بیانیه وزارت خارجه درباره تشدید اقدامات تخریبی علیه مذاکرات وین: آنها چنین متحد و ما این گونه پراکنده...

روابط عمومی وزارت امورخارجه در خصوص تشدید اقدامات تخریبی رسانه ای علیه این وزارتخانه و تیم مذاکراتی در وین بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش خبرآنلاین، متن بیانیه روابط عمومی وزارت امور خارجه به شرح زیر است:

آنها چنین متحد و ما این گونه پراکنده

این روزها و درحالی که فرزندان این آب و خاک سخت در تلاشند تا از فرصتی که به یمن مقاومت همه جانبه ملت بزرگ ایران به دست آمده، برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران بهره گیرند، اقلیتی کوچک ولی پرهیاهو، غافل از اینکه در یک بزنگاه تاریخی بر علیه خواست و منافع ملت قدم بر می‌دارند، هرآنچه در توان دارند را برای هدف قرار دادن نمایندگان ایران در رویارویی دیپلماتیک وین، به میدان آورده‌اند؛ از پخش مستندنماهای سریالی و نمایش نخ‌نمای رسانه‌ای «درز» اطلاعات تحریف‌شده و غلط گرفته تا توهین، تخریب و بهتان به اعضای تیمی که رهبر معظم و فرزانه انقلاب آنان را «صادق»، «امین» و «بچه‌های انقلاب» خوانده‌اند.

جریانی که در هفته‌های گذشته و همزمان با گفت‌وگوها در وین، هر شب نمایندگان این مرز و بوم را هدف حمله‌های بی‌امان و ناجوانمردانه قرار داده، با «گاندو» تیم مذاکره‌کننده را جمعی نفوذی و ساده‌لوح می‌خواند، با «فروشنده» آنان را انشاءبنویس اندیشکده‌ای خارجی به تصویر می‌کشد و در «قرارداد ۱۹۱۹» آنان را با دولتمردان خائن قاجار مقایسه می‌کند؛ وهمه با هزینه‌های میلیاردی از جیب ملت تحت فشار و نجیب ایران.

همزمان، شبکه‌ انگلیسی‌زبان صدا و سیما که ماهیتا می‌بایست سخنگو و صدای وحدت‌بخش جمهوری اسلامی ایران در فضای رسانه‌ای بین‌المللی باشد، بی‌توجه به همه همکاری‌ها و دسترسی هایی که به تیم مذاکره کننده داشته و دارد، و همچنین نصایح، توصیه ها و نهایتا بیانیه‌های مکرر وزارت امور خارجه در رد استناد به «منابع مطلع» بی‌نام و نشان، نه تنها با با اهداف کاملاً سیاسی داخلی—که در پخش انبوه خبر به زبان فارسی از سوی مدیرکلش برای ارباب جراید داخلی و درخواست انتشار وسیع کاملاً هویداست—با انتشار اخبار تحریف‌شده و مجعول در خصوص محتوای گفت ‌وگوها به زبان انگلیسی مذاکره کنندگان را در برابر حریف تخریب کرده و به تلاش‌های دیپلماتیک لطمه می‌زند، که در بدعتی حیرت‌انگیز به جدل با مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.

این جریان سیاسی بر خلاف خط مشی مقام‌معظم رهبری و توصیه‌های همیشگی ایشان، با رانت آشکار رسانه‌ای، و ظاهرا به واسطه بغض و کینه‌ای نابجا، چنان از واقعیات دور شده است که هنگام وصف تاریخ پرافتخار چهار دهه ای جمهوری اسلامی در روابط خارجی به خودکم‌بینی ملی و تحقیرآمیزی دچار است که بواقع حیرت انگیز است و اما در مقابل، صهیونیست‌ها و آمریکایی ها را در قامت موجوداتی قدر قدرت با قدرت خارق العاده، زیرک و زبردست به تصویر می‌کشند که بارها و بارها از ابتدای انقلاب اسلامی، از اولین روزهای جنگ و قطعنامه ۵۹۸ گرفته تا توافقات منطقه‌ای و بین‌المللی و علی الخصوص توافقات هسته ای، از توافق سعدآباد تا برجام، به جمهوری اسلامی ایران رودست زده‌اند. دردناک است که بر خلاف ادعاهای بیشمار، این جریان فراموش کرده است که تنها قدر قدرت عالم، ذات لایزال باریتعالی است و بس، که به مدد همین قدرت بی‌انتها، جمهوری اسلامی ایران توفیقات بی‌نظیری را در مقابل استکبار جهانی داشته و از این‌پس نیز خواهد داشت، ان‌شاءالله.

روایتگران این جریان، مذاکرات منتهی به برجام را چنان تصویر می‌کنند که گویی ماه‌ها مذاکره شبانه‌روزی،‌ به شدت چالشی و سخت ایران و گروه ۱+۵، صرفا صحنه‌سازی برای انشاءنویسی از روی متنی از پیش‌نوشته‌شده، بوده است و از بالاترین مذاکره‌کننده تا کوچکترین فرد تصمیم گیر و موثر در این مذاکرات همه در حال نمایش و خیانت به ملت بوده اند. حیرت انگیز تر اینکه این جریان اقلیت ولی پر سر و صدا، تغافل می‌کنند که همه مذاکرات قدم به قدم به اطلاع کلیه مراجع ذیربط رسانده شده و زیر نظر مقام‌های عالی کشور جلو رفته است.

جالب‌تر اینکه این کشفیات خیالی را در حالی در بوق و کرنا می‌کنند که هیچ کدام از اعضاء حاضر در برجام از چین و روسیه گرفته تا اروپایی و آمریکایی، در هیچ جایی از اظهارات بی‌شمار و اسناد منتشره خود، جز از مذاکرات فشرده، چالشی و پر از دعواهای دیپلماتیک همراه با سرسختی هیات مذاکره کننده ایرانی، و ماه ها رفت و برگشت میان‌پایتخت ها صحبتی نکرده‌اند. حتی در خاطرات آمریکایی ها—که همین جریان «مستندساز» با وسواس بیمارگونه‌ای نوشته‌های آنان را زیر و رو کرده به امید آنکه در آنها نکاتی برای دستاویز قراردادن و حمله به مذاکره‌ کنندگان جمهوری اسلامی ایران شکار کنند—نیز هیچ دیده نمی‌شود مگر شکایت از ماه ها جدال طولانی دیپلماتیک و پافشاری مذاکره کنندگان ایرانی بر منافع ملت ایران،‌ تا جاییکه به روایت خود آنها چندین بار مذاکرات تا شکست کامل پیش رفته است.

هیهات از اینهمه بی تقوایی عزت سوز و در خوشبینانه ترین حالت، کم اطلاعی و ساده‌دلی بیش از حد این جریان که از پول بیت المال ارتزاق میکند و از رانت‌های وسیع رسانه ای برای  انتشار دروغ های شاخدار خود در جهت رسیدن به گندم خیالی ری استفاده کرده، و از آبرو و عزت ملت بزرگ ایران خرج میکند.

