۰ نفر
۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
پزشکان بخش خصوصی هم واکسینه می‌شوند؟

فارس نوشت: معاون توسعه سازمان نظام پزشکی زمان واکسیناسیون کادر درمان زیر ۵۰ سال را اعلام کرد.

علی تاجرنیا معاون توسعه سازمان نظام پزشکی در نشست خبری با موضوع واکسیناسیون کادر درمان اظهار داشت: با توجه به تاکید سازمان نظام پزشکی و درخواست رییس سازمان از رییس جمهور که منجر به واردات واکسن شد سازمان نظام پزشکی تصمیم گرفت واکسیناسیون کادر درمان در بخش خصوصی را انجام دهد هرچند این سازمان حامی تولید داخل است اما اهمیت زود واکسینه شدن مردم سازمان نظام پزشکی را وا داشت تا بحث واردات را پیگیری کند.

وی گفت: با واکسینه شدن مردم نگرانی های از قبیل موج چهارم کمتر خواهد شد، وزارت بهداشت دستورالعمل در ۴ فاز ارایه کرده است که فاز یک مربوط به کادر درمان و بیماران خاص است و شاکله اصلی فاز یک کادر درمان هستند.

تاجرنیا ادامه داد: در فاز یک اولین گروه کادر درمان فعال در بخش آی سی یو بود و حتی خدمه بخش آی سی یو در بیمارستان کرونا اولویت تزریق واکسن دارد و اینگونه نیست که کادر درمان الزاما به معنای پزشک بودن افراد است.

معاون توسعه سازمان نظام پزشکی گفت: توافقی با وزارت بهداشت صورت گرفت که بخش خصوصی که در معرض بیماری قرار دارند واکسینه شوند، اطلاعات بخش خصوصی در اختیار سازمان نظام پزشکی است و دولت اطلاعی از پراکندگی پزشکان ندارد و نظام پزشکی متولی این کار شد و این کار طبق پروتکل وزارت بهداشت انجام می‌شود و در نوبت اول افراد بالای ۵۰ سال واکسینه می‌شوند و ۴۵هزار واکسن اسپوتنیک وی برای نظام پزشکی اختصاص یافته است که ۳۰۵۰۰ در اختیار شهرستان‌ها قرار گرفت و ۱۴۵۰۰ دوز در تهران توزیع شده است.

وی افزود: تعداد افراد بالای ۵۰ سال بیشتر از این تعداد واکسن است و تخمین ما این بود که به دلیل اینکه برخی افراد در بیمارستان واکسن دریافت کرده بودند این میزان کافی باشد.

تاجرنیا خاطر نشان کرد: در طی روزهای گذشته جز یکی دو استان از جمله خوزستان شاهد هستیم کار واکسیناسیون برای افراد بالای ۵۰ سال به پایان رسیده و در تهران نیز شانزده بیمارستان خصوصی اعلام آمادگی کردند برای این کار و امروز که روز ششم واکسیناسیون است تصور این است که ۱۴۵۰۰ واکسن به اتمام برسد و همه اعضای بالای ۵۰ سال واکسینه شوند.

معاون توسعه سازمان نظام پزشکی در مرحله بعدی همکاری ۱۱۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا به نظام پزشکی اختصاص پیدا می‌کند که این واکسن برای اعضای زیر ۵۰ سال خواهد بود و آغاز واکسیناسیون این افراد از روز پنجشنبه کلید خواهد خورد و هماهنگی ‌های این کار صورت گرفته است.

تاجرنیا افزود: اولویت تزریق واکسن نیز با اولویت انجام می‌شود ، تا کنون ۱۱۵۰۰ واکسن تزریق شده است و فقط سه هزار واکسن باقی مانده که امروز توزیع خواهد شد.

وی گفت: واکسیناسیون چند ده میلیون نفری بدون بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی امکان پذیر نیست.

تاجرنیا گفت: واکسن‌ها عوارض که منجر به بستری شدن و قابل ذکر باشد گزارش نشده است. واکسیناسیون اجباری نیست و ما اعلام کردیم که این واکسن‌ها مختص کادر درمان است دولت برای صیانت از سلامت مردم اقدام به این کار کرده است و اجباری در آن نیست، درصد کمی امتناع از واکسیناسیون کرده‌اند.

47231

کد خبر 1504427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =