چرا باید «احضار» را تشویق کرد؟/ محمدرضا ورزی: «بازی تاج و تخت» هم ضعف‌هایی داشت

ایسنا نوشت: محمدرضا ورزی بر این باور است که باید سریال هایی مانند «احضار» که ساختار و فضایی متفاوت و خاص را تجربه می کنند، با همه نقاط ضعف و ایرادها تشویق کرد تا با رفع معایب احتمالی، کارگردان های بعدی فرصت و شهامت پرداختن به این قبیل ژانرها، از جمله گونه ماورایی در تلویزیون را پیدا کنند.

این کارگردان در پاسخ به پرسشی درباره مجموعه ماه رمضانی «احضار» و انتقادها مبنی بر ناتوانی در خلق موقعیت‌های ترسناک و ماورایی در این سریال، با بیان اینکه «احضار» کار بدی هم نیست، اظهار کرد: این سریال کار پرزحمتی بوده و مخاطب خودش را هم به دست آورده است. به نظر می رسد ما یکسری محدودیت ها و ممیزی، به ویژه در ترسیم کردن ژانری مثل ژانر وحشت داریم و خیلی گسترده نمی توانیم برای مخاطبان تلویزیون نشان دهیم؛ چراکه مخاطب تلویزیون، عام است. 

ورزی درباره ساخت سریال «احضار» توسط علیرضا افخمی، آن هم پس از تجربه سریالی مانند «او یک فرشته بود» و بازخورهایی که تاکنون از این سریال به دست آمده است، گفت: به نظر می رسد باز هم شهامتی بوده است که در این شرایط، چنین کاری ساخته شود. بالاخره باید بشود. سال ها پیش، سریال «او یک فرشته بود» را از ایشان دیدیم که آن کار، به خوبی گرفت. «احضار» هم مخاطب پیدا کرده است. اینکه بخواهیم به شکل تخصصی به این مساله بپردازیم که یکسری صحنه ها را کارگردان چطور از آب درآورده، کار منتقدان است و آنها کار خودشان را انجام می دهند ولی در ارتباط با اینکه آیا این محتوا توانسته مخاطب را جذب کند، به نظرم موفق بوده است.

کارگردان سریال «معمای شاه» به حرف هایش اضافه کرد: به لحاظ محتوا خوب است که رسانه ملی این گونه محتواها را هم تجربه کند. کاری که تجربه شده، بعدها می تواند قوی تر شود. اصولا روال کارها به همین شکل بوده است. یک زمان آقای میرباقری سریال «امام علی (ع)» را ساخت. اگر حالا به ایشان بگویید، سریال «امام علی(ع)» را بساز، قطعا طور دیگری آن را می سازد. ولی آن زمان با همه ی فراز و فرودهایی که داشتیم، مخاطب توانست با آن کار ارتباط برقرار کند. بالاخره هر کاری محاسن و معایبی دارد. اما ایشان آن موقع توانستند و بعد «مختارنامه» و حالا «سلمان فارسی» را کار می کنند. امروز ایشان یکی از فیلم سازان برجسته کشور هستند.

ورزی با اعتقاد بر اینکه در ساخت آثار ماورایی و متافیزیک تجربه های زیادی باید صورت بگیرد، گفت: در مسیر این تولیدات به هر حال آقای علیرضا افخمی تجربه داشته اند و نمی توان تجربه «او یک فرشته بود» را نادیده گرفت و بر اساس آن تجربه، قطعا انتظارات بیشتر است. «احضار» را از اساس نمی توان تولید ضعیفی تلقی کرد. ایشان در سریال «احضار» توانستند یکسری بازیگر جدید و فضاهای نو را معرفی کنند. با این اوصاف باید تشویق کرد تا در آینده کارهای بهتری انجام شود، نه اینکه دیگر کسی جرأت نکند کارهای ماورایی بسازد.

وی در همین زمینه با اعتقاد بر اینکه سریال «بازی تاج و تخت» هم ضعف هایی داشته است، در توضیح این مطلب گفت: زمانی همه معتقد بودند این کار خیلی شاهکار است و بودند کسانی که اگر شما می خواستید سریال «بازی تاج و تخت» را نقد کنید، ناراحت می شدند. اما من مطرح کردم که کار را کامل دیدم و یک نقطه ضعف هایی هم داشت؛ برای مثال اینکه شخصیت در ۲۰ قسمت رها می شد و یا سرنوشت خیلی از کاراکترها ناتمام می ماند. خب، چه اشکالی دارد نقد کنیم. با این همه «بازی تاج و تخت» نقاط قوت خیلی فوق العاده ای هم داشت. از ساختار بگیرید تا هنرپیشه ها و به ویژه هنرپیشه های جدیدی که معرفی شدند. موسیقی، فضاسازی، لباس، دکور، صحنه سازی، جلوه های کامپیوتری، جلوه های ویژه میدانی و ...؛ بنابراین در کنار معایب کار باید محاسن را هم در نظر گرفت.

کارگردان سریال «تبریز در مه» با بیان اینکه سریال «احضار» هم باید تشویق شود تا دیگران هم شهامت داشته باشند و در این ژانر کار کنند و کارهای بهتری ساخته شود، در این زمینه تصریح کرد: به هر حال هر چه تجربه بیشتر باشد، کیفیت و تاثیرگذاری کارها بیشتر خواهد بود. برای نمونه هم به آثاری که آقای داود میرباقری ساختند اشاره کردم. ایشان کاری را تولید کردند که در آن فضا  دیگران هم شهامت پیدا کردند، کارهای دیگری انجام شود. از جمله خود «مختارنامه»، «ولایت عشق» آقای فخیم زاده و برخی کارهای دیگر که با زحمت زیادی تولید شد و نتایج خوبی هم داد.

محمدرضا ورزی که ساخت سریال «ابراهیم خلیل الله» را در کارنامه دارد، درباره ساخت قصه های قرآنی در آغاز و حساسیت هایی که به همراه داشت، یادآور شد: در بحث قصه های قرآنی یادم می آید آن سال های دور، مسوولان بیمناک بودند، اما پس از آنکه مرحوم فرج الله سلحشور، سریال «مردان آنجلس» را ساخت، کاری که به هر حال شهامت لازم داشت، مردم دیدند، با وجود اینکه نقطه ضعف های زیادی هم داشت. پس از آن «مریم مقدس»، «ابراهیم خلیل الله» و «یوسف پیامبر(ع)» تولید شد. الان هم ساخت سریال «حضرت موسی (ع)» مطرح است. به هر حال جاده ای بوده که هموار شده است. در حوزه فضاهای متافیزیکی و فضاهای خاص هم باید گفت، موجودات دیگری غیر از انسان که قرآن هم به آن اشاره کرده است وجود دارند که اتفاقا پرداختن به آنها بسیار جذاب است. نباید بترسیم از اینکه چه شود. باید با شهامت جلو برویم و کار کنیم.

ورزی با اشاره به اینکه شناختی از علیرضا افخمی ندارد و از نزدیک با این کارگردان برخوردی نداشته است، گفت: مخاطب عام یک حق و حقوقی دارد و آن اینکه اگر چیزی را می بیند تاثیری از آن کار بگیرد. اندک تاثیری هم اگر از آن کار بگیرد، کافی است. سریال هایی از جنس «احضار» در سال های گذشته تولید شده است و بعد از سال ها دوباره این کار تولید شد. یادم می آید آن سال ها آقای میرمیران، مدیرگروه فیلم و سریال در یکی از شبکه های تلویزیونی بودند. مطرح کردم که واقعا ساخت چنین کارهایی شهامت می خواهد و آن مدیر را باید تشویق کرد؛ چراکه ممکن است کار، خانمان برانداز شود و انقدر نقد کنند که حتی مدیر را جابه جا کنند، ولی کاری که آقای میرمیران آن زمان با آقای برازش که مشاور بودند، انجام می دادند، خیلی جای تقدیر داشت. یا آن موقع که سریال آقای قاسم جعفری «کمکم کن» در شبکه دو سیما تولید شد، خیلی تاثیرگذار بود و همه با کار ارتباط گرفته بودند. پس از آن هم در زمان آقای پورمحمدی، «او یک فرشته بود» ساخته شد، حرکتی بود که کارگردان می خواست پیامی را در آن منتقل کند، که اتفاقا در انتقال پیام موفق بود. همان موقع هم خیلی ها نقدهای غیرمنصفانه داشتند. در آن سالها کار دیگری با محتوای چشم برزخی «آخرین گناه» هم تولید شد که به اعتقاد من خیلی نگرفت. کار «احضار» هم با وجود اینکه ممکن است نقاط ضعفی داشته باشد اما دیده می شود و مخاطبان با کار ارتباط گرفتند.

ورزی در پایان با اعتقاد بر اینکه مردم تشنه ی ژانرهای ماورایی هستند، گفت: با همه نقاط قوت و ضعف به عوامل کار خسته نباشید می گویم. رسانه ملی برای ملت است و باید آن را کمک کرد. تلویزیون مال مردم و در خانه ی مردم است پس آن را حمایت کنیم. اگر الان به من بگویند نمایش خانگی کار می کنی یا تلویزیون، تلویزیون را انتخاب می کنم؛ برای اینکه مقدس است و در همه خانه ها و بین همه اقشار وجود دارد. اینکه دائما تلویزیون را بکوبیم خوب نیست. الان کمی برخوردی که با تلویزیون می شود، سیاسی جناحی شده است.

۵۸۵۸

کد خبر 1508710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  45 28
  خداشاهده دیشب اینستاگرام پر بود از مطالب مضحک وخنده دار در باره این سریال، همه نوشته بودند اگر می خوایید سریال سمی ببینید و بخندید فقط سریال احضار را ببینید!
 • مجید 10 IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  41 39
  یعنی واقعا کسی میشینه این سریال های چرت و پرت رو نگاه میکنه که تشویق هم بکنه؟؟؟
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  32 14
  یک چیز بی سرته و مزخرف به اسم سریال. بدون کوچکترین سرگرمی یا آموزش یا ترسناکی و هرچیز دیگر. عده ای دور هم میگردند و هیچ مفهومی منتقل نمیشود.
  • IR ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
   13 5
   ادب هم خوب چیزی
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  49 21
  چقدر با اعتماد به نفسی شما ،بازی تاج وتخت رو با سریال در پیت خودت مقایسه میکنی . میگن شهر خالی بشه مورچه هفتیر کش میشه
 • محسن IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  3 4
  سلام مرسی از اقای ورزی به خاطر دیدگاهش. اقایون روحانی و عالم به اینطور مسایل بیاید جلو و کمک کنید. نترسید انشاء ننوشته غلط نداره. یا املا ننوشته. ابوالقاسمی
 • علی IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  19 4
  بله قطعا احضار بهتر از گیم آف ترونز هست و اسپین آف خانه اژدها قطعا برای بار دوم از احضار شکست میخوره .احضار اگه فیلم سینمایی میشد فیلم تنت و سریع و خشن ۹ و جان ویک ۴ رو قطعا به چالش دعوت می‌کرد.از موتوری جنس بگیری آخرش همینه
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
  5 5
  خجالت نمی کشند یک همچین مطالب جفنگی را به اسم سریال از بودجه عمومی مملکت نورچشمی ها روی هم سوار می کنند (لفظ ساختن را نمی توان بکار برد. چون چیزی نیست که ساخته شده باشد!) و با حجم انبوهی از اگهی قبل و میان و بعد به از سوراخگاه رسانه میلی به خورد مردم می دهند؟
 • .... IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  7 5
  خدا وکیلی بازی تاج و تخت رو با این سریال مقایسه میکنی..؟فیلم کاملا چرت و پرت..
 • فاطمه IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  6 8
  بنظرهمه منواطرافیانم بسیار فیلم عالی بوده بالاخره ایران تونسته ی فیلم قشنگ بسازه متفاوت و عالی
 • ناشناس IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  15 9
  سریال احضار، یک سریال بر اساس آموزه های دینی جهت آشنایی بیشتر با برخی مسائل از جمله رمالی و فالگیری همچنین احضار ارواح که در واقع چیزی به نام احضار ارواح وجود ندارد و هر آنچه که هست احضار جن است ( مگر فردی که روح بسیار متعالی داشته باشد بتواند روح انسانی را احضار کند) علت این همه مخالفت را نمیدانم ولی این فیلم در جهت افزایش شناخت مردم نسبت به مسائل این چنینی آموزنده است همچنین بهترین فیلمی است که از شبکه‌های یک و تماشا پخش شده است.
 • ؟؟ IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  7 4
  چطور داره با بازی تاج و تخت مقایسه میکنه درسته که یه نقصایی داشت اما اون کجا و این سریال که بازیگرانش شبیه ربات بازی میکنن کجا داستان قشنگ اون کجا داستان این کجا که روحش اصلا شبیه روح نیست واقا چطور تونسته بازی تاج و تخت رو با احضار مقایسه کنه هیولا های اونها خیلی طبیعی بود نه مثل کامرانی
 • ز IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  6 2
  واقعا چه لزومی داره خیلی ترسناک بشه همین حد کافیه من اصلا زیاد ترسناک بودن را دوست ندارم حداقل برای شبکه یک. شبکه هایی که مخاطب محدودی دارند فیلم ترسناک مناسب تر هست که در آن شبکه ها پخش شود. ولی احضار همین که بتواند یه مفهوم را منتقل کند کافیه
 • المیرا IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  8 7
  من ۱۱ سالمه فیلم مضخرفی بود و چند تا آدم دور هم جمع شدند و در مورد چیز غیر واقعی صحبت میکنن من صحنه های منهای ۱۴ سالشو دیدم اما اصلأ ترسناک نبود
 • دکتر IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  10 5
  نمیفهمم چرا الکی انقدر مسخره میکنین، سریال خوبی هست دست سازندش درد نکنه، اینجا هرکی میرسه یک کنایه ای میزنه و میره بدون یک حمایت کوچیک، کشور خودمونه بخداااااا خاک خودمونن
  • فهیمه IR ۰۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
   6 1
   بله موافقم
 • .p IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  13 4
  یعنی میگین شما فیلم مزخرف و کاملا غیر ماورایی غیر ترسناک احضار از گیم آف ترونز که نمره اش9/5 بوده بهتره⁦:-\⁩ اگه اون نقض داشته شما فیلماتون سرتاپا نقضه اصلا روش های احضار و چیزایی که توی فیلم میگفتن کاملا اشتباه و شیطان پرستانه اس بعد میگین هری پاتر شیطان پرستیه⁦:-|⁩ حداقل به نقطه رو ض توجه کنین علامت شیطان پرستی هری پاتر بچه هاتونو منحرف نمیکنه بلکه این فیلم چرت منحرف می‌کنه. بازی تاج و تخت بهترین فیلم جهانه
 • م. ج IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  7 5
  ما هم خانوادگی این سریال رو دوست داریم. فیلم خوب و آموزنده ای هست.
 • Ma IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
  6 3
  گات رو با این سریالای شخمی ایرانی مقایسه میکنید :///
 • M IR ۰۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  2 4
  حالا تو نتونستی سریال خوب بسازی چرا سریال بازی تاج و تخت رو میبری زیر سوال؟ من دیدمش اتفاقا کاراکتر های اصلیش همگی سرنوشتشون معلوم شد تو نتونستی سریال خوبی بسازی که توی فضای مجازی پر شده کیه که از اینا حمایت کته
 • IR ۰۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  5 4
  سریال خوبی است.اما چرا همیشه خانمهای محجبه رو مثبت وبی چادر رو منفی نشون میدن بعضی مواقع بدون چادری ها خیلی بهتراز بعضی چادری های عوامفریب است.
 • شهاب IR ۰۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  2 2
  دست عواملش درد نکنه. در کل راضی کننده است ولی انتظار بیشتری میره.
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  2 3
  فیلم احضار خیلی عالیه...به نظرم بهتره بقیه زود قضاوت نکنن درباره این سریال.....از تمام عوامل سازندش تشکر میکنم
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
  3 3
  وای خدا مردم از خنده اخه چرا اون و با این مقایسه میکنین انگار دارن پیکان و با بوگاتی مقایسه میکنن
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  1 0
  سریال احضار واقعا عالی من طرفدار سریال های ایرانی خودمون هستم تا سریال های بی سرو ته خارجی تلویزیون کشورمان همیشه عالی بوده
 • امیر IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  0 1
  شما بازی تاج و تخت که یک شاهکار بود رو با سریال مزخرف احضار مقایسه میکنید حیف وقت که این سریال رو ببینی