روسیه: از روند پیشرفت مذاکرات برجامی خرسندیم

ایرنا نوشت: ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: از روند پیشرفت مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران (برجام) خرسندیم.

زاخارووا روز پنجشنبه در نشست هفتگی خبری در وزارت امور خارجه روسیه گفت: روسیه از تلاش های برای احیای برجام در جریان مذاکرات وین که هدف آن احیای هر چه سریعتر معامله هسته ای است، رضایت دارد.

وی با بیان اینکه تلاش ها در وین برای احیای برجام رضایت بخش است تصریح کرد: همه طرف‌ها از جمله آمریکا و ایران مصمم هستند به نتیجه برسند و به‌ دنبال ایجاد تعادل بین منافع مرتبط با برجام و اجرای آن به صورت پایدار هستند.

زاخارووا خاطرنشان کرد: ما از تلاش ها برای احیای برجام در چارچوب مذاکرات بین کشورهای عضو برجام و آمریکا خرسندیم.

وی افزود: روسیه در ماه ژانویه امسال ملاحظات خود برای ترتیب توافق در مورد احیای برجام را به کشورهای شرکت کننده در این توافق بین المللی ارائه کرد و بسیاری از ایده های مطرح شده از سوی ما پذیرفته و در جریان مذاکرات مورد توجه قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: هدف مذاکرات کنونی (در وین) احیای برجام در حالت اولیه مورد توافق قرار گرفته است.

زاخارووا گفت: ما شاهد عزم همه طرف ها ازجمله واشنگتن و تهران برای دستیابی به توافق و موازنه منافع در چارچوب برجام و ایجاد شرایط برای اجرای این توافق هستیم.

دیپلمات ارشد روس در ادامه تصریح کرد: شرکای آمریکایی این واقعیت را انکار نمی کنند که موارد نقض عمده برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سوی دولت سابق آمریکا باید اصلاح شود تا اینکه شرایط برای ازسرگیری اجرای تعهدات ایران در برجام که در پاسخ به عدم اجرای این توافق از سوی آمریکا متوقف شده بود، فراهم شود.

زاخارووا در ادامه گفت که در زمان حاضر مساله بازنگری برجام بررسی نمی شود و ما این وضع را گواهی بر غیرقابل جایگزین بودن برجام می دانیم و بر این عقیده ایم که نکات لازم برای ازسرگیری اجرای برجام در آن نوشته شده است.

وی افزود: ما بر این باوریم که همه اهدافی که در تنظیم برجام مورد نظر گرفته شده است با اجرای کامل تعهدات در چارچوب آن بدست می آید.

زاخارووا تصریح کرد: روسیه این گونه اقدام می کند و از همه کشورها می خواهد از این نمونه پیروی کنند.

نمایندگان کشورهای عضو برجام طی دو هفته گذشته در چارچوب کمیسیون مشترک در وین گردهم آمده تا در خصوص فعال کردن این توافق و بازگشت احتمالی آمریکا به آن رایزنی کنند. دور پنجم از هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، دیروز در گراندهتل وین برگزار شد و روسای هیات های مذاکره کننده به بحث و بررسی در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوهای فنی و پیش‌نویس های اولیه متون و نحوه تداوم گفت‌وگوها پرداختند.

آن‌ها توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم ها و هسته ای) هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام  ایجاد شود.

براساس برنامه اعلام شده، هیات ها پس از مشورت در پایتخت های متبوع خود، هفته آینده ضمن از سر گیری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت و گوهای فنی و کارشناسی را دنبال خواهند کرد.

311311

کد خبر 1507712

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =