شهرهایی که سیاه شدند/ پیگیری شخص رئیس جمهور برای واردات واکسن

امروز نقشه شهرهای ایران به سمت سیاه شدن رفت، کرونا به شدت پیش می تازد و رئیس جمهور شخصا وارد میدان تامین واکسن مورد نیاز شهروندان شده است.

امید سلیمی بنی: امروز شهرهای زیادی در کشور از رنگ قرمز کرونایی به سمت سیاه شدن رفتند. فاجعه در حال وقوع است. جانهای بسیاری از دست رفتند و فرصتهای بسیاری برای زندگی تباه شد. وزارت بهداشت امروز اعلام کرد ۳۲۱ نفر از هموطنان بر اثر این بیماری جان باختند تا فاجعه موج چهارم همه گیری کرونا هر لحظه سیاه تر شود.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا را اعلام کرد. ​ مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون ۳۶۵ هزار و ۱۶۰ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۰۲ هزار و ۷۱۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۴۶۷ هزار و ۸۷۱ دُز رسید.

 از دیروز تا امروز ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۵ هزار و ۷۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۳۷۳ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۷۲ نفر رسید.

 متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۲۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۵ هزار و ۶۸۰ نفر رسید. خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۷۴۹ هزار و  ۴۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

 چهار هزار و ۶۰۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۱۴ میلیون و ۵۹ هزار و ۲۶۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

شهرهایی که سیاه شدند/ پیگیری شخص رئیس جمهور برای واردات واکسن

 در حال حاضر ۲۹۵ شهرستان قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

مشکل اینجاست که چشم انداز کوتاه مدتی برای کاستن از تلفات انسانی وجود ندارد زیرا وزیر بهداشت گفته است: هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته خواهد شد کما اینکه وضع این هفته از هفته قبل بدتر است و ما روزهای به شدت سختی داریم.

وضعیت کنونی استانهای مختلف از جمله تهران، اصفهان و قزوین و هم نشان دهنده این است که بیماران زیادی به زودی نیاز به خدمات درمانی برای گذر از طوفان سهمگین کرونا پیدا می کنند.

نکته تاسف بار این است که تنها ویروس کرونا نیست که آدم می کشد. بلکه حواشی داستان کرونا از تعطیلی کسب و کارها و ناامیدی و افسردگی گرفته تا پناه بردن به الکل برای رهایی از کرونا به مراتب خطرناکتر از خود ویروس است. در این رابطه پزشکان هشدار داده اند از ترس کرونا به الکل پناه نبرید چون بسیاری از الکلهایی که به دست شهروندان می رسد قابل نوشیدن نیست و مسموم کننده و مرگبار است. رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم با تاکید بر اینکه مصرف خوراکی الکل هیچ تاثیری در بهبود و پیشگیری از کرونا ندارد، گفت: مصرف خوراکی الکل صنعتی، عوارض خطرناکی به دنبال دارد.

شاهین شادنیا، با اشاره به اینکه با شروع پیک چهارم کرونا در هفته‌های اخیر شاهد افزایش موارد مسمومیت با الکل متانول یا سمی بوده ایم، اظهار کرد: این فرض غلط و اشتباهی است که با مصرف الکل و یا مشروبات الکلی می‌توان کرونا را پیشگیری یا درمان کنیم.

وی از شیوع موارد مسمومیت توسط الکل‌های صنعتی با هدف پیشگیری از کرونا در کشور خبر داد و افزود: مصرف خوراکی الکل به هیچ عنوان هیچ نقشی در درمان و یا پیشگیری از کرونا ندارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه الکل صرفاً به عنوان ضدعفونی کننده سطوح کاربرد دارد، گفت: با استناد به آخرین تحقیقات روز جهانی، حتی بحث انتقال کرونا از سطوح هم بسیار ناچیز و یا در مواردی منتفی است.

رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم با اشاره به اینکه به طور کلی کاربرد الکل در پیشگیری از کرونا محدودتر شده است، ادامه داد: الکل مخصوص سطوح صرفاً در مواردی که به آب و صابون دسترسی ندارید برای ضدعفونی کردن دست‌ها کاربرد دارد.

وی، اطلاع رسانی غلط از سوی برخی سودجویان مبنی بر اثر بخش بودن الکل برای پیشگیری و یا درمان کووید ۱۹ را مورد انتقاد قرار داد و توصیه کرد: با توجه به اینکه کاربرد الکل خصوصاً در مصرف خانگی برای پیشگیری از کرونا منتفی شده، بهتر است خانواده‌ها از تهیه این فرآورده‌های سمی اجتناب و دور از دسترس اطفال قرار دهند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که الکل‌های صنعتی پس از ورود به بدن متابولیزه می‌شوند عنوان کرد: ترکیباتی که بعد از ورود الکل به بدن ایجاد می‌شود بسیار سمی و خطرناک است به شکلی که این ترکیبات از جداره سلول‌ها عبور و خصوصاً بر سلول‌های عصبی و بینایی اثر می‌گذارند. مصرف خوراکی الکل‌های صنعتی می‌تواند موجب کوری دائمی شود.

نکته مهم دیگر این است که پزشکان می گویند هر نوع علایم ناخوشی را باید به عنوان ابتلا به کرونا در نظر گرفت. رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در این باره گفته است: امروز مسئله ما بیماریابی نیست بلکه درمان اهمیت بیشتری دارد، امروز کوچکترین علائم گوارشی، تنفسی، عطسه، گلو درد، سرفه و حساسیت فصلی در درجه اول کرونا است و فرد با دیدن این علائم باید یک هفته قرنطینه خانگی شود و در صورت تشدید علائم به بیمارستان مراجعه کند.

واکسیناسیون عمومی به کجا رسید؟

از جمله اخبار پربازدید کرونایی، خبرهای مربوط به پیگیری واکسیناسیون عمومی است. در این رابطه سعید نمکی وزیر بهداشت با حضور در ستاد مقابله با کرونا استان همدان با اشاره به پوشش واکسیناسیون قوی در اردیبهشت، اظهار کرد: هرچند برخی در عرصه واکسیناسیون ایران خباثت می‌کنند و به تشویش اذهان عمومی می‌پردازند اما تا ۲۰ روز دیگر با پوشش بالای واکسیناسیون با واکسن وارداتی و واکسن تولید داخل، روسیاهی برای آنها خواهد ماند.

به جز حرفهای وزیر بهداشت که عملکرد و سخنانش این روزها مورد انتقاد قرار گرفته است، از دولت خبر می رسد که رئیس جمهور شخصا و مستقیما مسئله‌ واکسن را پیگیری می‌کند و هر مشکلی در واردات آن توسط بخش خصوصی، از طریق دفتر رییس‌جمهور قابل پیگیری است.

شهرهایی که سیاه شدند/ پیگیری شخص رئیس جمهور برای واردات واکسن

علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس‌جمهور، با اشاره به اظهارات امروز رئیس جمهور درباره واکسن کرونا و موج چهارم این بیماری، در توئیتی نوشت: «تا پیش از عرضه‌ واکسن داخلی و تا زمانی که همت و تکاپوی ستایش‌برانگیز نهادهای داخلی به کسب مجوز و تولید انبوه نرسیده، تأمین  واکسن خارجی، مرحله‌ای حیاتی در محافظت از سلامت عمومی است. تأمین واکسن و عرضه‌ توأم با  شفافیت آن به جامعه طبق سند ملی واکسیناسیون، دغدغه‌ی اساسی رییس‌جمهور است. روحانی شخصا و مستقیما مسئله‌ی واکسن را پیگیری می‌کند و هر مشکلی در واردات آن توسط بخش خصوصی، از طریق دفتر رییس‌جمهور قابل پیگیری است.»

حتی خود رییس جمهور هم در سخنانی امروز گفت: با همه تلاش‌های انجام شده قاعدتا تا پیش از تابستان واکسن ایرانی به دست ما نخواهد رسید و لذا تامین واکسن با مساعدت بخش خصوصی در دستور کار دولت و در اولویت نخست قرار گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست کمیته‌های تخصصی مقابله با کرونا با اشاره به گزارش وزارت بهداشت و درمان درخصوص تامین واکسن از برخی کشورها و همچنین ورود اولین محموله واکسن خریداری شده از سبد کواکس (۷۰۰ هزار دز) به کشور، خاطرنشان کرد: واکسیناسیون در کنار رعایت پروتکل‌ها از مهمترین و اساسی‌ترین راه‌ها برای کنترل کرونا است، اگر چه تحریم‌ها مانع بزرگی در مسیر تامین واکسن مورد نیاز کشور بوده و موجب تاخیر در تهیه آن شده، اما تهیه واکسن همواره مورد اهتمام بوده است.

روحانی ضمن صدور دستور تمدید محدودیت‌های شهرهای قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده افزود: امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده واکسن مورد نیاز در سریع‌ترین زمان ممکن تهیه شود. با توجه به گزارش‌هایی که وزارت خارجه در مورد تهیه واکسن در روزهای اخیر ارائه کرده به زودی شاهد ورود محموله‌های بعدی واکسن خواهیم بود.

رئیس جمهور درباره پیک چهارم کرونا گفت: هنوز به اوج پیک چهارم کرونا نرسیدیم. دلیل اصلی این پیک، ورود ویروس جهش یافته انگلیسی از عراق به کشورمان است.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1505230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امین IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  38 6
  آقای نمکی روسیاهی فقط ماند واسه دولت و دولتمردان و حاکمان ما ، کجای دنیا یه ملت چهل و دو سال اینجور محکم و قرص پشت نظامشون بودن ؟؟؟ در عوض شما همه صاحب ثروت هزار میلیاردی شدید ، و در واکسن هم آخرین کشور دنیا شدیم ، واقعا آخر شدن در همه ی کشورهای دنیا اگه ننگ نیست پس چیه ؟؟
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  50 0
  رییس جمهور ستاد تنظیم مرغ رو به جایی رسوند که اینو برسونه؟ بهش بگید بشین و خاموش باش تا شاید اوضاع بهتر بشه برادر
 • IR ۲۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  53 4
  شخص رئیس جمهور با آزاد گذاشتن مسافرت عید مسئول مرگ هموطنان هستند و باید محاکمه شوند
 • IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  2 55
  واکسن میرسه درست میشه
 • مهران خدمتی IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  16 4
  سلام سلام سلام. لطفا بعد سیاه چه رنگی هست میشه بگید ممنون ما نشستیم شرط بستیم. هرکس یک رنگ بر اساس عیده خود داره و میگه من که میگم چون بالاتر از سیاهی رنگی نیست ریس جمهوری و هیت دولت ناچاراه رنگ کیری مایل به راه راه برای وضعیت کرنا مشخص کنن. اگر این اتفاق افتاد لطفا شما شاهد باشبد که من اول پیشنهاد دادم. باشه دختر خوب
 • US ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  20 5
  شخص رئیس جمهور مسئول سیاه شدن این شهرهاست و پیگیری اش هم بخوره تو .../
 • سهیل IE ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  23 0
  تو رو خدا بس کنید با این تیترهای گول زننده. پیگیری رییس جمهور دیگه خنده دارترین حرف این روز مردم ایران شده. رییس جمهور اگه میخواست کاری کنه قبلا میکرد. انقدر مردم رو گول نزنید.
 • بی نام IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  36 0
  عید را باید می بستی و نمی گفتی دیگه پیکی نداریم
 • بی نام IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  14 1
  عید را باید می بستی و نمی گفتی دیگه پیکی نداریم
 • IR ۰۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  15 1
  هیچ ظلمی دوام ندارد
 • رسول IR ۰۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  21 1
  این رئیس جمهور شخصا تا حالا کجا بود !!؟ مردم هالو نیستن می گیرن چرا دم انتخابات .
 • Ali IR ۰۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  16 1
  بیش از یکسال از کرونا میگدره خیلی از کشورها تمامی مردم رو واکسن زدن تموم ولی به لطف مسولین بی کفایت هنوز ما نتونستیم ۵۰۰ هزار نفر رو واکسن بزنیم ، کووو تا ۸۰ میلیون ،همش معطل میکنید تا به تولید داخل برسیم ، آخه تا اون موقع کسی زنده نمونده
 • محمود GB ۰۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  11 1
  خداوند به همه ما رحمش بیاد. با این اوضاع خراب بدون واکسن و اقتصاد خراب. امیدی به زندگی هستش؟؟ . آیا سال بعد رو خواهیم دید.؟؟ پس انداز درست و حسابی هم نداریم که بر فرض مثال بخواهیم خانه بمانیم و به قول اینها با کرونا مبارزه کنیم.
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  12 0
  من نازه صبح جمعه فهمیدم کرونا امده
 • عادل IR ۰۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  17 1
  اینا هم کشورمون گذاشتن تویه ماهی تاوه یه روز اجاغ گاز کم میکنن وضعیت خوب میشه یه روزم میبینی زیر اجاغ زیاد کردم میشه قرمز کدوم کرونا بابا
 • م ر IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  8 0
  چرا بدون تاخیر و تبعیض بین واکسن ها به فکر خرید واکسن نیفتادید و بر روی واکسن ساخته نشده سرمایه گذاری کردید؟ چرا مرزهای عراق را نبستید تا برای چند دلار سیاه مردم بیگناه کشته نشوند و چرا در نوروز در ازای دریافت جریمه که به حساب دولت می رود جاده ها را باز گذاشتید؟
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  8 1
  ایشون شخصا ۸ ساله ک مملکت رو بدبخت کرده بسشه . بگید فقط بررو ک اخراته دیگه تموم شدی خداروشکر
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  12 1
  مسئولانی که ایران تا به حال به خودش ندیده بود
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  2 1
  هیچ نظری ندارم
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  10 2
  واقعا باعث تاسف است کشور ثردتمد مردمانش یا از فقر میمیرن یا با بی کفایتی بعضی ستاد گسترش ملی کرونا اخه ادم نقد رو کنار می گذارد نسیه را می گیرد واکسن تمام کشورها میزنن و ایران چشم دوخته شاید این تابستان بسازد یا پاییز بعدی
 • نرجس IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  8 2
  شما ک میگید وضعیت خیلی بده چرا امتحانا رو حضوری کردید؟ شما ک تو خونه نشستید فرزندان ما هسن ک جون خودشونو ب خطر میندازن برای ی امتحان برا شما ک تو خونه نشستید هیچ خطری نداره اگر فرزند خودتون هم نهم و دوازدهم بود میزاشتید بره حضوری امتحان بده؟
 • میترا US ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  4 3
  دلتون نمیاد واکسن بخرید دوست دارین مردم بمیرن
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  12 0
  ایران عمرا بتونه واکسن کرونا درست کنه؟؟؟
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  2 1
  ای بابا
 • هیچ IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  11 1
  ریس جمهور که گفت برید به مسافرت مردم هم رفتند مقصر بی فکری و یا رفتار ریس جمهور که معلوم نیست قصد و غرضش چی بوده
 • سید حسن IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  10 2
  بعد از سیاه چه رنگی ست ؟؟؟ احتمالا سیاهه توان دار !!!یا ! احتمالا سیاه به توان دو !! عدم مدیریت !