برخورد آیت الله علم الهدی با اظهارات خرافی یک طلبه درباره کرونا در حرم امام هشتم

موضع ضدخرافی آیت الله علم الهدی، در مقابل اظهارات خرافی و نادرست یک طلبه در صحن آستان امام رضا(ع) را باید نیکو پنداشت و آن را مورد قدردانی قرار داد.

به گزارش خبرآنلاین، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد در سخنان نماز جمعه خود به مواردی اشاره کرد که برای بسیاری از نخبگان و رسانه ها تازگی داشت. بی شک موضع تازه آیت الله در مقابل اظهارات خرافی و نادرست یک طلبه در صحن آستان امام رضا(ع) را باید نیکو پنداشت و آن را مورد تقدیر قرار داد. 
ماجرا از آنجایی آغاز شد که هفته گذشته کلیپی در فضای مجازی و رسانه های خارجی به صورت گسترده منتشر و منعکس شد که در آن فردی که ظاهرا روحانی کاروان است، به زائران امام‌رضا(ع) توصیه می‌کرد که از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر پرهیز کرده  و از آنها می‌خواست که در حرم امام رضا (ع) ماسک نزنند! این فرد ملبس به لباس روحانی در بیانی خرافی اظهار می کند که: « ویروس کرونا  در حرم امام هشتم راه ندارد.»

آیت الله سید احمد علم الهدی در سخنان جمعه این هفته در حرم مطهر رضوی به نکاتی اشاره کرد که از منظر خرافه ستیزی و روشنگری جای قدردانی داشت.
این سخنان البته خصوصا از سوی رسانه های خارجی هیچ بازتابی نداشت. همان رسانه هایی که تندترین حمله ها را به واسطه اظهار نظر غلط و خرافی آن طلبه ناشناس، بزرگ نمایی کردند. این رسانه ها اگرچه به واسطه اظهارات کم خردانه افرادی بی سواد در لباس روحانیت یا غیر روحانیت، تلاش می کنند تا مستمسکی بسازند برای حمله های تخریبی به کل جریان اسلامی و جامعه متدینین در ایران، وقتی با موضع مفید، موثر و درست آیت الله علم الهدی روبرو شدند، سکوت اختیار کردند و هیچ بازتابی از این سخنان را منعکس نکردند.  

مروری بر پاسخ تحسین برانگیز آیت الله علم الهدی
اما مرور آنچه نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت برای رسانه های دغدغه مندان حوزه اندیشه و دین مهم است که در زیر به آن اشاره شده است:

* اینکه برخی می‌گویند عامل انتقال ویروس کرونا و بیماری در حرم مطهر ائمه اطهار (ع) کارآیی ندارد، نادرست و نتیجه افکار مشتی خرافه‌پرور است.

* دیوارهای حرم متبرک است اما اگر خون روی آن بریزد نجس نمی‌شود؟ چرا نجس می‌شود. بنابراین، اگر کسی هم که ناقل این ویروس است درب حرم را ببوسد، درب حرم را آلوده کرده است. حرف افراد خرافه‌پرور را باور نکنید.

* همانطور که اگر کسی در حرم بول کند حرم نجس می شود و باید پاک شود، اگر شخص ناقلی در حرم ضریح را ببوسد، موجب انتشار ویروس می شود، پس لازم است در حرم و اماکن متبرکه نیز همه پروتکل های بهداشتی رعایت شود.

* شکی در این نیست که زیارت امام رضا (ع) شفابخش است و آن بزرگوار ولایت مطلقه دارند، اما عنایت ایشان به جریان غیرمعقول تعلق نمی گیرد مثل این است که کسی خود را از پشت بام حضرت به پایین پرت کرده و انتظار داشته باشد که حضرت وی را نگه دارد، نه خیر اینطور نیست به زمین می افتد و استخوانش هم خرد می شود و چنین حرکت های غیرمعقولی مشمول کرامت ائمه قرار نمی گیرد.

*  امکان برگزاری این فریضه الهی با رعایت همه پروتکل های بهداشتی مهیا است و برپا داشتن نماز جمعه با این شرایط با مشکلی مواجه نیست، که یقینا اگر محیط بسته و محدود بود، امکان برگزاری نماز جمعه در این شهر نیز وجود نداشت.

* نمازگزاران نیز موظف به رعایت تمام و کمال پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی هستند

*، آستان قدس رضوی بهترین و جدی ترین برنامه ها را در راستای اجرای پروتکل های بهداشتی به کار گرفته است و هزینه خرید ماسک برای زائران توسط این نهاد در یک ماه حدود ۲ میلیارد تومان است.

/6262
کد خبر 1503735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  جالبه تا دیروز با وهابی ها عربستان سر اعتقادات مون بحث میکردیم الان باید با آقای علم الهدی بحث کنیم
  • DE ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   60 11
   اظهارات ایشون منطقیه. اگه اینطور بود که اون طلبه می گفت پس چرا ما غسل زیارت می کنیم؟ غسل زیارت واسه اینه که ما پاک بشیم که بریم یک مکانی که مطهره. وگرنه همین که وارد اونجا می شدیم پاک می شدیم و غسل نمی خواست. همین طور حالا که رعایت بهداشت بیشتر یعنی ماسک هم بزنیم، هم باید غسل کنیم و لباس پاکیزه بپوشیم و هم ماسک بزنیم و فاصله رو رعایت کنیم چون باید پاکیزگی اون مکان حفظ بشه. ما انسانیم و این بدن مادی رو هم داریم. اگه فقط روح بودیم که احکام بهداشتی وجود نداشت.
  • IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   52 10
   وهایت یعنی بی عقل ، بی منطق ، بی سواد! اگر واقعا نظر شما اینطوری هست تفاوت چندانی ندارید فقط باعث آبروریزی دیندارها میشد.
  • IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   52 14
   شیعه مذهب عقلانیت و منطق هست. اینکه شما به این خرافه میگی "اعتقاد" نشون میده تفاوت انچنانی با اونها نداری. امام صادق (ع) : "شما (شیعیان ما) ، منسوب به ما هستید و هر کس شما را می بیند می گوید اینها شیعیان امام صادق و پیروان اهل بیت هستند پس شما برای ما زینت باشید و موجبات بدنامی ما را فراهم نکنید" شیعیان واقعی امثال ابن سینا و زکریای رازی بودند نه کسانی که دقیقا مثل وهابی ها ، بر اساس تعصب رفتار میکنند نه عقل و منطق.
  • IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   36 4
   نخیراشتباه نکنیدفرمایش آیت الله علم الهدی کاملاصحیح هست. مگرائمه برای مقابله بابیماری داروودرمان نمی کردند. ائمه نیزدرچارچوب زندگی عمومی زندگی می کردندمگرکسب وکارداروودرمان نداشتندبله آنهاقدرتهای ماورایی داشتندولی درنظام عادی زندگی عادی زندگی می گردندمگرکسی حق دارددرحرم سم بخوردوبگویدامام رضا مرا نگه می داردمگرکسی محق است به خودچاقوبزندوبگویدامام رضامراحفظ کن.البته افراط هم نبایدکردبارعایت پروتکلهای بهداشتی بایدزیارت وجماعت رابرقرارکرد.
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  گمان میکنم اینکه مطلبی را که اکثریت مردم میدانند تازه از سوی آقای علم الهدا که مثلاً از رهبران جامعه اند بیان شده و باعث اینهمه ذوق زدگی شده و آنرا اظهارات غافلگیر کننده دانسته اند باعث تأسف است نه خوشحالی
  • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   39 10
   مثلا از رهبران جامعه اند؟ رهبر کدوم جامعه؟!
  • IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   64 20
   واقعا جای تاسف داره. و تاسف بار تر اینکه امثال ایشون برای مسایل حساسی هچون پیوستن به FATF یا موضوع برجام نظر و تصمیم گیری هم می کنند.
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  77 9
  ما همه اینها رو میدونیم و میگیم، کسی هم از ما قدردانی نمیکنه!
 • خسرو IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  67 6
  چرا این آقای بظاهر روحانی را بازداشت نمیکنند شاید روحانی نباشد و میخواسته آبروی مسلمانان را ببرد
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  78 14
  اولین باره که ایشون موضع گرفت چون اوایل کرونا اصلا منکر این بیماری بودند
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  65 13
  فرمایشات اوایل کرونا ایشان با گفته های فعلی متفاوت است.ان شا اله ژست روشنفکری در آستانه انتخابات نباشد.
  • IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   1 0
   جهت وزش بادکدوم طرفه
 • DE ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  39 10
  مردم - رسانه ها و همه غافلگیر شدن این سخنان عاقلانه از علم الهدی بعید است ! البته احتمالا" هر کسی حق ندارد این مسائل را بیان کند باید از خودیها باشد !!!
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  32 4
  چه عجب !!!!
 • ایرانی IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  31 4
  نفهمیدم چرا نگاررنده متن که گویااز دوستاران اقای علم الهدا میباشند از موضع ضد خرافی ایشان اول متعجب و بعد تشکر کرده است
 • سرباز امام خامنه ای IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  35 29
  بارک الله جناب علم الهدی .احسنت خوب فکری الان پیدا کرده اید .ایکاش بقیه مواضع دیگرتان هم همینطور منطقی و حساب شده بود.شما آدم پاک و روحانی خوش نیتی هستید خدا برایتان خوش بخواهد .فقط ساده زیستی دوران رژیم شاه را از دست ندهید که باخته اید.
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 1
  این نشون میده حضرت علم الهدا خیلی دانا هستن وبسیار باسواد
 • محمدجان IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 0
  کاش آقایان صحبت های خودشان راازنگاه دیگران یک باردیگرگوش دهندتا بفهمندکه خیلی ازصحبت های خودشان هم برخلاف اسلام وکاملا خرافی است
 • خشن IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  1 0
  چه رپرتاژ جالبی بود، سخنان تحسین برانگیز!!! بدیهیاتی بود که با مواضع قبلی ایشان همخوانی نداشت
 • ایراندوست IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  نه انگاری بعضی وقتها میشه از آقای علم الهدی هم حرف حساب شنید، حتی اگر کاملا مخالف نظرات اولیه خودشون باشه!!!
 • IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  چه عجب علم الهدی یک بار حرف حق زد
 • نیما IR ۰۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  ایشون خودش اول کرونا اصلا اعتقادی نداشت می‌گفت نقشه آمریکاست حالا چی شده
 • مجید IR ۰۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  اینها همش حرفهای استاد مهدی دانشمنده که اقای علم الهدی منتشر کرده و از زبان خودش گفته، دیر از خواب بیدار شدی و مردم خیلی قبل تر ها سخنان استاد دانشمند را شنیده اند.
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  یکی از شرایط کسانی که داعیه مدیریت مردم را دارند آن است که دست کم یک قدم جلوتر از مردم باشند. این که یکی از مدیران بالفعل بعد از دو سال به همان جایی می رسد که دو سال پیش عامی ترین مردم هم در همان جا بودند تحسین ندارد، تأسف دارد.
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  1 0
  هر چی حاجی بگه
 • حسن علی منصور IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  1 0
  آقا اصلاً مو به تنم سیخ شد به مولا.....
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  1 0
  ما چقدر بدبختیم خدا
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  1 0
  چرا اینقدر تعجب
 • راضیه IR ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
  0 0
  چقپر دیر دیدید ما 2ماه پیش دیدیم حالا زمان انتخابات موضع شما هم تفییر کرد