آغاز تولید انبوه واکسن برکت/ تاثیر روزه‌داری بر کرونا

امروز اعلام شد واکسن ایران برکت برای گرفتن مجوز استفاده اضطراری به وزارت بهداشت درخواست داده است. همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان، اخباری درباره تاثیر روزه‌داری بر بیماری کرونا منتشر و مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.

امید سلیمی بنی: در حالی که جهان در بحران واکسن کرونا به سر می برد، در کشور ما قرار است فاز دوم واکسیناسیون از اردیبهشت ماه آینده آغاز شود. درباره بحران در واکسن کرونای جهانی، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و اداره کنترل کیفیت دارو در آمریکا روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین در یک بیانیه مشترک خواستار «توقف» تزریق واکسن «جانسون و جانسون» شدند. تولید و تزریق استرازنکا اخیرا در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا متوقف شده بود.

جزییات فاز اول واکسیناسیون کرونا در ایران نشان می دهد بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در فاز اول واکسیناسیون، واکسن دریافت کرده اند. درباره جزییات آغاز فاز دوم واکسیناسیون در کشور سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حدود ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین به ایران اهدا شده که به دست ما می‌رسد و بدین ترتیب واکسیناسیون فاز اول را تمام کرده و از نیمه اردیبهشت ماه می‌توانیم وارد فاز دوم واکسیناسیون شده و تزریق واکسن را برای گروه‌های دیگر آغاز کنیم.

علی رضا رییسی روز چهارشنبه درباره آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا برای اولویت اول و آغاز واکسیناسیون سایر گروه‌ها افزود: پیش بینی ما این است که در روند واکسیناسیون بتوانیم با محموله ۷۰۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا از سبد کوواکس که به دست ما رسیده، فاز اول واکسیناسیون را به اتمام برسانیم.

 آغاز تولید انبوه واکسن برکت/ تاثیر روزه‌داری بر کرونا

وی ادامه داد: قبلا واکسن‌هایی مانند «اسپوتنیک وی» از روسیه و واکسن بهارات از هند به دست ما رسیده بود. البته از هند ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا خریداری کرده بودیم که ۱۲۵ هزار دوز به دست ما رسید.

درباره آغاز واکسیناسیون عمومی هم معاون وزیر بهداشت از آغاز واکسیناسیون عمومی از اواخر بهار امسال خبر داد. معاون درمان وزیر بهداشت گفت: در موج چهارم کرونا سرعت ابتلا ۲ الی ۳ برابر بوده و آمار بستری تا ۴ برابر نسبت به موج‌های قبلی افزایش داشته است.

قاسم جان‌بابایی ظهر امروز در جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در اردبیل اظهار کرد: میهمانی‌، دید و بازدید در عید و مسافرت از عوامل اصلی موج چهارم بیماری کرونا هستند و در این موج، سرعت ابتلا ۲ الی ۳ برابر بوده و آمار بستری تا ۴ برابر نسبت به موج‌های قبلی افزایش داشته است.

جان‌بابایی بیان کرد: با توجه به آغاز واکسیناسیون در کشور برای گروه‌های هدف و پرخطر، تولید ۴ واکسن داخلی و انجام واکسیناسیون از اواخر فصل بهار آغاز می‌شود.

متاسفانه باید گفت شیرینی این خبر خوب با تلخی یک خبر فاجعه بار، از بین رفت چون امروز اعلام شد بیش از ۳۰۰ نفر از هموطنان در اثر کرونا جان باخته اند.

در این رابطه سخنگوی وزارت بهداشت، تازه‌ترین آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد و گفت: در شبانه روز گذشته ۳۰۴ بیمار دیگر فوت شدند. سیما سادات لاری، بعد از ظهر چهارشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۴۰۰، به تشریح وضعیت بیماری کرونا در کشور پرداخت.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: از دیروز تا امروز، ۲۵ هزار و ۵۸۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۹۸ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به دو میلیون و ۱۴۳ هزار و ۷۹۴ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۰۴ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۵ هزار و ۳۵۹ نفر رسید.

وی اظهار داشت: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۷۳۹ هزار و ۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند همچنین چهار هزار و ۵۳۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

علاوه بر موج سهمگین کرونا در یورش چهارم به سلامت ایرانیان، روزه داری هم به عنوان یکی از مسایل مورد توجه افکار عمومی در روز اول ماه مبارک مورد استقبال قرار گرفت. اخباری درباره کرونا و روزه داری منتشر شده که در یکی از آنها رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی کردستان گفت: بیماران مبتلا به کرونا نباید روزه بگیرند و بهبود یافتگانی که توانایی بدنی خود را به دست آورده‌اند با اجازه پزشک معالج می‌توانند روزه بگیرند یا پس از رفع شرایط خطرناک کرونا، روزه های خود را قضا کنند.

