لاوروف: عادی سازی روابط با اسرائیل نباید مساله فلسطین را به حاشیه ببرد

ایسنا نوشت:وزیر خارجه روسیه امروز چهارشنبه با همتای فلسطینی خود وضعیت خاورمیانه بخصوص درگیری فلسطین و رژیم صهیونیستی را در کنار راه‌های هماهنگی مشترک برای مهار کرونا بررسی کرد.

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با ریاض المالکی، همتای فلسطینی خود در مسکو گفت: همه ما به ادامه تلاش‌ها برای مقابله با ویروس کرونا توجه داریم و راه‌های تقویت حمایت خود از ملت فلسطین در ارتباط با مهار کرونا را بررسی خواهیم کرد.

وی گفت، روسیه آماده است پیشنهادات خود را درباره از سر گیری روند مذاکرات درباره حل و فصل در خاورمیانه به اشتراک بگذارد.

لاوروف ادامه داد: بابت عدم وجود توافق امیدبخش درباره نحوه از سرگیری روند صلح و مذاکرات صلح نگران هستیم. ما آماده کمک هستیم و ایده‌هایی داریم. رایزنی‌های امروز با شما (المالکی) برای ما بسیار با اهمیت است.

وی افزود: وقتی شرایط بهداشتی فراهم شود ما متعهد به برگزاری جلسه جدید کمیته مشترک دولت هستیم زیرا پروژه‌های امیدوار کننده زیادی وجود دارند و ما مدت طولانی است که برای اجرای آنها متعهد شده‌ایم و امیدواریم این نشست در سریعترین زمان ممکن برگزار شود.

وزیر خارجه روسیه گفت: ما به ارزیابی شما از تحولات وضعیت خاورمیانه مخصوصا وضعیت فعلی فلسطین و اسرائیل توجه داریم و بابت عدم وجود توافقنامه میان دو طرف درمورد شروع مجدد مذاکرات صلح نگران هستیم.

لاوروف در این نشست خبری گفت، عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی نباید توجه بین‌المللی به مساله فلسطین را به حاشیه ببرد. موضع مسکو از ۲۰ سال پیش تاکنون لزوم از سر گیری گفت‌وگوی مستقیم میان فلسطینیان و اسرائیلی‌هاست. وضعیت موجود در درگیری این دو طرف می‌طلبد که تصمیمات سریع مسؤولانه گرفته شود.

وی ادامه داد: برای متقاعد کردن کسانی که درباره ابتکارعمل برگزاری کنفرانس بین‌المللی درباره مساله فلسطین تردید دارند، تلاش می‌کنیم.

لاوروف افزود، روسیه دنبال برگزاری نشست چهارجانبه خاورمیانه در سطح وزیران خارجه است.

المالکی نیز در این نشست خبری گفت، تشکیلات خودگردان فلسطین به برگزاری انتخابات متعهد است و وی لاوروف را در جریان شرایطی که تشکیلات را مجبور به تعویق انتخابات کرده، قرار داده است.

وی افزود: ما روی دوستان روس خود برای ترتیب دادن یک کنفرانس بین‌المللی که زمینه را برای حل و فصل فراهم خواهد کرد، حساب می‌کنیم.

وزیر خارجه فلسطین هم نسبت به ادامه هماهنگی مشترک با روسیه برای مهار کرونا ابراز امیدواری کرد و از مسکو بابت حمایتش از فلسطین در مهار کرونا و تهیه واکسن اسپوتنیک روسیه قدردانی کرد.

311311

کد خبر 1511743

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =