۴ نفر
۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۵
یک دوقطبی جدید اما خطرناک!

متاسفانه در این چهار یا پنج دوره انتخابات ریاست جمهوری، روندی شکل گرفته که از ارزش‌های اول انقلاب فاصله گرفته است.

کشور وارد یک عرصه سیاسی شده است که برخی آن را واقع‌گرایانه و برخی دیگر آن را به دور از ارزش‌های انقلاب می‌دانند. دوقطبی شدن چند دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری، بسیار قابل توجه است. متاسفانه نخستین امری که در جامعه و در پی دوقطبی کردن پیش آمد، حامی محرومین و حامی  اقشار بی‌درد و مرفه جامعه بود که بر روی آن ارزش‌گذاری شد. البته این دوقطب حامی مستضعفین و حامی مستکبرین برای کشور هزینه ساز و آسیب زا است و باید با آگاهی دادن به مردم خطر آن ها را کاهش داد. 

 با این وجود، دوقطبی‌سازی صرفا در دوران انتخابات صورت نمی‌گیرد؛ بلکه  همیشه بخشی از جامعه به دنبال تلاش برای حذف گروهی و باقی ماندن گروه دیگری از مردم برای رای دادن در انتخابات و بقای شان هستند. در انتخابات ۱۴۰۰ نیز موضوع مهمی چون رفراندوم دچار همان پدیده دو قطبی و بی ارزشی رای گروهی از مردم شده است که در نهایت، این گروه از حضور در انتخابات محروم‌اند. 

جمهوری اسلامی دارای دو قطب سیاسی به نام اصلاح‌طلبان و اصولگرایان است که همیشه در انتخابات مشارکت داشته و مانند کشورهایی که دارای دو حزب سیاسی هستند؛ انتخابات را مدیریت کردند.  

اگرچه این دوقطب سیاسی کشور، با تبلیغات، شور و هیجان انتخابات را در بین مردم ایجاد می کنند، اما عدم کمپین های حزبی و ادامه‌دار بودن تبلغیات سیاسی سبب می شود که مردم در عرض چند روز با چهره‌های جدید این دو جناح آشنا شوند. 

همچنین انتخابات با حضور پرشور مردم مشروعیت پیدا می کند و گاها هیجانات مردم دائمی نیست. در همین راستا، باید جناح ها و کاندیداها تبلیغات خود را حداقل از دو ماه قبل آغاز کنند و آن را تا زمان اعلام نتایج تایید صلاحیت های شورای نگهبان به تعویق نی‌اندازند. 

اصلاح طلبان و اصولگرایان، با شعارهایی که می دهند مردم را برای آمدن به پای صندوق های رای تحریک می کنند اما اگر برای حذف یکدیگر تلاش کنند، به کشور آسیب های فراوانی وارد می کند و سرمایه مردمی نظام از دست خواهد رفت. 

پیش از این نیز، شاهد گسست جامعه در انتخابات‌های پیشین بوده‌ که پس‌لرزه‌هایش به انتخابات بعدی ریاست جمهوری هم رسیده است. همچنین با توجه به شرایط امروز کشور، شاهد دوقطبی شدن به نوعی جدید خواهیم بود که امری بسیار خطرناک است. 

عموما با ورود رهبر معظم انقلاب و عقلای کشور به مسائل انتخاباتی، دوقطبی سازی تا حدودی کاهش پیدا می کند؛ اما صدا و سیما و فضای مجازی باید تلاش کرده تا مردم را نسبت به این فضاها آشنا و آگاه سازند. بنابراین باید سخنانی از جنس مردم اگر رای ندهند، انتخابات به نفع گروهی مصادره می شود و این همان دوقطبی سازی است، جلوگیری شود تا بیش از این منافع ملی مردم ضربه نخورد. 

* نماینده مردم تهران در مجلس دهم

۲۷۲۱۵

کد خبر 1504612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =