکان عمومی که در شهر و روستاها مشغول فعالیت می‌باشند روشن نیست.

 

رئیس بیست و دومین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی اظهار داشت: در بررسی آسیب‌شناختی و تعیین علل و عوامل موفقیت یا عدم موفقیت طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع به روشنی تعامل و نقش پزشکان متخصص رابطه مستقیم دارد.

 

خسرونیا تصریح کرد: یکی از مسائلی که در رشته داخلی و تمام رشته‌های گروه پزشکی باید به آن توجه کرد مسئله اخلاق پزشکی است که با شکوفا شدن علم پزشکی و کسب موفقیت‌های علمی و تکنولوژیک احتیاج در زمینه‌های مختلف به اخلاق پزشکی بیشتر حس می‌شود.

 

وی ادامه داد: بعداز بررسی‌های فراوان متوجه شده‌ایم که بسیاری افراد از بیماری‌های روانی رنج می‌برند و بیماری جسمی ندارند بعضی دیگر از بیماران که به جراح پلاستیک مراجعه می‌کنند و از نازیبایی خود شکایت دارند ولی در اصل این افراد مشکل روانی دارند و باید به متخصص روانپزشک یا روان‌شناس مراجعه کنند.

 

خسرونیا افزود:‌ رابطه بیماری‌های روان و بیماری‌های داخلی از موضوعات مورد بررسی کنگره اخیر است تا با نگاهی گذرا به تمام نسخه‌های پزشکان آثاری از داروهای آرامبخش و روانگردان می‌بینیم و بی‌تفکر نیز از کنار آن می‌گذریم به این مسئله رسیدگی کنیم.

 

وی افزود: متأسفانه رشته‌ بیماری‌های روان هم مانند رشته داخلی از بی‌توجهی و بی‌مهری همکاران و مردم رنج می‌برد. مردم با اینکه سالها از داروهای آرامبخش و روانگردان استفاده می کنند ولی با باورهای غلط از مراجعه به پزشکان روان‌شناس پرهیز می‌کنند.

 

رئیس بیست و دومین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی بیان داشت: سازمان بهداشت جهانی در سال 1990 در یک کار پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام شد بار جهانی بیماری‌ها را ارزیابی کرد که نشان داد بار بیماری‌های ناشی از اختلال روان غیر از آن چیزی است که تصور می‌رود.

 

وی افزود:‌ در کشورهایی که رویکرد مرگ‌نگر دارند و بیشتر توجهات به بیماری‌های که منجر به مرگ می‌شوند و تمام پژوهش‌ها و بودجه‌های پژوهشی و درمانی صرف آنها می‌گردد نشان می‌دهد که درصدی از جمعیت ایران به نوعی به بیماری‌های روان دچار هستند که تعدادی از این افراد اقدام به خودکشی می‌کنند و سرانجام به ورطه‌ای فرو می‌غلتند که از مرگ نحس نیز منحوس‌تر است.

 

خسرونیا خاظرنشان‌ کرد: در کنگره امسال علاوه بر موضوعات رشته‌ای داخلی نگاهی به سرطان‌ها خواهیم انداخت زیرا این بیماری‌ها روز به روز شیوع گسترده‌تری پیدا می‌کنند و می‌توان علل آن را تغذیه غلط، مصرف فست فودها، مصرف کنسروهای مانده، استعمال دخانیات و امواج مضر در فضا است را بررسی کنیم.

4545

کد خبر 150367

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =