۲ نفر
۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۹
اولین واکنش روسیه به فایل صوتی ظریف

ایرنا نوشت:ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در مورد اظهارات فایل صوتی محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران درباره روسیه گفت که مسکو فقط به مواضع رسمی تهران توجه می کند.

 زاخارووا روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو بدنبال گسترش همکاری با ایران است، افزود:  عمل را مبنای روابط با شرکای می دانیم نه حرف را.  

وی تصریح کرد: تفسیرهای این موضوع همزمان با مذاکرات ایران در وین فقط به کار آسیب می رساند.  

زاخارووا گفت: بدیهی است جمهوری اسلامی ایران کشور دوست ما در شرایط نه چندان ساده بسر می برد. تحریم های غیرقانونی آمریکا به این کشور فشار وارد می آورد.

وی افزود: همه گیری ویروس کرونا به سلامتی و رفاه مردم ایران ضربه وارد می کند.

زاخارووا خاطرنشان کرد که در شرایطی که در ایران در آینده، انتخابات برگزار می شود هرگونه نشت رسانه ای را باید از این زاویه بررسی و تجزیه و تحلیل کرد.

وی ادامه داد: ما می دانیم که چه کسانی می خواهند به روابط دیرینه ایران و روسیه با قدمت چندین قرن ضربه بزنند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران خاطرنشان کرد: مسکو، مواضع رسمی ایران در مورد برنامه جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته ای ایران (برجام) و در مورد ادامه همکاری با این کشور را مبنا قرار می دهد.

زاخارووا تصریح کرد: در مجموع، ما همواره اظهارات مقامهای ایران را مبنا و ملاک عمل قرار می دهیم. 

 وی  با بیان اینکه روسیه بیشترین حمایت را از توافق هسته ای ایران (برجام) کرده است خاطرنشان کرد که ایران بطور رسمی بارها از مسکو بخاطر موضع این کشور در برنامه هسته ای ایران قدردانی کرده و خواستار ادامه همکاری با روسیه شده است. 

 سخنگوی وزارت خارجه روسیه یادآوری کرد: ظریف روز 26 ژانویه گفت که از روسیه بخاطر مواضع بسیار سازنده و اصولی قدردانی می کند و تهران به همکاری با مسکو برای حفظ و احیای برجام ادامه می دهد.

زاخارووا ادامه داد: رئیس جمهوری ایران روز 13 ماه آوریل گفت که ایران تلاش های روسیه برای نجات و احیای برجام را عالی ارزیابی می کند.

وی افزود: رئیس پارلمان ایران نیز روز هفتم ماه فوریه گفت که حضرت آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران همواره بر ماهیت راهبردی روابط ایران و روسیه تاکید دارد.

زاخارووا خاطرنشان کرد که قالیباف نخستین سفر خارجی خود را به مسکو انجام داد که نشانه اولویت روسیه در سیاست خارجی ایران است. 

وی افزود: واقعیت نشان می دهد که بدون کمک تعیین کننده فدراسیون روسیه، در کوتاه مدت نمی شد تمام سوال ها و مسائل انباشته شده ازسوی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران را حل کرد و شفافیت و ماهیت صلح آمیز فعالیت های هسته ای این کشور را تضمین کرد.

زاخارووا گفت: بدون این اقدامات، برجام در سال 2015 امضا نمی شد و حتما در سال 2018 پس از خروج ترامپ از این توافق در سال 2018 فسخ می شد. 

به گفته زاخارووا، تعبیر این نشست رسانه ای (سخنان ظریف) در بحبوحه مذاکرات وین بین کشورهای عضو برجام و آمریکا فقط به این تلاش ها ضربه می زند و این نیز یک واقعیت است. 

وی افزود: روسیه به تلاش های خود برای احیای برجام ادامه می دهد تا نظام منع گسترش سلاح هسته ای تحکیم یابد و اقتصاد ایران از منافع آن برخوردار شود.

23311

کد خبر 1509877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جانم فدایه رهبر IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  0 0
  مگر امام خمینی عزیز ما نمی گفت شوروی بده روسیه که همون شوروی هستش با هرکی دوست بوده به تون خیانت کرده ماهم هیچ فرقی با اون کشور ها نداریم تمام
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  0 0
  روسیه تزاری جدید، نیش خود را در شهد ذخایر ما فرو برده و تمام تلاش خود را مینماید تا ایران را تحت سلطه خود نگهدارد. در سوریه روسیه فقط از نیروهای زمینی ایران برای اهداف خود استفاده ننمود بلکه مهمتر از آن از نفوذ ایدئواوژیک ایران استفاده کرد زیرا روسیه فاقد هر ایدئولوژی قابل مطرح شدن بوده و نوعی سرمایه داری فاسد مافیا گونه بر آن حاکم است. حاکمیت ایران موظف است حلقه های ارتباط با روسیه را در حداقل نگهدارد اینه تزارهای قوی هستند با ایده های متکی بر استعمار فوق نوین نه بدنبال خاک، آنها به دنبال منایع و محصولات کشاورزی و معدنی هستند تا آنها را به ثمن بخس به تاراج برند و برای تحقق آن ایران باید همیشه عقب مانده و فقیر باشد و محتاج به آنها. هر سیاستمدار تازه کاری هم این اصول وابستگی را میداند نمیدانم در این کشور چرا برخی خود را به حمافت زده اند یا منافعشان اقتضاء میکند که اجمق گردند و خائن میشوند. هرگونه نرمش با روسیه خیانت است. سریعا" باید جاسوسان فراوان آنها شناسایی و غیر فعال گردند روسها در زمینه ید زولانی دارند بخشی از خرابکاری در نطنز بلاشک به آنها بر میگردد مراقب باشید وضعیت خطرناک اس
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  0 0
  آقای قالیباف مبارک است!
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
  0 0
  چه اظهارات سنجیده ای !قابل توجه بعضی ها که زود قضاوت می کنند.
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  ماریا زاخاروویچ
 • علی IR ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  وی افزود: روسیه به تلاش های خود برای احیای برجام ادامه می دهد تا نظام منع گسترش سلاح هسته ای تحکیم یابد و اقتصاد ایران از منافع آن برخوردار شود. این جمله آخر تایید نظر ظریف در مورد روسیه است
 • سعید IR ۰۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  بله از نیروگاه اتمی بوشهر واقداماتی که اسرائیل در سوریه انجام میدهد مشخصه چقدر با ما هستید.!
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  به روسیه چه مربوطه ؟؟؟؟؟
 • امیر IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
  0 0
  آره راست میگین . شما از زمان قاجار تا الان فقط به فکر مواضع تهران بودین شما ها فقط می خواهید ایران را از تمام دنیا دور کنید تا بتوانید ما را به استعمار بگیرید