بلینکن: ما جدیت خود را برای بازگشت به برجام نشان دادیم؛ نمی‌دانیم ایران هم مثل ما جدی است یا نه!

ایسنا نوشت:وزیر امورخارجه آمریکا مدعی شد که کشورش جدیت خود را برای بازگشت به برجام برمبنای "پایبندی در برابر پایبندی" نشان داده است.

 آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا در بخشی از گفت وگوی خود با رادیو ۴ بی.بی.سی که بخش هایی از آن منتشر شده است با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مدعی شد که کشورش جدیت و هدف خود را برای بازگشت به توافق هسته ای بر مبنای "پایبندی در برابر پایبندی" نشان داده است

وی افزود: اما ما هنوز نمی‌دانیم که آیا ایران هم آماده است تا تصمیمی مشابه بگیرد و رو به جلو حرکت کند، یا نه.

بلینکن در ادامه گفت: تیم مذاکره کننده آمریکایی قرار است در روزهای پیش رو به وین بازگردد و باید ببینیم که چه می شود.

وزیر امور خارجه آمریکا که برای شرکت در نشست گروه هفت به لندن پایتخت انگلیس سفر کرده است، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر لندن بخواهد در رابطه با بدهی خود به ایران پولی به این کشور بدهد، آیا واشنگتن مخالف خواهد بود؟ تاکید کرد که این تصمیم مربوط به بریتانیا است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود نسبت به افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: با توجه به این وضعیت مشخص نیست که اکنون زمان گریز هسته ای ایران به چند ماه کاهش خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، وزیران امورخارجه هفت کشور صنعتی جهان (گروه ۷) در پایان اجلاس سه روزه خود در لندن یک بیانیه مشترک درباره موضوعات مورد بحث خود و نتایج آن منتشر و در آن از انجام مذاکرات میان طرف‌های توافق هسته ای و همچنین پیوستن آمریکا به این مذاکرات برای بازگشت به توافق استقبال کردند.

آنها در این بیانیه آورده‌اند که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بهترین راه برای اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است.

وزیران امورخارجه این کشورها همچنین با اعلام حمایت از مسئولیت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظارت و راستی آزمایی فعالیت های هسته ای ایران آورده اند که بازگشت و اجرای کامل برجام می تواند راه را برای پرداختن به مسائل منطقه‌ای و امنیتی هموار ‌کند.

مقامات آمریکایی در حالی اصرار دارند که در صورت بازگشت ایران به تعهداتش در برجام آنها نیز به این توافق بازمی گردند که جمهوری اسلامی ایران تاکید می کند، آمریکا به عنوان طرفی که به صورت یک جانبه و غیرقانونی از توافق خارج شده و تعهداتش را زیر پا گذاشته است ابتدا باید به برجام بازگردد و تمام تحریم های وضع شده در دوران ریاست جمهوری ترامپ را به صورت یکجا لغو کند، سپس ایران با راستی آزمایی رفع تحریم ها به تعهدات هسته ای اش باز خواهد گشت.

311311

کد خبر 1511995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  چشم نخورید خیلی جدی شما اینه که هنوز تحریم را بر نداشتید! مگه ما مثل شما هستیم دروغگو و منافق که حرفی زده شود و عمل دیگری شود
 • Mahdi IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  سلام. چرا دردع میگید هم خدا رو میخواید هم خرما!!!!! هم مسئله موشکی میخواید هم نمیاین تو برجام!!!!!درست من بود تک تکتون رو به فلک میکشیدم
 • ناشناس IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  اول تحریمها رو بردار بعد مثل بچه ادم بیا توبرجام خودت بعدش تازه برادریتو ثابت کن ودست از کشتار مردم مسلمان بردار ماتحریم شدیم وبه هر قیمت بی تحریمی رو نمیخواهیم
 • محمد IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  چقدر پر رو ،اگر جدیت در قبال برجام دارید ،بدون چون و چرا به برجام برگردیدو تعهدات خود را انجام دهید. بعید نیست اینها مذاکرات را به بن بست بکشانند و ایران را مقصر این وضع نشان دهند.
 • IR ۱۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  تمام تحریم های وضع شده در دوران ریاست جمهوری ترامپ را به صورت یکجا لغو کند؟!!!!!! اینکه معناش اینه که تازه شرایط برمیگرده به زمانی که ایران تمام تعهداتش در برجام رو انجام داده و آمریکا علیرغم حضور در برجام به هیچ تعهدی پایبند نبوده. اینجوری میخاین مذاکره کنین؟
 • علی IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  مدیران ما فکر نمیکنم جدی دنبال مزاکره برجام باشند اونها از تحریم خودشونا بستن وبه دنبال سود جویی هستن اگر برجام احیا بشه چه کسانی ضرر ملیاردی میکنند به جز اونهایی که کاسبی کردن تو تحریم
 • رسول IR ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  رفع تحریمها جدیتتان را نشان میدهد
 • داریوش IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  لاف زدن شد جدیت ؟ احمق‌ها این جدیت رو باور دارند
 • جنوبی IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  حرف چرند و مفت،جواب نداره.آدم چند بار از یک سوراخ گزیده میشه ای ابلهای خارجی و داخلی