۰ نفر
۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
نوسان قیمت زعفران در بازار

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: عضو شورای ملی زعفران گفت: طی چند روز اخیر بازار زعفران با نوساناتی روبرو شد که بخشی از آن مربوط به ازدیاد تقاضا در ماه رمضان است.

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران از روند افزایشی قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: گرچه بازار زعفران در ثبات و آرامش به سر می‌برد، اما طی چند روز اخیر با نوساناتی در بازار روبه‌رو شده که بخشی از آن مربوط به تقاضای بازار ماه رمضان و بخش دیگر مربوط به سودجویانی است که با آشفتگی بازار زعفران به دنبال منافع میلیاردی هستند.

بازار زعفران ملتهب شد

او با اشاره به اینکه امکان اعلام قیمت دقیق زعفران وجود ندارد، افزود: هم اکنون دلالانی که اقدام به خرید و دپو زعفران با رقم‌های بالا در انبارها کردند، قصد برهم زدن بازار را دارند تا بتوانند به سودهای نجومی که برای خود متصور هستند، دست یابند که امیدواریم با مدیریت هوشمندانه بازار به اهداف خود نرسند.

نوسان قیمت زعفران در بازار

حسینی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت تمام شده، هزینه و نهاده‌های تولید و ثبات قیمت محصول طی ۲ سال اخیر، افزایش قیمت در آینده باید به گونه‌ای باشد که منافع آن به جیب کشاورز رود، چنانچه مافیای زعفران از این افزایش قیمت منتفع شوند، به ضرر کشاورزان تمام می‌شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه امکان عرضه محصول زعفران به نرخ‌های قبلی وجود ندارد، گفت: با توجه به تورم سال جدید و افزایش هزینه‌ها نمی‌توان انتظار داشت که زعفران با قیمت قبل عرضه شود، اما آنچه ممکن است بازار مصرف کننده را آزار دهد، اهدافی است که یک عده با دپو کردن زعفران در انبارها به دنبال بر هم زدن بازار هستند که این منافع به هیچ عنوان به جیب کشاورز نمیرود.

حسینی در پایان درباره آخرین وضعیت صادرات زعفران تصریح کرد: گرچه صادرات زعفران در سال ۹۹ نسبت به سال ماقبل خود رشد داشته، اما عمده زعفران توسط صادرکنندگان غیرحرفه‌ای انجام شده است که انتظار می‌رود امسال روند رشد صادرات زعفران با رفع چالش‌های پیش رو از سوی صادرکنندگان واقعی ادامه یابد.

۲۲۳۲۲۹

کد خبر 1503782

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =