۰ نفر
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۹

نمایندگان مجلس می گویند به دنبال تصویب قانون تشکیل سازمان امر به معروف و نهی از منکر تا پایان خرداد ماه جاری هستند

امیدسلیمی بنی: منشی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس می گوید: "تشکیل وزارت امر به معروف منتفی است، ولی قرار است در پایان خرداد، سازمان امر به معروف قانونی شود."

به گفته جواد ابطحی فروشانی، طرح تشکیل وزارت امر به معروف که سال گذشته در این کمیسیون مطرح شد، به اشاره دفتر رهبری، فعلا متوقف شده تا تکلیف این تشکیلات با عنوان "سازمان امر به معروف" در آخر خردادماه روشن شود.

این در حالی است که برخی از چهره های مذهبی از جمله آیت اله مکارم شیرازی تاکید کرده بودند باید وزارت امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شود. این مرجع تقلید، سال گذشته با اشاره به مفاسد موجود در جامعه گفته بود: "باید وزارت امر به معروف و نهی از منکر ایجاد شود تا به مسائل اخلاقی در مدارس و دانشگاه ها ورسانه ها رسیدگی شود."

بیت رهبری یا نهاد ریاست جمهوری، چه کسی سرپرست خواهد بود؟

امسال هم مانند سال گذشته، با رسیدن فصل گرما، بحث حجاب و عفاف در کشور تازه می شود و در این بین، بحث کهنه تشکیل وزارت امر به معروف با اظهار نظر یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تازه شد.

نوراله حیدری دستنایی، سخنگوی این کمیسیون با اشاره به طرح تشکیل این وزارتخانه، گفته بود در صورتی که با ایجاد وزارتخانه ای با عنوان امر به معروف و نهی از منکر موافقت نشود، سازمانی با این عنوان ایجاد می شود.

این سخن را محمدتقی رهبر، عضو کمیسیون فرهنگی نیز تایید می کند. رئیس فراکسیون روحانیون مجلس هشتم در گفتگو با خبرآنلاین می گوید: "در حال حاضر تشکیل چنین نهادی با عنوان وزارتخانه، مطرح نیست. بلکه قرار است سازمانی با این عنوان تشکیل شود و مسئله اصلی تعیین ریاست این سازمان است، چون مجلس در این فکر است که این سازمان زیر نظر مقام معظم رهبری قرار گیرد."

با این همه، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفته بود: "معمولا چنین سازمانهایی زیر مجموعه ای از وزارت ارشاد و یا یکی از معاونتهای ریاست جمهوری و یا برخی نهادهای دیگر می شوند."

یعنی در حال حاضر، بحث مجلس، تعیین سازو کار قانونی برای دادن اختیار سرپرستی این "سازمان" به بیت رهبری یا ریاست جمهوری است. در این بین، محمد تقی رهبر تاکید می کند: "مطمئنا در صورتی که این سازمان غیر از نهاد مقام معظم رهبری زیر نظر جای دیگری باشد، فایده ای ندارد. برای همین مجلس تلاش می کند سرپرست یا رئیس این سازمان به عنوان نماینده ولی فقیه، تعیین شود."

ناکارآمدی نهادهای ارشادی، دلیل تشکیل سازمان امر به معروف

ابطحی، عضو کمیسیون شوراهای و امور داخلی مجلس، به خبرآنلاین درباره ضرورت تشکیل این سازمان می گوید: "مطمئنا ناکارامدی نهادهای ارشادی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی باعث شده نمایندگان به فکر تشکیل سازمان امر به معروف بیفتند."

وی به عنوان نمونه از طرح حجاب و عفاف مثال می زند: "دولت در این طرح، بیست و چند سازمان عریض و طویل را درگیر کرد و برای آنها شرح وظایف نوشت، ولی در پایان دیدیم که هیچ تغییری در وضعیت حجاب و عفاف کشور به وجود نیامد."

اظهار عدم رضایت از وضعیت حجاب و عفاف جامعه در حالی از سوی این نماینده مجلس مطرح می شود که مرتضی تمدن، استاندار تهران، امروز گفت:"برای اجرای طرح عفاف و حجاب مشکلی نداریم و وضعیت حجاب در شهر تهران مناسب است.در موضوع عفاف و حجاب بهترین اقدام باید از سوی مردم انجام شود و مشارکت اجتماعی تنها مبنای اقدامات برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب است."

چیزی که از سوی این مقام دولتی به عنوان "مشارکت اجتماعی" در پیشبرد طرح حجاب و عفاف عنوان می شود، دقیقا موضوعی است که منتقدان تشکیل وزارت یا سازمان امر به معروف از آن نام می برند. آنها می گویند تشکیل این سازمان بر خلاف اصل هشتم قانون اساسی است که "دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر" را وظیفه ای همگانی و  متقابل مردم و دولت می داند.

یکی از این منتقدان، رئیس سازمان بسیج وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که گفته بود احیاء و اجرای امربه معروف و نهی از منکر با استفاده از قوه قهریه تنها پنج درصد را شامل می شود و بقیه ۹۵ درصد این فرع از دین، زبانی است.

غلامرضا نقدی، تاکید کرده بود: "امر به معروف زبانی برعهده آحاد مختلف جامعه است از این رو اگر بخواهیم وزارتخانه‌ای برای این منظور پیش‌بینی کنیم نقشی را که اصل هشتم قانون اساسی برعهده مردم گذاشته مغفول واقع می‌شود."

در پاسخ به این انتقاد، طراحان می گویند با قراردادن این سازمان زیر نظر بیت رهبری، "وزارتخانه" دولتی امر به معروف دیگر وجود نخواهد داشت که این انتقاد بجا باشد.

از سوی دیگر، محمد تقی رهبر می گوید: "درست نیست بدون هماهنگی با بیت مقام معظم رهبری، تکلیفی بر عهده این نهاد گذاشته شود. برای همین باید قبل از آن، با مفاهمه و تعامل، مسئله مطرح شود تا در صورت قبول از سوی مقام معظم رهبری، این سازمان تشکیل و ریاست آن را خود ایشان تعیین فرمایند."

"مفاهمه" مورد نظر محمد تقی رهبر را یکی دیگر از همکارانش در مجلس، فعلا مسکوت می داند. به گفته ابطحی، نماینده خمینی شهر، در حال حاضر، پیامی از سوی بیت رهبری توسط رئیس مجلس به کمیسیون شوراها و امور داخلی رسیده که در حال حاضر، برای تصویب قانون مربوط به تشکیل این سازمان، "عجله" نشود. به گفته منشی کمیسیون شوراها، قرار است در پایان خرداد سال جاری، اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با فقهای شورای نگهبان و کسانی که از آنها با عنوان "کارشناسان امر به معروف و نهی از منکر" یاد کرد، تشکیل جلسه دهد تا درباره نهایی شدن این طرح و ارجاع آن به صحن علنی تصمیم گیری شود.

در جدول زیر، تاریخچه ای از طرح تشکیل وزارت امر به معروف و تبدیل آن به سازمان، آورده شده:

نام

سمت/عنوان

تاریخ

اظهار نظر

حسین سبحانی نیا

نماینده مجلس

4 خرداد 86

یک فوریت طرح قانون امر به معروف بی‎هیچ نطق مخالفی، در صحن علنی با 172 رای موافق، 12 رای مخالف و 26 رای ممتنع به تصویب رسیذ. نمایندگان از انتظار خسته شده بودند و می‏دانستند که تاخیر در تدوین قانون امر به معروف و نهی از منکر از سوی هیچ یک از علما و مراجع و متدینین، با هیچ توجیهی پذیرفته نیست، وارد عمل شدند.

آیت اله ناصر مکارم شیرازی

مرجع تقلید

15 اردیبهشت 89

علت مشکلات اخلاقی در جامعه امروزی متولی خاص نداشتن نسبت به مسائل اخلاقی در جامعه است. باید وزارت امر به معروف و نهی از منکر ایجاد شود تا به مسائل اخلاقی در مدارس و دانشگاه ها ورسانه ها رسیدگی شود. وظیفه بنده این بود که بگویم و پیگیری هم می کنم تا ان شاءالله مسئولین هم این مسائل را به صورت جدی پیگیری کنند.

حجه الاسلام احمد خاتمی

امام جمعه موقت تهران

24 خرداد 89

تشکیل این وزارتخانه در کشور امری لازم و ضروری است تا با ایجاد و راه اندازی آن به مسائل اخلاقی در مدارس، دانشگاه ها، ادارات دولتی و رسانه‌ها رسیدگی شود.

حجه الاسلام احمد خاتمی

امام جمعه موقت تهران

21 آذر 89

حضرت امام (ره) زمانی در قم فرمودند که ما وزارت امر به معروف و نهی از منکر تشکیل می دهیم و این مساله ای است که فراموش شده و تاکنون تلاش های ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر به نتیجه نرسیده است.براساس منطق قرآن باید وزارت امر به معروف ونهی ازمنکر داشته باشیم و پیشینه این مساله به 'حسبه' برمی گردد که در برخی از دولت های اسلامی وجود داشته است. تذکر زبانی بدون تشکیلات ناکام است و باید قدرتی پشت سر آمر به معروف و ناهی از منکر باشد و تا رسیدن به اینکه وزارت امر به معروف و نهی از منکر تاسیس شود باید ستاد احیا را تقویت کرد. تذکر زبانی در امر به معروف و نهی از منکر از هر مجازاتی برای گناهکار بدتر است ولی متاسفانه امروز در جامعه این واجب کمتر اجرا می شود.

حسن ملک محمدی

نماینده مجلس

17 فروردین 90

تشکیل وزارت خانه ی امربه معروف و نهی از منکر به دلیل عدم نرسیدن آرای لازم در کمیسیون فرهنگی از دستور کار کمیسیون خارج و احتمالا به نهادی زیرنظر قوه ی قضاییه واگذار خواهد شد.

نوراله حیدری دستنایی

نماینده مجلس

26 اردیبهشت 90

نگاه این طرح فرهنگی است و کمتر به مسائل برخوردی و سلبی پرداخته شده و بیشتر در پی ایجاد یک ساختار قوی برای متولیان امر به معروف و نهی از منکر است. در این سازمان یکی از معاونین رئیس جمهوری، یکی از معاونین قوه‌قضائیه، وزیر کشور، وزیر ارشاد، وزیر آموزش و پرورش و وزیر آینده ورزش و جوانان حضور خواهند داشت.

 

47/233

کد خبر 151291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۶
  0 0
  اگه قراره وزارتخانه جديد تاسيس بشه پس چرا 4 وزارتخانه ادغام ميشه خدايش يعني چي؟
 • بدون نام IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۶
  0 0
  وزارتخانه یا سازمان انقدر طول بدید که بشه نوش دارو پس از مرگ سحراب
 • بدون نام IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۶
  0 0
  . . . خب حقش است یک نهادی هم برای نظارت بر این سازمان تاسیس شود . . .
 • عاــــــی IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۶
  0 0
  بابا با جلوگیری بیش از حد جامعه بدتر می شود
 • آبي آسموني GB ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۶
  0 0
  آقاي بدون نام املاي صحيح سهراب است نه سحراب !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۷
  0 0
  حضرت امام خمینی فرمودند: "در حجاب اجباری نیست" روزنامه‌ی کیهان با تیتر درشت چاپ کرد این را.
 • یاعلی IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۴
  0 0
  به قرآن خیلی عالی است به حر حال یا وزارت خانه یا سازمان یکی از آنها بشود تا مردم از این وضع بد که گرفتار آن شده اند به یاری امام زمان(عج) حل بشود فقط هر کاری میکنند سریع انجام بدهند
 • من IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۹
  0 0
  به نظر من خیلی خوبه چون ایجاد اشتغال واسه چند تا جون میشه