روایتی متفاوت از موجودات دریاچه خلیج‌فارس/ «الیگیتور صید کردم»

سازمان محیط زیست و آتش نشانی تهران به صراحت وجود تمساح در اطراف دریاچه خلیج فارس در غرب پایتخت را تکذیب کردند. حالا سئوال اینجاست اگر تمساحی در اطراف دریاچه بود و به کسی آسیب زد مقصر کیست؟

مهرنوش حیدری: روزی که عکس و فیلم های مربوط به یک موجود ناشناخته و احتمالا تمساح در اطراف دریاچه خلیج فارس منتشر شد، بسیاری آن را شوخی زودهنگام سیزده به در دانستند و گروهی هم مانند شخصیت «گلام» در کارتون گالیور نجوا کردند: من می دونستم، این دریاچه از اول هم خیلی خطرناک بود!

اینطور شد که تیم های جستجوی محلی، آتش نشانها و حتی پرنده های کنترل از راه دور برای یافتن موجود افسانه ای دریاچه خلیج فارس که مانند غول افسانه ای دریاچه لاخ نس اسکاتلند قصه ساز شده بود، به کار افتادند و در نهایت گفتند هیچ چیزی پیدا نکرده اند.

پس از چند روز، سازمان محیط زیست رسما اعلام کرد دریاچه تمساح ندارد، مردم نترسند. باز هم فیلم ردپای موجودی که پاهای بزرگ و ناخندار داشت، از سوی یک خبرنگار منتشر شد و کسی هم آن را تکذیب نکرد، فقط مسئولان شهری بار دیگر گفتند تمساح جایی نیست، با وجود این تکذیب ها، چرا هنوز اطراف این دریاچه بسته است؟ آیا واقعیتی از مردم مخفی مانده؟

روایت یک پژوهشگر درباره دریاچه

یک پژوهشگر که از بستر کف دریاچه ساعتها فیلمبرداری زیر آب کرده و آرشیو کاملی از گوشه گوشه این دریاچه دارد، درباره احتمال وجود آبزیان مختلف و تنوع زیستی در دریاچه خلیج فارس به خبرآنلاین می گوید: واقعیت این است که در خلال برگزاری مسابقات مختلف ماهیگیری، از دریاچه خلیج فارس، ماهی الیگیتور صید کردم که زیستگاه بومی آن در آمریکای جنوبی است. ظاهر این ماهی شبیه ماهیهای معمولی است ولی سرش مانند سر تمساح است و بسیار بزرگ می شود. این ماهی مهاجم است ولی برای انسان خطری ندارد.

مبین سیفی آبادی، توضیح می دهد: صید این گونه غیربومی نشان می دهد مردم از این قبیل ماهی ها در خانه خود نگه می دارند و وقتی آنها به حدی بزرگ می شوند که قابل نگهداری در منزل و آکواریوم نیستند، این حیوانات را در دریاچه رها می کنند. همچنین از این دریاچه، ماهی پیرانای خیلی بزرگ و حتی ماهی گورامی صید کردم. ماهی «کوی» که گونه زینتی است و بسیار قیمتی است را هم در دریاچه صید کرده ام. از این رویدادها پیداست برای برخی شهروندان قیمت ماهی ای که داشته اند مهم نبوده و آمده اند آنها را دریاچه رهاسازی کرده اند. گونه های بومی مانند کپور، آمور هم که به وفور یافت می شود.

این فعال ورزشهای آبی درباره پژوهشهایی که در دریاچه خلیج فارس انجام داده می گوید: ویدئوهای طولانی از کف بستر دریاچه را دارم. واقعیت این است که کف دریاچه هیچ چیزی نیست، آنجا بیابان برهوت است. هیچ جایی برای مخفی شدن ندارد. حتی پوشش یا زیستگاه یا حتی دریاچه فاضلاب ندارد که ماهی ها بتوانند تخم گذاری کنند. ماهی ها حتی زیستگاه در کف دریاچه هم ندارند. ما حتی درخواست دادیم اجازه بدهند زیستگاه مصنوعی ایجاد کنیم تا ماهیان تخم گذاری کنند. ماهیها نمی توانند مخفی شوند چه برسد به موجودی مانند تمساح در آن مخفی شود.

مبین آبادی در ادامه می گوید: تمساح یک موجود خزنده است و حتی دوزیست هم نیست که بخواهد درون آب زندگی کند. این موجود کلا در خشکی زندگی می شود و فقط برای شکار وارد آب می شود. اطراف و پیرامون دریاچه هیچ پوشش گیاهی یا دریچه فاضلاب برای پناه گرفتن و پنهان شدن هیج موجودی نیست. آنجا کلا سیمان است. حتی اردک های بومی و محلی که در دریاچه هستند کاملا مشخص و پیدا هستند. از طرف دیگر باید گفت اگر چنین موجودی اطراف دریاچه باشد، حتما دیده می شود. حداقل روزانه ۵ هزار گردشگر و ورزشکار در اطراف دریاچه پیاده روی و ورزش می کنند. در این چند ماه اخیر که شایعه وجود تمساح مطرح شده، هیچکس چیزی ندیده است.

شایعاتی که هر روز بیشتر می شود

نکته اینجاست با وجود تکذیب مسئولان، هنوز محدودیت تردد برای شهروندان در اطراف دریاچه برقرار است. همچنین خبرهایی که به نظر می رسد بنیان درستی ندارد باز هم بر سرزبانهاست. ردپای تمساح، عکس تمساح، فیلم تمساح، مدفوع تمساح، صدای تمساح، خورده شدن اردک توسط تمساح و...

چرا اینقدر اخباری که نمی توان صحت آنها را تایید کرد درباره تمساح مرموز احتمالی زیاد است؟ سیفی آبادی درباره این شایعات می گوید: شایعاتی داریم که یک نفر دیده است یک اردک از زیر آب کشیده شده است. تعداد اردکهای دریاچه پیداست و یک دانه هم کم نشده است. در دریاچه یک قره غاز داریم که بالش شکسته است و نمی تواند مهاجرت کند. این پرنده غواص است و برای شکار ماهی زیر آب شیرجه می رود و ۵۰ متر آنورتر از زیر آب خارج می شود. احتمال می دهیم این پرنده غواص را کسی دیده است و گفته تمساح این پرنده را به زیر آب کشیده است.

او ادامه می دهد: همچنین صحبت از ردپای تمساح شده و برخی تیتر رسانه ها زدند که ردپای تمساح در اطراف دریاچه دیده شد. منظور از ردپا، نشانه های وجود تمساح بوده است. مانند این که یک خانم گفته من دیدم یک اردک را به پایین کشید. عکسی هم منتشر شده که هیچی درآن واضح نیست. جسمی در سطح آب است که می گویند تمساح است. بچه های عکاس حرفه ای روی این تصویر کار کردند. می گویند جسمی روی آب است و هیچ چیزی در تصویر شبیه به تمساح نیست. احتمال دستکاری در این عکس هم هست.

سیفی آبادی می گوید: دو سه روز پیش یک خبرنگار با گوشی شخصی خود فیلمی از ردپایی در اطراف دریاچه گرفته است که هیچکس نمی تواند تشخیص بدهد چیست. ما از این دریاچه لاکپشت فراتی که گونه بسیار بزرگی است داریم. همچنین لاکپشت گوش قرمز در دریاچه به وفور وجود دارد. احتمال صددرصد می دهیم ردپا با جای ناخنها، متعلق به لاکپشت است. همچنین برخی می گویند فضله تمساح در اطراف دریاچه پیدا شده است. هیچ خزنده شناسی این موضوع را تایید نکرده و هیچ آزمایشی روی فضله انجام نشده که وجود تمساح را ثابت کند. کلا هیچ سندی وجود ندارد و حتی کسی به چشم تمساح را ندیده است که بگویند این دریاچه تمساح دارد.

مردم تمساح دوست دارند؟

علاقه مردم به ماجرای تمساح دریاچه یا به قول عده ای از طنزپردازان «تمسایول گیت» عجیب است. انگار هیجان وجود یک حیوان خطرناک در محیط شهری و بازآفرینی وحشت به سبک فیلمهای هالیوودی، برای بسیاری جذاب است. برخی معتقدند دلیل بازآفرینی و توجه جامعه به وجود تمساح بعد از چند ماه که این قصه بر سر زبانها بود این است که بالاخره موضوع به گوش مسئولان از جمله محیط زیست و شورای تامین تهران رسید و به خاطر آرام کردن مردم و دور کردن آنها از استرس بالاخره تصمیم به اعزام تیم های جستجو گرفتند. قابل پیش بینی بود تیمهای جستجو هم مانند ۵ هزار نفری که هر روز در اطراف دریاچه تردد و ورزش می کنند، چیزی نیافتند.

پس چرا محدودیت در تردد مردم اطراف دریاچه وجود دارد؟ سیفی آبادی معتقد است بسته بودن دریاچه به خاطر عملیات عمرانی است. او می گوید: به نظر می رسد خیلی از مردم کنجکاو شده اند و می گویند اگر تمساح در دریاچه وجود دارد باید از آن محافظت شود و مردم بتوانند این حیوان را ببینند. در سیستان و بلوچستان گاندوها به عنوان یک حیوان بومی و محلی در کنار مردم زندگی می کنند. از سوی دیگر باید در نظر داشت چون منطقه تهران، زیستگاه طبیعی تمساح نیست، در صورت وجود، این حیوان گوشه گیر و منزوی می شود و یافتن آن سختتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

ماهی سوسماری در دریاچه خلیج فارس

دنبال گاندوهای واقعی در سیستان و بلوچستان باشید نه تمساح خیالی در تهران

اینطور که پیداست قصه تمساح دریاچه خلیج فارس هم مانند ماجرای غول دریاچه اسکاتلند تبدیل به منبع الهامی برای قصه ها و افسانه ها خواهد شد.

47۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1463757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =