۱ نفر
۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷
بازگشت لاک‌پشت‌های پوزه عقابی به سواحل کیش

ایرنا نوشت: رییس محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش گفت: امسال ۹ لاک پشت پوزه عقابی در سواحل این جزیره تخم گذاری کردند و اکنون در انتظار تولد بچه‎‎‌‎های آنها هستیم.

مریم محمدی روز سه شنبه افزود: همزمان با آغاز فصل بهار، لاک پشت های دریایی برای تخم گذاری بتدریج به سواحل کیش مراجعه می کنند و امسال نیز در بخی از سواحل این جزیره ۹ مورد لانه مشاهده شده است.

وی یادآور شد: ۲ مورد از لانه های در سایت حفاظت شده مشاهده شده و هفت مورد دیگر نیز از سایر سواحل جزیره به این سایت برای حفاظت از آسیب های احتمالی به صورت ایمن منتقل شده است.

محمدی اظهار کرد: در این لانه ها بین ۷۰ تا ۱۲۰ تخم لاک پشت وجود دارد ضمن اینکه پس از ۲ ماه جوجه ها از لانه بیرون آمده و به سمت دریا می روند.

وی گفت: لاک پشت های پوزه عقابی در هر فصل بطور متوسط سه بار و با فاصله زمانی ۱۵ روز یک بار تخمگذاری می کنند و جوجه لاک پشت ها نیز ۶۰ تا ۷۰ روز بعد از تخم ها بیرون آمده و با کمک محیط بانان به طرف دریا هدایت می شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست منطقه آزاد کیش یادآورشد: امیدواریم لاک پشت های بدنیا آمده پس از رسیدن به سن بلوغ نیز برای تخم گذاری به سواحل کیش بیایند البته باید محیط زیست را برای بازگشت آنها سالم نگهداری کرد.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای حفاظ از این گونه در حال انقراض گفت: با توجه به اینکه درصد زیاد مرگ و میر لاک پشت ها از زمان بیرون آمدن از لانه تا رسیدن به دریا اتفاق می افتد، با اتخاذ تدابیر حفاظتی و محصور کردن لانه ها و پاکسازی ساحل از وجود زیاله تا حدود زیادی مانع این اتفاق شده ایم.

رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش افزود: با انجام این اقدامات همه جوجه لاک پشت هایی که از لانه بیرون می آیند با کمک محیط بانان به دریا می رسند ضمن اینکه دشمن طبیعی این حیوانات (روباه و خدنگ) نیز در سواحل کیش وجود ندارد.

وی با اشاره به فعالیت سایت حفاظ از لاک پشت ها در کیش یادآور شد: سه محیط بان شب ها با انجام گشت از این سایت حفاظت می کنند.

لاک پشت پوزه عقابی یکی از گونه های در حال انقراض هستند که هر ساله در فصل بهار جهت تخم گذاری به سواحل ماسه ای جزیره کیش می آیند.

فصل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی را از اواخر اسفند تا اواسط خرداد است و این گونه در حفظ سلامت اکوسیستم دریا از جمله مرجان ها نقش و اهمیت ویژه ای دارند که به همین دلیل هم مورد توجه اتحادیه ها و سازمان های جهانی مرتبط با حفظ حیات گونه های گیاهی و جانوری در حال انقراض قرار گرفته اند.

جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت در فاصله ۱۸ کیلومتر سرزمین اصلی و در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده ، وجود لاک پشت های پوزه عقابی و تخم گذاری آنان و همچنین هدایت جوجه ها به دریا یکی از جاذبه های گردشگری این جزیره زیبا است.

47231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1511278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =