۴ نفر
۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰
فوتبال برای لذت است نه آزار

یک کودک هوادار تیم فوتبال استقلال به دلیل حمایت از تیم محبوبش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

فارغ از رنگ آبی و قرمز، فوتبال بهانه ای است برای کنار هم بودن و لذت بردن. در شرایطی که زندگی روی سخت خود را به اشکال مختلف به همه نشان داده است، فوتبال باید ابزاری برای آرامش و تفریح باشد و بتواند همگان را کنار یکدیگر جمع کند نه اینکه دقیقا به ضد خود تبدیل بشود آورده ای جز نفرت پراکنی و جدال در جامعه نداشته باشد. کل کل و کری خواندن بین هواداران تیم های مختلف هم طبعا نمک فوتبال است و بدون آن، اصلا نمی شود فوتبال را تصور کرد اما همین کری خواندن ها هم تا جایی قابل قبول است که به توهین و فحاشی و نبردهای کلامی و فیزیکی منجر نشود.


کودکان اقشاری آسیب پذیر و نیازمند حمایت در هر جامعه ای هستند و در تمام نظام های حقوقی جهان تلاش بر این است که با ایجاد قانون های حمایتی برای افراد زیر 18 سال، شرایط مناسبی برای آن ها فراهم بشود و در کشور ایران هم شرایط به همین ترتیب است. طبق قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب ۱۳۹۹ ، هرگونه فعل یا ترک فعل عمدی که سلامت جسمی، روانی، اخلاقی یا اجتماعی طفل و نوجوان را در معرض خطر و آسیب قراردهد؛ از قبیل ضرب و جرح، توهین یا تهدید نسبت به طفل یا نوجوان در صورتی که جنبه تأدیبی نداشته باشد یا قراردادن او در شرایط سخت و غیرمتعارف، سو رفتار شناخته شده و مجازات هایی برای مرتکبان درنظر گرفته شده است.


روز گذشته کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که در آن افرادی اقدام به اذیت و آزار یک کودک طرفدار تیم استقلال کرده اند و صحنه های زشتی را رقم زده اند.اقدام این افراد در این ویدیو قطعا مشمول تعریف قانون فوق می گردد و آن ها مرتکب جرم شده اند.  طبق قانون حمایت از اطفال و نوجوانان تمام جرائم موضوع آن قانون جنبه عمومی داشته و هیچ نیازی به شکایت شاکی خصوصی نیست و حتی در صورت گذشت شاکی خصوصی تعقیب متهم موقوف نخواهد شد و قوه قضاییه راسا در این خصوص عمل خواهد کرد.


باشگاه استقلال هم شب گذشته با انتشار بیانیه ای حمایت خود را از این کودک هوادار استقلال اعلام کرد و ذکر کرد که با بازگشت تیم از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، از این کودک تقدیر خواهد کرد.اتفاقی شایسته و زیبا که در کنار رسیدگی فوری از سوی نهادهای ذی ربط قضایی و برخورد با افراد آزارگر، می تواند باعث دلجویی از این کودک فوتبالی بشود.

254 251

کد خبر 1508009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =