تمدید محدویت‌های کرونایی در قزوین

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با بیماری کرونا در استان قزوین از تمدید محدودیت‌های کرونایی در این استان تا هفته آینده خبر داد و گفت: با توجه به تداوم وضعیت قرمز و افزایش ابتلا به این ویروس، سخت‌گیری‌های بیشتری اعمال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ منوچهر حبیبی، فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با بیماری کرونا در استان در جلسه قرارگاه مقابله با کرونای استان قزوین با تبریک ماه رمضان، گفت: امید است به برکت ماه رمضان هر چه زودتر ویروس منحوس کرونا از بین برود و آرامش در جامعه حاکم شود.

او با بیان اینکه متاسفانه ترس مردم از ویروس کرونا از بین رفته است، یادآور شد: به ‌رغم شرایط کرونایی در روز آغازین ماه مبارک رمضان حریف صف حلیم و زولبیا نیستیم، آیا مقصر ایجاد صف زولبیا و حلیم هم دولت است؟

حبیبی با بیان اینکه فرهنگ‌سازی برای مقابله با کرونا ضروری است، تاکیدکرد: با وجود اینکه رسانه‌ها و مسئولان بارها گوشزد کرده اند تخت‌های بیمارستانی پر است اما مردم همچنان در اینگونه صف‌ها قرار می‌گیرند، البته زمان بر شدن بیماری خارج از حوصله مردم بوده و عادی انگاری معضل این روزها است و امیدواریم براساس وعده اعلام شده تا پایان اردیبهشت ماه واکسن کرونا آماده شود.

او با تاکید بر اینکه زنجیره انتقال فقط توسط مردم می‌تواند قطع شود، افزود: افزایش ظرفیت تخت‌های بیمارستانی راهکار نیست بلکه باید تلاش کنیم تا زنجیره انتقال قطع شود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار قزوین با بیان اینکه کرونای جهش یافته بدون علائم است، افزود: از هر ۲نفری که برای تست کرونا به مراکز درمانی استان مراجعه می‌کنند یک نفر کرونای مثبت دارد و در واقع میزان مثبت شدن تست از ۹درصد در ۱۵روز گذشته به ۵۰درصد رسیده است. 

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونای استان قزوین با بیان اینکه تنها راه باقی مانده اعلام عزای عمومی برای کرونا است، گفت: رکورد ابتلا به این بیماری در طول ۱۴ماه گذشته، دیروز شکسته شده و بیشترین آمار بستری در استان روز گذشته به ۶۴۰بیمار کرونایی رسیده که این آمار نسبت به گذشته بسیار زیاد است.

او خاطرنشان کرد: هم اینک بسیاری از بیماران در منزل قرنطینه خانگی هستند در غیر این صورت آمار بیماران بستری به بیش از ۸۰۰نفر خواهد رسید بنابراین شرایط به گونه‌ای است که همه باید کمک کنند.

حبیبی با تاکید بر راه اندازی قرارگاه شهید سلیمانی در محلات شهرستان‌ها، افزود: باید طرح محله‌بندی در شهرستان ها به صورت جدی در دستور کار فرمانداران هر شهرستان قرار گیرد چرا که در مرحله قبلی شیوع کرونا نتیجه خوبی گزارش شد بنابراین فرمانداران تمامی شهرستان‌ها به خصوص مرکز استان و تاکستان باید محله‌بندی را اجرا کنند و مدیران شهرستان نیز مدیریت هر محله را برعهده بگیرند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه محدودیت‌ها برای هفته آینده تمدید می‌شود، گفت: ۹۰درصد گروه‌های شغلی ۲، سه و چهار همکاری خوبی با ستاد کرونای استان داشتند اما مشکل اصلی ما گروه یک است.

او افزود: بخش عمده بازار در گروه یک قرار دارد و با توجه به مجازبودن فعالیت آنها محدودیت‌ها در بازار خودش را نشان نمی‌دهد، از سوی دیگر ستاد ملی نیز اعلام کرده است که در استان تصمیمی در این زمینه گرفته نشود بنابراین ما نمی‌توانیم تصمیم جداگانه بگیریم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونای استان قزوین اضافه کرد: باید سازمان صمت، اتاق اصناف و اتحادیه در خصوص میزان فعالیت گروه یک، تصمیم‌گیری کنند که یا طبق ساعت یا شیفت بندی خاصی صورت بگیرد و در خصوص مالیات و مسائل مالی اصناف نیز باید تصمیم‌گیری شود.

حبیبی با بیان اینکه کنترل اتوبوس ها و شبکه حمل و نقل عمومی با ورود جدی فرمانداری ها و پلیس راهور رصد شود، ادامه داد:  کنترل اتوبوس‌ها، تاکسیرانی و شبکه حمل و نقل عمومی برعهده فرمانداری و پلیس راه ها است چون اگر دستورالعمل های بهداشتی در اتوبوس رعایت نشود ممکن است همه مسافران به کرونا مبتلا شوند.

معاون استاندار قزوین تاکیدکرد: برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی در بازار و کنترل ترددها، میزان جرایم چهار تا پنج برابر افزایش یافته و نزدیک به هزار و ۴۰۹جریمه ۲۰۰هزار تومانی و یک میلیون تومانی در این زمینه اعمال شده است.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با بیماری کرونا در استان قزوین در خصوص فعالیت مساجد، حسینیه ها و امامزادگان یاد آور شد: باید دانشگاه علوم پزشکی و ستاد کرونا استان دیداری با امام‌ جمعه قزوین داشته باشند تا به ادارات اوقاف، کانون های مساجد و تبلیغات اسلامی در این زمینه تذکر داده شود.

46

کد خبر 1505149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =