نقش موثر تعامل مسئولان و مردم در مدیریت منابع آب

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: تعامل بین مسئولان و مردم، تنها مسیر گذر از تنش های آبی پیشِ رو در سال جاری است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ قدرت اله مهدیخانی، مدیرکل مدیریت بحران استان در خصوص تنش آبی جدی و تهدید کننده ای که در طی سال جاری در استان رخ می دهد؛ اظهار کرد: بنابر اعلام وزارت نیرو، در سال آبی جاری، میانگین بارشها در کشور کاهش ۵۰درصدی داشته که سهم استان قزوین کاهشی بالغ بر۳۰درصد نسبت به میانگین سالیانه  است.

او افزود: این پدیده منجر به افت شدید منابع آبی استان از جمله سطح آب در سفره های زیر زمینی، بالاخص سفره دشت قزوین و نیز مخازن آبی پشت سدها شده که این کاهش در حجم ذخیره آب، موجب بروز تنش های آبی ، علی الخصوص در فصل تابستان می شود.

مهدیخانی گفت: طی جلسات برگزار شده در استان ، راهکارهای کنترل تنش آبی مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته و پیشنهادات دستگاه های متولی امر اتخاذ شده است.

او ادامه داد: شدت کاهش نزولات جوی به حدی است که بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی، در ۵۰سال اخیر بی سابقه خواهد بود. البته شواهد این خشکسالی، حتی در فروردین ماه جاری رخنمون داشته و  گزارشاتی مبنی بر خسارات وارده در حوزه کشاورزی استان و بالاخص زراعت دیم دریافت شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین با تاکید بر ایفای نقش مهم مسئولان در مدیریت منابع آب استان در بخش های کشاورزی و خانگی با ترویج اصلاح الگوی مصرف، ممانعت از کشت محصولات آب بر، کنترل برداشت از چاهها، آبرسانی اضطراری به وسیله تانکر و مخازن سیار در سطح شهرها و روستاها و... از کشاورزان و مردم خواست با رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی حداکثری آب در حوزه کشاورزی و مصارف خانگی، تعامل و هم افزایی لازم را با مسئولان به عمل آورده تا بتوان بحران آب را به درستی مدیریت و از آن عبور کرد.

46

کد خبر 1508832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =