۰ نفر
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۹
شما نظر دادید:آینده مذاکرات وین چه خواهد شد؟

سومین دور از مذاکرات وین امروز پس از برگزاری یک جلسه تمام می شود و طرفین مذاکره بار دیگر به پایتخت های خود برای مشورت بازمی‌گردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سومین دور از مذاکرات امروز به پایان می رسد.اخبار رسیده از وین تا کنون مثبت و مطلوب ایران و دیگر کشورها ارزیابی شده است. ذاکرات وین این روزها بین مخالفان و موافقان مذاکره در ایران غوغای همیشگی را به پا کرده است. اخبار خوب رسیده از وین حاکی از این است که لغو تحریم ها نزدیک است.

از کاربران خبرآنلاین خواستیم که نظر خود را درباره آینده مذاکرات وین برای ما بنویسند که در ادامه برخی از کامنت های شما عزیزان را می‌خوانیم:

حسنعلی نوشت: اخبار خوبی به گوش می رسد ولی بقیه اش با تدبیر و درایت سیاسی است که میتواند به اوضاع بهتر کمک کند یا بر عکس شود ولی در مجموع وین جای خوبی برای مذاکرات سیاسی است چون خوش خبر است.

بی نام در پاسخ به کامنت حسنعلی نوشت: دولت حتما به امریکا امتیاز می دهد

ایراندوست در پاسخ به بی نام نوشت: جناب بی نام، توی تمام مذاکرات باید امتیاز بدی تا امتیاز بگیری و هیچ چیزی یک طرفه نیست، حالا مساله مهم اینه که کی دست برتر و داره و امتیاز چی میده و چی امتیاز میگیره که شواهد از تقریبا تمام خبرگزاریها البته به جز صدا و سیمای میلی نشان از این داره که ایران دست برتر و توی مذاکرات داره.

یک آدم عادی در پاسخ به بحث بالا نوشت: با نظر آقای ایراندوست موافقم که گفتن ایران دست برتر رو داره،همین باعث یک مذاکره مناسب میشه و ضرر نکردن ایران

بی نام دیگری در پاسخ به بحث کامنت های بالا نوشت: اینکه که وضع مردم بدتر نمی شود خبر خوبی است اگر تحریم‌ها برداشته شود و اجازه سرمایه گذاری خارجی ها داده شود می شود امیدوار بود تا سه یا چهار سال دیگه اوضاع تغییر کند مسلما شرایط به سرعت عوض نمی شود چون این چند سال اقتصادضربات زیادی خورد اینکه بعضی ها می گویند چیزی گیر مردم نمیاد از بیسوادی وغرص داشتند این افراد است مسلما رفع تحریم ها به نفع مردم ایران است

حامد با اشاره به خروج ترامپ از برجام در پاسخ به بحث بالا نوشت: چقدر ساده لوحین شما برید تاریخ ببینید آمریکا تا حالا از چندتا توافق و پیمان نامه خارج شده و به تعهداتش عمل نکرده که برجام کوچکش بوده آمریکایی ذاتش همینه زیر بار هیچ تعهد بلندمدتی نمیره کی میخواهیدبفهمیدوازاین خوش خیالی بیرون بیایید؟؟

مخاطب بی نامی در پاسخ به ایراندوست نوشت: جناب ایراندوست اگر در مذاکره باید امتیاز داد می شود امتیازاتی که آنها به ما داده اند را فهرست کنید؟؟ چگونه است که فقط در مورد ما امتیاز دادن صدق می کند؟؟ برد - برد آقایان این شد برد که برد از نگاه چون شما همیشه فضای این امتیاز دادن را با انگاره های خود شیفتگی خودتان فراهم می کنید

مخاطب بی نامی در پاسخ به کامنت بالا که فهرست درخواست کرده بود نوشت: جناب همینکه الان قطعنامه های فصل هفتم ایران را تهدید نمیکنند، یعنی برجام موفق بوده است. حالا اینکه یک عده منفعت طلب که کیفیت زندگی مردم ارزشی برایشان نداره از برجام ناراضی هستند و با سو استفاده از کلمات و دروغهایی نظیر امتیاز دادن به آمریکا و ... سعی در خراب کردن برجام دارند، بحث دیگری است. همینکه برجام اجازه نمیداد امریکا قطعنامه علیه ایران صادر کند و ترامپ بعد از خروج از برجام نتوانست دهها قطعنامه علیه ایران صادر کند یعنی برجام موفق بوده است (کافیست فقط کمی فکر کنید تا براحتی متوجه ارزشهای برجام شوید). وگرنه کدام آدم عاقل و فهمیده ای است که نداند اولا مذاکره یعنی امتیاز دادن و امتیاز گرفتن و دوما ما خیلی بیشتر از اینها به چین و روسیه امتیاز داده ایم و میدهیم و به لطف همین جماعت مردم ستیز باز هم خواهیم داد.

آرمین نوشت: حرف ایران کاملا منطقی است طرف مقابل کامل به تعهدات خود عمل کنه تا ایران هم به تعدات پایبند باشه هر توافقی به غیر از این به ضرر ایرانه چون ممکنه دوباره یه چندتا تحریم که خیلی اثر نداره و بردارن و دوباره تحریم های اثرگذار باقی بمونه اگه قراره توافقی صورت بگیره باید به نفع دو طرف باشه نه یطرفه ما اجرا کنیم

مخاطب بی نامی در پاسخ به آرمین نوشت: ضمن تأیید حرف شما، به نظر من ترامپ با بیرون آمدن از برجام خیلی به نفع ما کار کرد. دولت ایشون با این همه ادعا خیلی دیر فهمید که اگه در برجام می‌موند و مکانیسم ماشه رو به بهانه‌هایی فعال می‌کرد، کاری از دستمون برنمیامد. دلیل اینکه ماجرا به نفع ما شد: اول اینکه همه (از جمله آقای ظریف) فهمیدند که برجام ضمانت اجرایی نداره و این باید اصلاح بشه. دوم، ایران بعد از یک سال رعایت تعهدات برجامی، به حق تعهداتش رو خیلی کم کرد. حالا با پیشرفت‌هایی سریعی که ما در این مدت داشتیم و آمریکا و غرب هم اینو متوجه شدند، چاره ای ندارند جز اینکه دوباره برجام رو احیا کنند و این بهترین فرصت برای رفع نقاط ضعف‌های برجامه که قبلاً به ضرر ما بود. فقط امیدوارم مهلتی بیشتر از سه ماه توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی بهشون ندیم.

مخاطب بی نامی با اشاره به اینکه ضمانت توافق دو طرفه است نوشت: ممکن هست توافق انجام بشه ولی باید مد نظر داشته باشیم که رئیس جمهور بعدی ایران چه کسی هست و با چه افکاری ؟ اینکه رئیس جمهور بعدی به یکباره مثل ترامپ ، نزنه زیر توافق ! اینکه غیر از توافق باید در مورد FATF هم تصمیم گیری بشه ! این مهمه که توافق توسط کنگره و مجلس سنا آمریکا و در ایران هم از طرف مجلس و خبرگان و تشخیص مصلحت و شورای عالی امنیت و .... تایید بشه تا با تغییر رئیس جمهور به سادگی و بدون هزینه کسی نزنه زیر توافق . به نظرم توافق انجام خواهد شد ولی با فاصله کمی بعد تز انتخابات ایران ، رئیس جمهور جدید از توافق خارج میشه تا خودش مذاکره کنه و توافق کنه به اصطلاح !

بی نام دیگری نوشت: اوضاع اجتماعی و اقتصادی کشور خوب نیست. باید با دنیا توافق کرد. ولی توافقی که درنهایت آمریکایی ها و جمهوری خواهان هم در آن سهیم شوند، چرا که اگر این طور نباشد دوباره چند سال دیگر می توانند از آن بیرون بیایند. از طرفی دوران ریاست جمهوری آقای روحانی هم تمام شده و با این انگیزه کم مردم در مشارکت احتمالا گروههای راستی به رباست می رسند و این مساله سبب می شود که چندین سال دوباره معطل مذاکرات باشیم. بنابراین فی المجموع بوی خوشی به مشام نمی رسد.

مخاطب بی نامی با اشاره به صحبت های مقام معظم رهبری در اول ماه رمضان نوشت: تا وقتی در داخل کشور به یک همگرایی درباره برجام نرسیم هیچ دستاوردی نصیب ایران نمیشه حتی اگه مذاکره زیر نظر رهبر معظم انقلاب انجام بشه و مو به مو فرمایش ایشان اجرا بشه، یه عده تندرو در ایران حتی خلاف فرمان رهبری عمل میکنن صحبت های رهبری در اول ماه رمضان نشان داد که ایشان خواهان رفع تحریم و ادامه مذکره هستند و من نمیفهمم چرا باز یک عده همچنان در مسیر مذاکره سنگ اندازی میکنن ، به راستی وقتی رهبری صحبت از مذاکره می کنن چرا کیهان که به اصطلاح نماینده ایشان است ، خلاف فرمایش رهبری تیتر می زند و سرمقاله علیه مذاکره و مذاکره کنندگان منتشر میکند؟

>>> شما می توانید برای شرکت در این بحث به این لینک مراجعه کنید؛
شما نظر بدهید/ آینده مذاکرات و اخبار رسیده از وین را چه طور ارزیابی می کنید؟

310 310

کد خبر 1510289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
  0 0
  نهایت به نتیجه می رسه اما خیلی زودتر هم می شود به نتجه برسه
 • دادا عرب IR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
  0 0
  اینده وین وقت کشی اخرش هم هیچی به هیچی ازاول مشخص بود بایدن ایران را بازی خواهد داد متاسفانه روحانی و دارودسته بی سیاستش هول شدند اخرش هم با بی ابرویی برمیگردند دست از پا درازتر