 به یاری خدا به زودی و پس از انتشار بخشی از اسناد غیرمحرمانه مذاکراتی برجام عیان خواهد شد که آنچه اکنون با نام برجام شناخته می‌شود، نه نوشته یک گروه مطالعاتی و نه حتی نوشته هیئت‌های غربی، بلکه تا حد قابل توجهی حاصل ابتکارات و متونی است که نمایندگان ایران در جلسات متعدد، از ۱۳ اکتبر ۲۰۱۳/۲۱ مهر ۱۳۹۲ –یعنی اولین دور مذاکرات و پیش از توافق موقت ژنو—گرفته  تا ۱۱ فوریه ۲۰۱۴/۲۲ بهمن ۹۲ و ۳ مارس ۲۰۱۴/۱۲ اسفند ۹۲، یعنی ماه‌ها قبل از گزارش کذایی گروه بین المللی بحران—که این جریان تخریب برای تحقیر دستاوردهای مذاکراتی برجام به آن استناد می کند—روی میز گذاشته‌اند؛ متونی که تماما در سابقه سازمانی نهاهادی ذیربط کشور نیز قابل دسترسی است و انشاءالله بزودی همه مردم به آن دسترسی خواهند یافت. این اسناد نشان خواهد داد تا چه میزان برجام و چارچوب آن ماحصل ابتکار و قدرت تیم ایرانی است، که البته باعث افتخار تاریخی ملت بزرگ ایران است که چنین فرزندان شجاع و کاردانی در دامن خود پرورانده است.

مضاف بر اینکه، مراجع ذیربط و عالی کشور به خوبی در جریانند که مبنای فکری و منطق مسلط بر تدوین برجام حتی به سالها پیش از دولت یازدهم بر می‌گردد. این مبنا در پاورپوینتی که دکتر ظریف در روز ۳ فروردین ۱۳۸۴ (۹ سال قبل از مذاکرات دولت یازدهم و قبل از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و تحمیل آن همه تحریم به ملت ایران) در پاریس—پس از تصویب در بالاترین سطوح کشور—ارائه داد به روشنی دیده می‌شود. آن سند نیز بزودی در اختیار مردم فهیم کشور قرار داده خواهد شد تا سیه روی شود آن که در او غش باشد.

این چنین است که حاصل تمام ابتکارات و مذاکرات تیم ایرانی، پس از ماه‌ها مذاکره عزتمند و تاریخ ساز، سندی شد که نتانیاهو و ترامپ آن را بدترین توافق تاریخ برای اسرائیل و آمریکا خواندند و با وجود تلاش همه‌جانبه‌شان برای نابودی‌اش، بارها در شورای امنیت و مجامع بین‌المللی از آن شکست خوردند.

امروز نیز همزمان با نمایان شدن  فرصت رفع تحریم های ظالمانه آمریکا و احیای این توافق، بار دیگر رژیم صهیونیستی، منافقین و ورشکستگان سیاسی چون پمپئوی جنایتکار در تلاش برای تخریب گفت‌وگوهای وین هم‌پیمان شده‌اند، تا از تکرار تجربه بهبود فضای اقتصادی و بین‌المللی ایران که تا پیش از خروج آمریکا از برجام در همه بخش های جامعه ایران مشهود بود، جلوگیری کنند. وا اسفا که برخی در داخل، دانسته و یا ندانسته، با این تلاش‌ها همنوایی میکنند.

بدیهی است که در چنین فضایی، تلاش برای بی‌اعتبار کردن مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور، جز دامن زدن به ادعای بدخواهان ایران مبنی بر حاکمیت دوگانه و خدشه‌دار کردن حیثیت جمهوری اسلامی و در نتیجه دشوارتر کردن مسیر رفع تحریم‌هایی که نه یک جریان و حزب، که عموم جامعه را هدف قرار داده، ثمر دیگری نخواهد داشت.

به نظر می‌رسد در سناریویی خوش‌بینانه دو سوء برداشت عامل این حجم از مطالب علیه تیم مذاکره‌کننده باشد؛ اول اینکه برخی براین گمانند که موفقیت در احیا برجام و کاهش فشارهای تحریمی، دارای اهداف انتخاباتی است، درحالی که بارها این امر تاکید شده که رفع موانع تحریمی مردم بزرگ ایران وظیفه حیاتی هر شخصی است که مسئولیت دارد و بنابر فرموده مقام معظم رهبری نباید حتی یک ساعت به تاخیر بیافتد. ضمن اینکه رفع تحریم های مردم، صاف کردن جاده برای دولت‌مردانی است که ان‌شاءالله در چند هفته آینده با رای قاطع و با حضور گسترده ملت آگاه و تاریخ‌ساز انتخاب خواهند شد. دوم اینکه برخی دیگر تصور می‌کنند که احیا برجام به معنای دوستی ایران و ایالات متحده است و این روایت ساده‌لوحانه را ترویج می‌کنند که برجام محملی برای بازگشت آمریکا به ایران است؛ حال آنکه متن برجام همانطور که همواره تأکید شده چیزی بیش از توافق برای حل یک تنش پرهزینه در پرونده هسته‌ای و رفع تحریم‌ها نیست و در بهترین حالت، مدیریت تخاصم در یک‌ موضوع خاص است، و نه معاهده اخوت میان ایران و آمریکا. و اتفاقا همانطور که بعد از برجام اتفاق افتاد و تمامی آمارها نیز موید آن است، منفعت اصلی اقتصادی ناشی از رفع تحریم‌ها، مستقیما نصیب مردم نجیب ایران و در مرحله بعد شرکای تجاری‌اش در منطقه، همسایگان و آسیا می‌شود.

سرانجام آنکه همه آنان‌که دل در گرو عزت ایران و ایرانی دارند باید بدانند که برای بدخواهان ایران عزیز تفاوتی ندارد که چه کسی در مقابلشان قرار دارد. امروز که این بدخواهان تمامیت ایران را هدف قرار داده‌اند، خصومت و درگیری‌های داخلی، جز بازی در زمین بیگانه نخواهد بود؛ که به فرموده امیر المومنین (ع): به خدا سوگند! غم و اندوه انسان را فرا میگیرد که آنها در مسیر باطل خود، چنین متّحدند و شما، در طریق حقّتان، این گونه پراکنده .

در پایان این یادداشت که در ایام مقدس ماه رمضان نگاشته می‌شود، برادرانه به تمامی جریان‌ها و منتقدانی که شاید به گفت‌وگوهای وین نگاهی انتخاباتی و سیاسی داشته باشند، توصیه می‌کنیم، سیاست خارجی و امنیت ملی را دستمایه رقابت سیاسی قرار نداده و در تلاش برای تخریب تلاش وزارت امور خارجه، اعتبار کشور را به بازی نگیرند.

وزارت امورخارجه در طی سال‌های گذشته همواره بر طریق صبر و سکوت حرکت نموده و تلاش نموده در چارچوب ماموریت‌ها و اختیارات، فارغ از فشار جریانات و گرایش‌های سیاسی، اهداف والای مردم و کشور را در این دنیای به شدت متلاطم و متغیر محافظت کرده و تامین‌ نماید. اما اکنون برای محافظت و تامین همین منافع لازم‌میداند به جریان تخریبی که با هیاهوی فراوان در پی تضعیف دستگاه دیپلماسی و فرزندان این‌ملت است، هشدار دهد.

اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، همه فرزندان همین آب و خاک هستند که مظلومانه در حال تحقق منافع عالیه مردم‌ و کشور هستند، و نه برای نفع شخصی و یا این‌ جناح و آن‌جناح، که صادقانه و صرفا به امید رفع بخشی از دشواری‌های ملت غیور ایران در میدان مذاکرات پای گذاشته‌اند و در این مسیر بهتان‌ها، تهمت‌ها و تخریب‌ها را به جان می‌خرند، اما از پیگیری منافع ملی ذره‌ای کوتاه نمی‌آیند تا به فرموده رهبر معظم انقلاب، ضمن دوری از مذاکرات فرسایشی و در جهت رفع تحریم‌ها، « با چشم باز و دل محکم و با توکل به خدا به پیش بروند و به توفیق الهی ملت را خرسند و خوشحال کنند.»

در پایان از همه مردم مومن و روزه‌دار ایران اسلامی درخواست میکنیم در این روزها و شبهای مبارک ضیافت‌الله و بخصوص در شبهای قدر پیش‌رو، فرزندان و خادمین خود در دستگاه دیپلماسی را از دعای خیر فراموش نکنند.

حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَکِیلُ

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1507722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • مهدی IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  2 0
  کاسبای تحریم دلشون مثل سیر و سرکه داره میجوشه که مبادا لغو تحریم ها کرسی ریاست جمهوری رو ازشون بگیره!
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  5 0
  غمناک نباید بود از طعن (بخوان طمع)حسود شاید چو وا بینی خیر تو در این باشد
 • یاس IR ۲۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  3 0
  واقعا متاسفم برای کاسبان تحریم! 40 سال پا بر گلوی مردم ایران گذاشتن! معلومه که مزه تحریم ها همیشه براشون شیرین بوده و حالا به هر نحوی از لگد پرانی در تلوزیون گرفته تا موشک پراکنی در سوریه اجازه پیشرفت نمی دهند! تا این حروم خورهایی که دستشون به خون هزاران هزار آدم بی گناه آلودست از بیمار سرطانی گرفته تا کشته های پراید! تو این مملکت باشن و مردم هم جلوشون سکوت کنن هیچ پیشرفتی در ارتباط بادنیا نخواهیم داشت! اینها همونایین که از تلگرام میترسن! فیلتر میکنن! میگیرند و می برند! حصر می کنند! می زنند!
 • IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  5 2
  خدا مردم را از شر این ارازل کاسب کار خلاص کنه
 • بیکی IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  5 2
  اگر شما واقعا راست میگفتید یکبار برای همیشه با یکی از این دلواپسان مناظره میکردید نه اینکه به صدا وسیما میلی فشار بیارید که فقط یک طرفه حاضر به مناظره اید و شما ودولت محترمه حتی نون واب مردم را به مذاکره گره بزنید وچهار سال بیشترین فشار را فقط زدم عادی تحمل کنند و خودتان را سلطان مذاکره بدونیم به خدا زمان احمدی نژاد که از همه چیز تعطیل بود وضع مردم اینقدر خراب نبود که با ارز دولتی سال گذشته مرغ کیلویی ۱۱تومن امسال با همون ارز مرغ کیلویی ۲۵تومن اونم تو صف
 • IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  6 4
  وقتی مردم از برجام خیر ندیده باشند اگر ادعا کنی برجام از طرف خدا نوشته شده است، باز مردم قبول نمی کنند. برای مردم نتیجه مهم است.
 • مرتضی IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  4 0
  خدا پشت و پناه تیم مذاکره کننده. کار خودتون رو با قدرت ادامه دهید، به امید خداوند و یاری امام عصر( عج ا...) و به برکت این ماه عزیز و با نیت کمک به مردم مظلوم ایران ، شما مذاکره کنندگان دلسوز موفق خواهید شد و اسمتان مانند امیرکبیر در تاریخ خواهد درخشید. در پناه حق
  • مصطفی IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   0 0
   وقتی باید آمریکا تحریمهاشو برداره و اون هم میگه این کار رو نمیکنم، مذاکره این علافها با اروپا چه معنی داره؟ فکر نمیکنید اروپا با آمریکا باید مذاکره کنه؟
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  2 1
  باشه مثلا شماها با هم مخالفین.نه اونا برای این بازیها به شما امتیاز میدن نه شما به اونا برای بازیاشون.سنگینی توافق به سمت کسی که قدرت واقعی بیشتری داره بقیش کشکه.یعنی مردم حوصله این بازیها رو ندارن لطفا ادامه ندین.
 • مجید IR ۰۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  1 0
  چرا با اینها برخوردجدی نمیشوند چرا اینها خلاف سخنان مقام معظم رهبری عمل میکنند چرا اینها با ملت اینجور میکنند خدا لعنت کند کسانیکه اینگونه علیه نظتم وملت رفتار میکنند وبرملت جدای ازتحریم افشار مضاعف وارد میکنند خدا ازانها نگذردصدا وسیما چرا اینگونه یکه تازی میکند
 • IR ۰۵:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  7 0
  از اول انقلاب خیلی ها نونشان در خون ملت بوده و لباس تحجر و تقدس بر تن داشتند ولی گرگ ها و نفوذی های دشمن بودند و مطمن باشید که دروغ پایدار نمی ماند و خدا میداند این حق الناس را چگونه از جان و تن این افراد بکشد بیرون
 • سید مختار IR ۰۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  1 1
  به نظر شما این اقلیت کم هستند.ولی شما با همین حرفها پدر همه مردم ایران رو در آوردین.این مذاکرات دشمنی با مردم ایران و پایمال کردن خون شهدا است.
 • IR ۰۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  2 10
  اخوی چرا ناراحت عدو شود سبب خیر با دشمنی صدا وسیما با دکتر ظریف احتمال رای اوری ابشان بالا میرود نگران‌نشوید مردم فهیم اند که حق با شماست .حساب کوته فکران را از ملت ایران جدا کنید.راستی چند نفر از مردم تلویزیون تماشا می کنند؟
 • فانی IR ۰۶:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  خداوند رحمت کند شهید مطهری را که می فرمود :دشمنان در ظاهر باهم مخالفند ولی مانند دولبه ی قیچی که در تضاد هستند ولی باهم ریشه ی کشور را می زنند. حالاهم دشمنان برای نابودی کشور مستقل که منافع غرب را به خطر انداخته خیلی خوب با هم متحد هستند و ما هم نمی خواهیم مانند گوسفند مطیع باشیم که کشور را به یغما ببرند. به این دلیل مخالفت می کنیم.
 • IR ۰۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  3 6
  سلام وخسته نباشین اینشاالله با برداشتن تحریم ها مشت محکمی به دهان یاوه گویان خواهید زد خداوند پشت وپناهتون به یاری خدا موفق میشیم
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  3 14
  انهایی که به خودی شلیک میکنندمشخص خواهدشدکه منافع شخصی وگروهی رابر منافع ملی ترحیح میدهندیا عوامل بیگانه اند
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  س اگر این گفتگو برای دولت بعد بود خوب میشد چرا به خاطر اینکه مثل ترامپ نمی گفت به درد نمی خورد چون مردم بد بین هستند با تشکر
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  8 1
  قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را
 • مهدی IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  درمملکتی که جناح بندی باشه و زیر پای همدیگه رو خالی کنند دیگر امیدی به ثبات نیست .هر دو جناح سعی میکنند زیر پای هم رو خالی کنند هرکدام که روی کار بیایند هم هیچ کاری از پیش نمی‌برند
 • کرمانشائی IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  واقعیت این است که برجام از ابتدا تا الآن مزایایی برای کشورمان نداشته و همان مقدار نفتی را هم که در آن زمان فروخته ایم ، پول‌هایش بلوکه شده و به جیب نوکران آمریکا رفته . پمپئو و جمهوری خواهان بشدت در برابر تصمیمات بایدن مخالفت نشان میدهند و شما وقتی در داخل کسی به اسب‌تان ، یابو بگوید این را نشان از تفرقه میدانید و رفتار آنان را همدلی . در صورتیکه همان مخالفت‌های امثال پمپئو و جمهوری خواهان در برابر بایدن ، ثمره‌اش فشار بیشتر بر ایران است و بر همین اساس باید مجلس و صاحبنظران در ایران هم نقطه ضعف‌های مزاکرات را یادآوری کنند که آمریکاییان بدانند به این سادگی‌ها نمی‌توانند با اسرار بر خواسته‌هایشان ، منافع ایران را نادیده بگیرند. در ضمن حالا که آنان به روشنی اعلام میکنند قصد برداشتن تحریم‌ها را ندارند و فقط تعدادی از تحریم‌ها را تعلیق میکنند دیگر مثل روز نمایان است که بقول معروف ( این قبری که روش گریه میکنید مرده درونش نیست ) و از همینجا ، بنظر می‌رسد که تنها فایده انتخاباتی ، ثمره این گفتگوهاست . رئیس جمهور آینده انشاالله مواضع و شخصیتی نفوذ ناپذیر برای احیا حق ایران دارد.
 • سارا IT ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 1
  ما امیدواریم گه این باشد که شما میفرمایید که قراردادی دیگررا امضانکنند که باعث مشکلی برای ایران باشد .
 • احمد IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  10 1
  بنظرم من زیاد تلاش نکنید مثل سری قبل عجولانه تصمیم می گیرید متن برجام را نتوانسید بخوانید کشور در7سال معطل کردید ،بگذارید رئیس جمهور جدید تعیین بشه سر صبر تصمیم بگیرید کشور دچار خسارت جدید نکنید...
 • امیر IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  6 4
  به وزارت خارجه بگید توقع دارید سکوت کنیم تا دوباره بدبخت تر بشیم با کارای شما بسه دیگه فریب دروغ شمارو نمیخوریم
 • اریایی ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  4 7
  جنگ طلبان وتندروهای داخلی سالهاس پای خود رو بر گلوی مردم گذاشته اند ونمیگذارن مردم نفس راحتی بکشن ..این طیف از گروهای وحزب تندرو کاسبان تحریم هستن وسالهاس از این قضیه دارن سو استفاده میکنن کاسبی میکنن .مثل روزنامه تندرو وکاسب تحریم کیهان بامدیریت شریعتمداری ..مثل مسعولان صدا وسیما ..مثل قالیباف ،زاکانی ،کوچکی زاده ،دلیکانی،و....شورای نگهبان ،ذالنور،تشخیص مصلحت ،ودیگر جنگ طلبان تندرو وکاسب تحریم ..بس کنید دیگه خسته شدیم .درود بر دکتر ظریف دانا ومصلحت اندیش ووطن پرست
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  4 7
  خوب این عده همان بازاریان بی وجدان هستندکه ازاین آب گل الودکشورماهیگیری میکنندوآن عده هستندکه برای به قول خودشان دورزدن تحریمهامیلیاردهاازجیب ملت به جیب میزننداینهابخوبی میدانندکه اگرهمه موانع اقتصادی برداشته شوددستشان ازسرقت کوتاه میشودبه امیدخداپیش به جلوحرکت گنیدوحرفهای یک عده خاروخاشاک پشت سربیندازید
 • محمد IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  اولا فعلا شما مسئول کشور هستید پس با قدرت بکار خودتان به پردازید دوما اینهایکه مخالف برجام بودند هنوز هم خود را به نفهمی زدند و مخالف برجام هستند سوما اگه احساس میکنید در کار شما سنگ اندازی میکنند با نام و مشخصات افشاگری کنید چهارم مجبور نیستید از ابرو خود مایه بزارید نمی خواهند مذاکره نکنید بزارید دولت بعد بیاد هر غلطی میخواهد بکند
 • علیرضا IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  آیا این همه تردیدونصیحت پدرانه محصول برجام یک بوده که به زعم سرپرست تیم مذاکرات هیچ عابدی بجزرکودحداکثری قیمت ریال دربرابردلارافریدوموج آن تنهابربدنه ضعیف کشورازجمله حقوق بگیران وکارگران برخورد نمود ؟ماباهمه کاستی ها بازهم دربرابر حکم حمایت رهبری عزیز است که نشستیم ونظاره کردیم اقدامات تیم مذاکراتی وین را.
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  لعنت برمغرض نفهم
 • علی IR ۰۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  0 0
  تیم مذاکره کننده قابل اعتماد نیستند و حقایق را به مردم بازگو نمیکنند باید چند نفر از نمایندگان مجلس در مذاکرات حضور داشته باشند