تحرکات گسترده عربی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

ایسنا نوشت:منابع از تحرکات گسترده عربی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب طی نشست آتی این اتحادیه به میزبانی الجزایر خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه ۱۷ آوریل پیام‌های تبریکی را از تعدادی از رهبران جهان از جمله رهبران عرب به مناسبت عید "جلاء" دریافت کرد.

محمد ولد الشیخ الغزوانی، رئیس‌جمهور موریتانی در پیام تبریکی به بشار اسد بر ادامه تلاش‌ها برای تقویت روابط با سوریه تأکید کرد.

بشار اسد همچنین پیام تبریکی را از هیثم بن طارق بن سلطان، پادشاه عمان دریافت کرد.

علاوه بر این خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات، محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی برای بشار اسد پیام تبریک فرستادند.

به گفته منابع آگاه، برخی کشورهای عربی از جمله مصر، امارات و عراق و کشورهای عربی دیگر نیز به دنبال هماهنگی برای بازگشت دمشق به اتحادیه عرب هستند.

به گفته این منابع بیشتر کشورهای عربی موافقت خود را با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب اعلام کرده‌اند اما مواضع برخی کشورها هنوز واضح نیست.

از سوی دیگر عمار الاسد، نماینده سوری بر لزوم فعالیت مشترک عربی تأکید کرد و گفت: اظهارات و تحرکات اخیر در مسیر درست هستند. سوریه توطئه آمریکا را که منطقه را به شکل کامل هدف قرار داده بود، متوقف کرد.

وی گفت: بسیاری از کشورها نمی‌خواهند روابط مصر و سوریه بهبود یابد؛ چراکه این دو کشور اعتبار زیادی در منطقه دارند.

عمار الاسد از کشورهای عربی خواست در مواضع خود بازنگری کرده و به مردم سوریه در جنگشان علیه تروریسم کمک کنند.

از سوی دیگر مهند الحاج علی، نماینده سابق پارلمان سوریه گفت: بسیاری از کشورهای عربی تماس‌های خود را با دمشق متوقف نکرده‌اند. هماهنگی میان مصر و دمشق در بالاترین سطح خود است. تماس‌هایی نیز بین سوریه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برقرار بوده است.

وی گفت: پیام‌های تبریک کشورهای عربی به بشار اسد نشان می‌دهد که آن‌ها خواهان بازگشت سوریه به این اتحادیه هستند. برخی کشورهای عربی از گروه‌های جدایی‌طلب و تروریستی طی سال‌های گذشته حمایت مالی کرده و بیش از ۱۲۴ میلیارد دلار به این گروه‌ها کمک کردند.

وی بر لزوم کمک به مردم سوریه در جنگ علیه تروریسم و مخالفت با تجزیه سوریه تأکید کرد و گفت: برخی کشورها در بازگشت سوریه به اتحادیه عرب کارشکنی می‌کنند اما طرف سوری به مواضع آن‌ها توجه نمی‌کند به ویژه اینکه برخی از این کشورها از تروریسم حمایت کردند.

اکتبر سفیر عمان به دمشق بازگشت. از زمان آغاز بحران سوریه عمان و کشورهای عربی روابط دیپلماتیک با سوریه را قطع کردند. این اولین کشور عربی بود که سفیر خود را به سوریه بازگرداند.

311311

کد خبر 1506407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =