پاسخ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به اظهارات یک نماینده مجلس

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با صدور اطلاعیه‌ای، به مطالب مطرح شده توسط حجت‌الاسلام پژمانفر پاسخ داد و ادعای تخلف در این نهاد را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در پی گفته‌های نصرالله پژمانفر، نماینده مجلس شورای اسلامی، درباره موضوع بررسی تخلفات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در کمیسیون اصل ۹۰، این نهاد، توضیحاتی را به عنوان پاسخ منتشر کرد.

در جوابیه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به پژمانفر آمده است:

۱.  ایشان در طول بیش از یک‌سال‌ونیم گذشته طی مکاتبات متعددی مواردی را نسبت به نهاد اعلام کردند که پاسخ دقیق برای ایشان ارسال شد، اما ظاهراً به هیچ‌یک از پاسخ‌ها توجهی نشده و نشانه این ادعا، تکرار برخی سؤالات درحالی‌ است که پاسخ کامل و گزارش مشروح آن قبلاً برای ایشان ارسال شده است.

۲. برخی از سؤالات که ایشان به‌عنوان تخلفات نام برده‌اند صرفاً از شایعات و تهمت‌های منتشره در فضای مجازی صورت گرفته که البته پاسخ آنها نیز داده شده است.

۳. ایشان در یکی از مصاحبه‌های اخیر اعلام کرده‌اند که به بررسی عملکرد نهاد خواهند پرداخت درحالی‌که اولاً رسیدگی به عملکرد نهاد در حیطه وظایف کمیسیون فرهنگی است  و کمیسیون اصل نود به بررسی شکایت‌ها از دستگاه‌ها می‌پردازد. ثانیاً مجلس محترم نماینده ناظری به تصویب مجلس در هیئت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور دارد و عجیب این است که نکات مطرح‌شده به‌عنوان تخلفات نهاد به هیچ‌وجه با نماینده ناظر مجلس در نهاد مطرح نشده است.

۴. در مورد افزایش حقوق و مزایای کتابداران به ایشان پاسخ مستدل و مشروح و با آمار دقیق ارائه شد که چرا در سال ۱۳۹۹ نهاد امکان افزایش بخش باقی‌مانده از ۵۰ درصد را نداشته است.

۵. طبیعی است امکان افزایش حقوق کتابداران نیازمند مساعدت نمایندگان محترم در افزایش بودجه سال ۱۴۰۰ نهاد بوده که البته برخی از نمایندگان محترم تلاش و مساعدت قابل‌توجهی در این زمینه به عمل آوردند اما از سوی ایشان که در اطلاعیه‌ها خود را خواهان افزایش حقوق کتابداران نشان می‌دهند کم‌ترین تلاش و مساعدت برای ترمیم بودجه نهاد صورت نگرفته است.

۶. البته در مورد نظرات واقعی ایشان در مورد امکان پرداخت حقوق و مزایای کتابداران از نیم‌درصد نیز مطالب دیگری موجود است که در صورت لزوم اعلام خواهد شد.

۷. درباره برخی از ادعاهای ایشان، دستگاه‌های مسئول نظارتی عدم تخلف نهاد را رسماً به ایشان اعلام کرده‌اند، با این حال، ادعای تخلف نهاد از سوی ایشان تکرار می‌شود.

۸. طبیعی است استفاده از احساسات پاک کتابداران و ادعای افزایش ۷۵ درصدی حقوق آن هم بدون توجه به مقررات، میزان اعمال‌شده در سال قبل، و بودجه و درآمد نهاد اقدامی صحیح نیست. 

۹. این‌که علی‌رغم پاسخ کتبی و مستدل نهاد در مورد افزایش حقوق کتابداران، تعداد کتابخانه‌های تأسیس‌شده و... ایشان قبل از برگزاری جلسه، دو بار مصاحبه کرده و نهاد را به تخلفات متعدد متهم می‌کنند جای تعجب دارد. انتظار طبیعی این بود که فرایند قانونی طی شود و پس از تشکیل کمیسیون و استماع پاسخ‌های نهاد و ارائه مدارک قانونی، نسبت به اعلام احراز تخلف یا عدم تخلف اعلام نظر شود. 

لذا ادعای تخلف‌های متعدد نهاد در رسانه‌ها به این شکل جز خدشه به حیثیت خدمتگزاران این نهاد نمی‌باشد.

۱۰.  متعاقباً گزارش‌های مستند عملکرد نهاد برای اطلاع عموم منتشر می‌شود.

۵۷۵۷

کد خبر 1512724

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کتابدار IR ۰۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
  4 0
  فقط این وسط حق کتابداراست که ضایع شده دلمون خوشه کارمند دولتیم با مدرک ارشد و زن و بچه دریافتیمون سه تومنه با این تورم کمر شکن 300 درصدی زورشون میاد حقوق این قشر بیچاره رو سروسامون بدن خدا ازتون نگذره
 • کتابدار IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
  5 1
  مختار پور همه چیز کتمان می کنه نهاد آشفته بازاره
 • رستمی IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
  3 0
  سلام "البته امید است نهاد کتابخانه ها که همگی با صداقت در حال خدمتگزاری هستند.در سال1400با آموزش وپرورش برای جذب کتابدار رایزنی کنند.ونمایندگان علی الخصوص ریاست کمیسیون فرهنگی پیگیر این قضیه باشد.وفرهنگ و نهادینه کردن ؛کتاب در مدارس را جدی بگیرند..
 • مسئول کتابخانه نهادی IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 1
  درسته ک حقوق کتابداران نهادی بسیار ناچیزه و مزایایی مانند حق شیفت و ... ندارند اما منکر صداقت و لطف و زحمات جناب آقای مختارپور عزیز نمیشه شد. حرمت کتابداران در دوره ایشان بسیار حفظ شده است. به امید افزایش حقوق و مزایایی مانند حق شیفت برای کتابداران عزیز و آرزوی دوام و بقای دبیر کل عزیزمان آقای مختارپور عزیز
 • کتابدار IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  3 1
  واقعا تو نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به کتابدارها داره ظلم میشه مدیرانشون نگران وضعیت معیشتی و حقوقی کتابدارها نیستن فقط اداشو در میارن و در عمل چند ساله که ول کردن.... حرفی که از مدیران نهاد به کتابدارها گفته میشه ... همینی که هست دوست ندارین استعفا بدین برین..
 • کتابدار IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  1 1
  درسته وضعیت معیشتی کتابداران ضعیف است ولی نباید زحمت های جناب آقای مختارپور را نادیده گرفت ایشان تمام تلاششان را برای بهبود اوضاع انجام دادند و میدهند یه کم یاد مدیران قبل و دوران ارشاد کنید شاید زحمات مدیرکل عزیز بیشتر به چشم شما بیاد. به امید سلامتی برای مدیرکل عزیز جناب آقای مختارپور