رویدادهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس، سوژه نویسنده برنده نوبل شد

ایسنا نوشت: سوتلانا الکسیویچ، نویسنده بلاروسی برنده نوبل ادبیات، قرار است کتاب جدیدی درباره رویدادهای پس از انتخابات در کشورش بنویسد.

الکسیویچ در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی زوددویچه اعلام کرد، قصد دارد کتابی درباره تحولات سیاسی اخیر در کشور زادگاهش بنویسد، چرا که مردم بسیاری خاطرات‌شان را برایش می‌فرستند و یا تماس برقرار می‌کنند و همان‌طور که آنتوان چخوف، نویسنده بزرگ روسی گفته، وظیفه ادبیات، تشخیص است. 

او با بیان این‌که مردم بلاروس در حال حاضر مشغول زندگی میان دو خطر به نام الکساندر لوکاشنکو (رئیس‌جمهور بلاروس) و روسیه هستند، تاکید کرد که یک نویسنده است و نه یک سیاستمدار و در کتاب جدیدش قصد دارد به این پرسش پاسخ دهد که چگونه می‌توان یک کشور موفق و در عین حال مستقل داشت. 

الکسیویچ، تنها عضو از شورای هماهنگی اپوزیسیون بلاروس است که تاکنون با واکنش مستقیم و جدی مقامات بلاروسی روبه‌رو نشده است در حالی که سایر اعضای این شورای هفت‌نفری، یا در زندان به سر می برند و یا مجبور به ترک کشور شده‌اند. 

هرچند در سپتامبر سال گذشته، برخی افراد در تلاش برای ورود به خانه الکسیویچ بودند و این نویسنده چند هفته بعد تصمیم گرفت برای مدتی بلاروس را به مقصد آلمان ترک کند. 

الکسیویچ، نویسنده و روزنامه‌نگار ۷۹ساله بلاروسی در سال ۲۰۱۵ موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد. او برای آثارس که روایت‌گر زندگی پس از اتحاد جماهیر شوروی است، شناخته شده و معروف‌ترین آثارش، «زمزمه‌هایی از چرنوبیل»، «صداهای شوروی از جنگ افغانستان»، «جنگ، چهره زنانه ندارد» و «پسرانی از جنس روی» هستند. اغلب آثار این نویسنده به انتقاد از رژیم‌های سیاسی در بلاروس و جماهیر شوروی می‌پردازد. 

۵۷۵۷

کد خبر 1504847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =