دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور: اطلاع‌رسانی دقیق فعالیت‌های کتابداران، زمینه همراهی موثر نمایندگان مجلس و دولت را فراهم می‌کند

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به اهمیت انعکاس فعالیت کتابداران گفت: «میزان فعالیت های کتابداران در کتابخانه‌ها و همکاران در معاونت‌ها و ادارات ستاد مرکزی و استان‌ها، بسیار زیاد است و در صورت انعکاس بیشتر و به موقع آن‌ها، دولت، مجلس و سایر دستگاه‌ها به جایگاه و اثرگذاری کتابخانه‌های عمومی آگاه خواهند شد و در تخصیص بودجه به نهاد کم‌مهری نخواهند کرد.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جلسه تکریم و معارفه مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روز دوشنبه ۹ تیر با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد و جمعی دیگر از مدیران این نهاد برگزار شد.

مختارپور، در این نشست، ضمن تبریک دهه کرامت و ولادت امام رضا(ع)، اظهار داشت: «این جلسه تودیع و معارفه شیرینی ویژه‌ای دارد؛ چراکه در این‌گونه جلسات، معمولا ظرفیتی از دست می‌رود و ظرفیت جدیدی به کار گرفته می‌شود؛ اما در این جلسه علاوه بر این‌که ظرفیت فرد تودیع شده برای مدیریت یک استان مهم و بزرگ در نهاد باقی می‌ماند، ظرفیت جدیدی نیز به مجموعه اضافه می‌شود.»

راهکاری برای رفع کم مهری به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور 

وی تصریح کرد: «روابط عمومی نهاد، نسبت به دوران قبل پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته با این حال هنوز با شرایط مطلوب فاصله بسیاری داریم؛ این فاصله در دو موضوع بیشتر خودنمایی می‌کند؛ نخست، مقایسه حجم فعالیت‌های موثر  کار نهاد با دستگاه‌های مشابه فرهنگی و دوم که مسئله‌ای مهم است، انعکاس فعالیت‌های فرهنگی کتابداران در سطح استان‌ها است.»

مختارپور ادامه داد: «هزاران کتابدار در کتابخانه‌ها و نیروی انسانی در معاونت‌ها و ادارات مختلف ستاد مرکزی و استان‌ها در حال فعالیت هستند. به عنوان مثال، صدها تن از کتابداران در ایام تعطیلی کتابخانه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعطیلات عید و ... به انجام کار فرهنگی می‌پردازند. هزاران برنامه فرهنگی از سوی نهاد و کتابخانه‌های عمومی در طول سال برگزار می‌شود و نهاد هنوز نتوانسته است با سرعت انجام این فعالیت‌ها در انعکاس این برنامه‌ها همراه باشد. این اقدامات، فعالیت در عرصه فرهنگ کشور محسوب می‌شود و ارزشمند و اثرگذار است. برای نمونه، نشریه و یا کتابی که وارد کتابخانه می‌شود، مورد استقبال قرار گرفته، محتوای آن منعکس می‌شود و این محتوا بر مخاطب اثر می‌گذارد؛ دریافت بازخورد از کتابداران برای شناسایی نشریات پرمخاطب و انعکاس این نظرات به ناشران، به رشد جریان نشر و ارتقای محتوا می‌انجامد.»

وی تصریح کرد: «میزان فعالیت‌های کتابداران در کتابخانه‌ها و همکاران در معاونت‌ها و ادارات ستاد مرکزی و استان‌ها، بسیار زیاد است و ما باید برای انعکاس این فعالیت‌ها تدبیری بیندیشیم؛ چراکه در صورت انعکاس این مجموعه فعالیت‌ها دولت، مجلس و سایر دستگاه‌ها به جایگاه و اثرگذاری کتابخانه‌های عمومی آگاه خواهند شد و در تخصیص بودجه به نهاد کم‌مهری نخواهند کرد.»

کتابداران؛ اولویت اول اطلاع‌رسانی 

همچنین در این نشست، هادی ناصری‌طاهری، مدیرکل سابق روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ضمن تبریک ایام دهه کرامت و ولادت حضرت ثامن‌الحجج(ع)، اظهار داشت: «بیش از ۵ سال است که در مسئولیت روابط عمومی نهاد انجام وظیفه کرده‌ام که برایم فرصت مغتنمی بوده است.»

وی ادامه داد: «در این دوره، نقش و اثرگذاری روابط عمومی بیش از پیش شده است. این توفیق به دلیل نوع نگاه جدید به حوزه روابط عمومی و اعتماد به همکاران این مجموعه بود. بر اساس این رویکرد از ابتدای کار مقرر شد توجه به فعالیت، همکاران کتابدار در اولویت کار اطلاع‌رسانی قرار گیرد. این کار در عمل موجب شد جریان اطلاع‌رسانی در روابط عمومی نهاد به فعالیتی پویا تبدیل شود. بر این اساس، پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد با همکاری آقای متولیان و همکاران حوزه فناوری، راه‌اندازی شد و تحول ایجاد شده در حوزه نرم‌افزاری به استفاده بیشتر از ظرفیت‌ها انجامید.»

ناصری اظهار داشت: «از فروردین سال ۱۳۹۶ تا هفتم تیرماه ۱۳۹۹، بالغ بر ۱۶ هزار عنوان مطلب در پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد منتشر شد که بیش از هشت و نیم میلیون بازدید داشته است. به علاوه همواره سعی کردیم فعالیت‌های کتابداران را در رسانه‌های مختلف کشور منعکس کنیم؛ نمونه این امر انتشار هفتگی تجربیات کتابداران برای مدتی در روزنامه جام جم بود. تولید و انتشار ۷ شماره از نشریه کتابخوان، تولید و پخش برنامه‌های ترویجی کتابخوان تلویزیونی و مستندسازی فعالیت‌های انجام شده بخشی از اقدامات انجام شده بود. از مجموعه این فعالیت‌ها، آخرین اقدامی که به همت همکاران حوزه اطلاع‌رسانی انجام شد،‌ گفتگو با کتابداران در ایام تعطیلی کتابخانه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا و انعکاس فعالیت‌های فرهنگی کتابداران بود که این مجموعه گفتگوها در قالب کتابی منتشر شده است.»

وی تأکید کرد: «مهم‌ترین عامل اثرگذار در انجام مجموعه این فعالیت‌ها ابتدا، نوع رویکرد جدید، و نیز تلاش سخت‌کوشانه همکارانم چه در روابط عمومی ستاد و چه در استان‌ها بوده است.»

ناصری ضمن تبریک انتصاب مهدی توکلیان به عنوان مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد، اظهار داشت: «با دانش و تجربه‌ای که ایشان دارند،‌ ان‌شاء‌الله روزهای خوبی در انتظار روابط عمومی نهاد کتابخانه‌ها خواهد بود. بنده نیز در صورت نیاز در خدمت هستم. روحیه خوب و تعامل‌گرایانه آقای توکلیان کارها را به سهولت پیش خواهد برد. از همه همکاران در مجموعه شورای معاونین و همکاران روابط عمومی نهاد قدردانی می‌کنم.»

تعامل مناسب و اخلاق‌مدارانه 

در ادامه این نشست، اسماعیل شفاعی با اشاره خصوصیات بارز اخلاقی در هادی ناصری و شیوه تعامل وی با مدیران نهاد، صبر را از جمله خصلت‌های ستودنی وی برشمرد و اظهار داشت: «تعامل مناسب و اخلاق‌مدارانه و همچنین خلاقیت و توانمندی‌های ایشان در عرصه مدیریتی در دوران فعالیت‌ در روابط عمومی منشأ اثر بوده است همانطور که در چند ماه گذشته و با حضور در اداره‌کل استان تهران اتفاقات مثبت و تحولات مهمی را نیز رقم زده‌اند.»

در ادامه، مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی اظهار داشت: «شخصیت و توانایی آقای ناصری شناخته شده است اما از نگاه من صبر زیاد، خصیصه برجسته ایشان است؛ نکته‌ای که بزرگان و ائمه اطهار(ع) همواره به آن تأکید داشته‌اند. این ویژگی ایشان باعث حل بسیاری از مسائل شده، فضای مثبتی ایجاد می‌کند و اطرافیان از این خصیصه مثبت بهره‌مند می‌شوند. خداوند به صابران بشارت‌های متعددی داده که امیدوارم تمامی آن‌ها بر ایشان نازل شده و در زندگی از برکت آن بهره‌مند شوند. امیدوارم همواره منشأ اثر و خیر و برکت باشند.»

وی ادامه داد: «جناب آقای توکلیان، برادری توانمند، ارزشمند،‌ حرفه‌ای و متعهد هستند. ان شاء‌الله حضور ایشان باعث خیر و برکت برای نهاد و جامعه باشد؛ چراکه هر آنچه در کتابخانه‌های عمومی انجام می‌شود، همچون مساجد و سایر مراکز خدماتی، به سود جامعه خواهد بود. ما نیز در معاونت توسعه در خدمت خواهیم بود تا ان‌شاء‌الله همکاری‌ها و همراهی‌ها ادامه داشته باشد.»

امین متولیان، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات ضمن تقدیر از صبر و استقامت هادی ناصری برای انجام مسئولیت‌های محوله در سمت مدیرکلی روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد، برای وی در مسئولیت جدید آرزوی موفقیت کرد و گفت: «کار آقای ناصری مصداق استقامت بود؛ ان‌شاء‌الله با وجود ایشان، استان تهران به الگوی موفق استانی عمیقا فرهنگی تبدیل شود. برای آقای توکلیان نیز در انجام مسئولیت جدید آرزوی موفقیت دارم.»

در ادامه، مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد، اظهار داشت: «مایه خوشبختی و خوشوقتی است که در محضر دوستان خوش‌محضر و خوش‌منظر و خوش‌کلامِ جوان و پرنشاطی هستم که بحمدالله همگی شیدای کتاب و شیفته فرهنگ هستند. این اتفاق در خوش‌ترین زمان، در دهه کرامت و در بازه زمانی ولادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) و حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع)، رخ داد. امیدوارم که توفیق خدمت و لیاقتِ محبت و اعتماد شما را داشته باشم و بتوانم منویات و فرمایشات جنابعالی را که بر اساس منویات مقام معظم رهبری تنظیم و ابلاغ شده است، به خوبی به سرانجام برسانم.»

در پایان این نشست، دبیرکل نهاد ضمن تقدیر از خدمات هادی ناصری طاهری، حکم انتصاب مهدی توکلیان را به وی اهدا کرد.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1404741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • کتابدار IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
    0 0
    مظلوم ترین کارمندان این کشور کتابداران کتابخانه های عمومی هستن که دارن می سوزن و می سازن. هیچکس هم به فکرشون نیست.