خبر دیگری که پایگاه خبری ساینس، منتشر کرد حاکی از آن است که نتایج یک مطالعه بزرگ نشان می‌دهد بی تحرکی در شدت عفونت کووید ۱۹ نقش دارد و احتمال مرگ بر اثر این عفونت را افزایش می‌دهد. پس اگر به کرونا مبتلا شدید، ورزش در خانه را فراموش نکنید به خصوص ورزشهای ایروبیک که به تنفس و تعریق بدن کمک می کند.

یکی از اخبار پرمخاطب امروز درباره جزییات علت مرگ دو نفر از پرسنل درمانی سبزوار پس از دریافت واکسن کرونا بود. مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: برخلاف مطالب منتشر شده در برخی از شبکه‌های اجتماعی شهرستان، فوت ۲ تن از کادر درمانی سبزوار طی چند روز گذشته ارتباطی به تزریق واکسن کرونا نداشته است.

محمد باقرزاده روز چهارشنبه افزود: یکی از متوفیان بر اثر پارگی آئورت، جان خود را از دست داده است و دیگری نیز شب گذشته در محیطی خارج از بیمارستان فوت کرده است. وی با بیان این که تاکنون فوت و یا مرگ مشکوک ناشی از تزریق واکسن کرونا در بین کادر بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار رخ نداده است تصریح کرد: حدود ۹۰ درصد از پرسنل فعال در بخش کرونای دانشگاه علوم پزشکی سبزوار واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

خبر مهم دیگر آن که یک پزشک متخصص توصیه کرده هر کسی که دارای علایم بیماری سرماخوردگی است باید فرض را بر کرونا داشتن بگذارد و به قرنطینه برود. رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، نسبت به رعایت قرنطینه خانگی افراد با علائم سرماخوردگی تاکید کرد.

ایرج خسرو نیا با اشاره به اینکه در اوایل فصل بهار علائم آلرژی و آنفلوانزا وجود دارد، گفت: با توجه به شیوع کرونا هر فردی که علائم سرماخوردگی و آلرژی و آنفلوانزا دارد، ممکن است کرونا داشته باشد چرا که برخی علائم مشترک وجود دارد به همین دلیل باید خود را قرنطینه کند.

وی افزود: ممکن است از هر ۱۰۰ نفر بیمار با علائم سرماخوردگی، یک نفر به کرونا مبتلا باشد اما اگر همین یک نفر درجامعه رها شود می تواند تعداد زیادی از افراد را مبتلا می کند بنابراین هر فردی که علائم سرماخوردگی را در خودش دید باید در قرنطینه بماند.

 آغاز تولید انبوه واکسن برکت/ تاثیر روزه‌داری بر کرونا

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران تاکید کرد: با توجه به اینکه بسیاری از تست های کرونا ممکن است خطا داشته باشد، به همین دلیل پزشک در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی مانند تب شدید، سرفه، علایم گوارشی شدید و…، باید به بیمار بگوید که خود را قرنطینه و پروتکل های بهداشتی را کاملاً رعایت کند.

این توصیه سایر پزشکان نیز است و با آغاز خیز چهارم کرونا وزارت بهداشتی‌ها و متخصصان حوزه سلامت معتقدند که حالا کوچک‌ترین علائم و حتی علائم یک سرماخوردگی ساده را هم باید کرونا قلمداد کرد.

خبر خوش دیگر آنکه واکسن ایران برکت به مرحله گرفتن مجوز استفاده اضطراری رسیده است و به زودی وارد مرحله تولید انبوه واکسن به ظرفیت ۳ میلیون دوز در ماه می شود که این میزان تا ۱۲ میلیون دوز در ماه قابل ارتقا است. در این رابطه مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز ۳-۲ واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد ۱۴۰۰ به سازمان غذا دارو ارسال می شود.

۲۳۵۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1504952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
  6 4
  دزد و شیاد و سیاستمدار جاسوس معلوم نیست چطوره با کرونا نمیمیریند و مبتلا نمیشوند؟
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  7 7
  در حالیکه جهان در بحران واکسنه بعد کشور شما ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