آرامش در بازار مرغ، تخم مرغ و شیر اصفهان در ماه رمضان

معاون امور بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی اصفهان گفت: نگران بازار مرغ، تخم مرغ و لبنیات اصفهان در ماه مبارک رمضان نیستیم و با کمبود و گرانی در این بخش مواجه نخواهیم شد.

حسین ایراندوست در گفت وگو با خبرنگار خبرآنلاین با اعلام اینکه نگران بازار مرغ، تخم مرغ و لبنیات اصفهان در ماه مبارک رمضان نیستیم، اظهار داشت: با تکمیل سامانه رهتاب، مرغدار اختیار فروش مرغ را خارج از رهتاب نخواهد داشت؛ از روز گذشته مرغدار مکلف شده است تولیدات خود را به تعاونی مرغداران شهرستان مربوطه اعلام کند تا در پایانه فروش مرغ در سامانه رهتاب ثبت شود.

وی ادامه داد: مرغ های عرضه شده درسامانه رهتاب توسط تعاونی به اتحادیه مرغداران استان اصفهان اعلام می شود و اتحادیه مذکور در سامانه رهتاب اعلام بار می کند؛کشتارگاه ها در این سامانه خرید می کنند و اتحادیه مرغداران با تایید خرید و جمع آوری مرغ به صورت متمرکز متناسب با ظرفیت کشتارگاه ها توزیع می کند.

معاون امور بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی تصریح کرد: با روش اعمال شده به طور متوازن مرغ در تمام کشتارگاه های استان اصفهان توزیع می شود.

وی با اشاره به اینکه از امشب تیم نظارتی سامانه رهتاب آموزشهای لازم را به ناظران سازمان جهاد کشاورزی اصفهان مستقر در کشتارگاه ها ارائه می دهند، گفت: با بارگذاری اپلیکیشن رهتاب مرغ وارده به کشتارگاه ها توسط این ناظران تایید می شود و با این روند احتمال خروج مرغ زنده از استان اصفهان به صفر می رسد.

ایراندوست یکی دیگر از مزایای توزیع مرغ از طریق سامانه رهتاب در اصفهان را ثبت تولیدات مرغداران برشمرد و افزود: بر اساس تعهد مرغدار به تولید و عرضه محصولات طیور با قیمت مصوب در قبال نهاده یارانه ای  دریافتی انجام می شود و با این روش به سوداگری چندین ساله در بازار مرغ پایان داده می شود.

وی بیان داشت: چرخه تولید تا مصرف مرغ با استفاده از سامانه رهتاب به این صورت خواهد بود که تولیدکننده به معنای مرغدار، تعاونی ها و اتحادیه مرغداران اصفهان به منزله تحویل دهنده و کشتارکننده هم کشتارگاه ها خواهند بود.

معاون امور بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی اصفهان گفت: در این مقطع وظیفه سازمان جهاد کشاورزی اصفهان به پایان می رسد و گوشت استحصالی با صورت جلسه توسط ناظران این سازمان تحویل سازمان صمت می شود وفرایند توزیع گوشت مرغ بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان خواهد بود.

وی افزود: با اتخاذ این روش در مدت سه روز مرغدار هزینه خود را با قیمت مصوب تنظیم بازار و به صورت نقدی دریافت می کند و به این ادعا که مرغ از مرغدار گران خریداری شده خاتمه داده می شود.

ایراندوست گفت: به واسطه گران بازار مرغ توصیه شد که مجوز فعالیت دریافت کنند و با ثبت برند و بعد از تایید ستاد تنظیم بازار استان اصفهان می توانند به جمع کشتارگاه ها ملحق شود اما در حال حاضر کشتارگاه ها مجاز به خرید مرغ زنده و گوشت آن هستند.

وی افزود: نهاده های طیور متناسب با میزان جوجه ریزی مرغدار تحویل داده می شود اما ممکن است در بازه زمانی نهاده ها دیر به دست مرغدار برسد اما به این معنا نیست که مرغدار نهاده ها را تحویل نگرفته است.

معاون امور بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی اصفهان اعلام کرد: با توجه به جوجه ریزی ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه در اسفندماه و مرغ های منجمد در اداره پشتیبانی امور دام کمبودی در بازار مرغ اصفهان در ماه مبارک رمضان نخواهیم داشت.

وی در ادامه به بازار تخم مرغ در ماه مبارک رمضان هم اشاره کرد: در استان اصفهان ۲۲۰ واحد فعال تولید تخم مرغ با ظرفیت ۱۲ میلیون قطعه و تولید سالیانه ۱۰۴ هزار تن تخم مرغ فعال است که اصفهان جایگاه دوم کشور در ظرفیت و تولید تخم مرغ را دارد.  

ایراندوست اضافه کرد: با توجه به گرمای هوا و کاهش تقاضا، قیمت تخم مرغ به شدت افت کرده است و برای تنظیم بازار تخم مرغ مجوز صادرات محدود اعلام شده است و از نظر بازار تخم مرغ در ماه رمضان مشکلی نداریم.

وی به وضعیت ثبات در بازار شیر و لبنیات در اصفهان هم اشاره ای کرد و گفت: در ماه رمضان افزایش قیمتی در محصول شیر و فراورده های دامی نخواهیم داشت و برنامه ای برای افزایش قیمت نداریم.

48

کد خبر 1504241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =