آخرین اخبار از واکسن کووایران/ امتحانات حضوری دانش‌آموزان چگونه برگزار می شود؟

مهم‌ترین اخبار کرونایی امروز، ۲۰ اردیبهشت را در این گزارش بخوانید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تعداد فوت‌شدگان بر اثر ابتلا به کرونا طی شبانه‌روز گذشته ۳۵۱نفر اعلام شد تا در مجموع تعداد قربانیان این بیماری در کشور از عدد ۷۵هزار نفر بگذرد.

در همین خصوص وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون یک میلیون و ۴۶۹ هزار و ۷۰۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۹۰ هزار و ۳۴۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۷۶۰ هزار و ۴۸ دُز رسید.

از دیروز تا امروز ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۸ هزار و ۴۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۵۱۷ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۶۷۳ هزار و ۲۱۹ نفر رسید.خوشبختانه تا کنون دو میلیون ۱۲۷ هزار و ۱۹۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

پنج هزار و ۵۳۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.تا کنون ۱۷ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۷۳۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.در حال حاضر ۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

از اوضاع کرونا در تهران چه خبر؟

استاندار تهران با تاکید بر اینکه باید شرایط را به گونه ای مدیریت کنیم که به وضعیت روزهای گذشته بر نگردیم، از توقف صدور مجوز تردد بین استانی توسط فرمانداری های استان تهران خبر داد.

انوشیروان محسنی بندپی در جلسه ستاد مقابله با کرونای استان تهران، گفت: به دلیل انجام سفرهای نوروزی شاهد افزایش چشمگیر مبتلایان به کرونا ویروس در کل کشور بودیم. بر همین اساس نباید اجازه دهیم در ایام تعطیلات عید فطر بار دیگر آمارها افزایشی شود.

وی افزود: آروزهای چهارشنبه و شنبه احتمالا روزهای کاری هستند و برای کارمندانی که از استان البرز و شهرستان های اطراف به تهران می آیند شاید نتوان سفرهای بین شهری را مدیریت کرد، اما سفرهای بین استانی با همکاری پلیس راهور کنترل خواهد شد و در همین راستا از فرمانداران خواسته ایم به هیچ شکل ممکن مجوز تردد بین استانی صادر نکنند.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص واکسیناسیون سالمندان در استان تهران نیز گفت: آمارها نشان می دهد در استان تهران ۱۸۰ هزار نفر بالای ۸۰ سال و ۱۸۵ هزار نفر بین ۷۵ تا ۸۰ سال هستند که واکسیناسیون این افراد در اولویت قرار دارد. بی تردید در راستای انجام واکسیناسیون باید فضای لازم برای واکسیناسیون در استان تهران گسترش یابد که فرمانداران در تمامی شهرستان های استان موظف هستند نسبت به تعیین فضا برای واکسیناسیون اقدام کنند.

وی تاکید کرد: در وضعیتی قرار داریم که هر گونه ناپرهیزی و عدم توجه به پروتکل ها شرایط را به قبل بر می گرداند چرا که هنوز روزانه ۱۴۰۰ تا ۱۷۰۰ بستری در استان تهران داریم و این استان هنوز در رنگ بندی قرمز است.

واکسن کووایران می‌رسد اما...

 محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت گفت: اگر از ۲۵ اردیبهشت کارآزمایی را شروع کنیم، حدودا اواخر خرداد ماه نتایج کارآزمایی بالینی مشخص می‌شود، بنابراین در اواسط تابستان یا اوایل شهریور می‌توانیم تولید انبوه داشته باشیم و واکسن را در اختیار مردم بگذاریم.

مینو محرز، محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت با اشاره به روند فازهای کارآزمایی این واکسن، بیان کرد: واکسن برکت مرحله‌ی اول و دوم خود را با موفقیت به اتمام رساند و طی جلسه‌ای که هفته‌ی قبل برگزار شد، مجوزهای لازم برای فاز سوم انجام شده است و شنبه‌ آینده تزریق فاز سوم با ۲۰ هزار داوطلب در ایران انجام می‌شود که از این تعداد ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از تهران و البرز و بقیه از استان‌های اصفهان، مشهد، شیراز و بوشهر است.

آخرین اخبار از واکسن کووایران/ امتحانات حضوری دانش‌آموزان چگونه برگزار می‌شود؟

محرز در مورد عوارض کارآزمایی بر روی داوطلبان، گفت: تا به حال این کارآزمایی عوارض جدی نداشته است، به طور کلی واکسن‌های ضعیف شده، معمولا عارضه‌ی محدودی دارند و کم عارضه محسوب می‌شوند و حتی اگر عوارضی هم داشته باشند، معمولی و از نوع درجه یک شناخته شده است.

محرز با اشاره به شرایط ثبت نام برای داوطلبان کارآزمایی گفت: ثبت نام برای کارآزمایی فاز سوم همچون دوره‌های قبل است و با همان سامانه افراد می‌توانند اقدام به ثبت‌نام کنند، تا الان هم ۴۰ الی ۵۰ هزار نفر ثبت نام کردند و باید از بین آنها ۲۰ هزار نفر انتخاب شوند.

وی ادامه داد: افراد از ۱۸ سال تا ۷۵ سال می‌توانند، ثبت نام کنند و بعد از آن افراد از نظر بیماری زمینه یا داروهایی که مصرف می‌کنند، مورد بررسی قرار می‌گیرند.همه شرایط مثل قبل است و داوطلب‌ها در صورت ایجاد عوارض بیمه خواهند بود.

چگونگی برگزاری امتحانات حضوری دانش‌آموزان

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش و پرورش جزئیات و چگونگی برگزاری امتحانات حضوری دانش‌آموزان را تشریح کرد.

خسرو ساکی، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش و پرورش،درباره ابهامات مطرح شده در چگونگی برگزاری امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم اظهار کرد: دستورالعمل حذفیات و بارم بندی سوالات برای آزمون‌های پایان سال، از طریق سایت سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برای دانش آموزان و معلمان قابل مشاهده است.

او در تشریح طراحی سوالات آزمون نهایی پایه نهم به طور استانی گفت: برای مثال استان البرز برای دانش آموزان پایه نهم و استان قزوین برای دانش آموزان استان خودش طرح سوال انجام می‌دهد؛ این روند برای تمام استان‌های کشور صدق می‌کند.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش افزود: ستاد امتحانات هر استان اختیار دارد تا در مناطقی که در طول سال تحصیلی شرایط یکسان داشته باشند طراحی سوال استانی داشته باشد اما اگر شرایط شهرستان‌های مختلف با هم تفاوت داشته باشند، این امکان وجود دارد تا با تفویض اختیار به شهرستان‌ها، سوالات در سطح شهرستانی طراحی شود.

ساکی درباره برگزاری آزمون پایه نهم در سطح مدرسه بیان کرد: این کار بدین معناست که هر دانش‌آموز در مدرسه محل تحصیل خودش آزمون دهد و نیاز نیست به حوزه امتحانی دیگری برود.

او ادامه داد: اگر مدرسه کم جمعیت باشد در همان چند کلاس مدرسه آزمون برگزار می‌شود اما اگر مدرسه‌ای پرجمعیت باشد برای کاهش تجمع در حوزه امتحانی باید مدیر مدرسه طبق برنامه‌ریزی دانش آموزان را به گروه صبح و بعد از ظهر دسته بندی کند و در هر نوبت هم سوال متفاوت، اما هم‌سطح همدیگر به دانش‌آموزان داده شود.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش تصریح کرد: در آموزش و پرورش شهر تهران همین رویکرد اتخاذ شده است و دانش آموزان در دو گروه دسته‌بندی می‌شوند تا در هر نوبتی تعداد دانش آموز کمتری در مدرسه حضور پیدا کنند.

چرا افراد مسن باید واکسن بزنند؟

مهم‌ترین دلایل برای واجب بودن تزریق واکسن برای افراد مسن اعلام شده است،‌ در واقع از ابتدای عالم‌گیری کوید۱۹ مشخص شد که افراد مسن، بیش از افراد دیگر جامعه در معرض خطر ابتلا به نوع شدید و کشنده ویروس کرونای جدید هستند. بنا بر بررسی‌های سال گذشته محققان دانشگاه یوتا در آمریکا مشخص شد ۷۰درصد مرگ‌ومیرهای ناشی از بیماری کرونا میان افراد ۶۵ سال به بالا بوده است.

آخرین اخبار از واکسن کووایران/ امتحانات حضوری دانش‌آموزان چگونه برگزار می‌شود؟

سن عامل قوی در بروز عواقب بد و مهلک بیماری کوید۱۹ است و به همین دلیل افراد مسن باید به محض اینکه امکانش فراهم شد، واکسن دریافت کنند.

تمام افراد مسن، آنهایی که به چند نوع بیماری مزمن مبتلا هستند یا کسانی که بنیه‌ای ضعیف دارند یا در خانه سالمندان زندگی می‌کنند بیش از دیگران به واکسن کوید۱۹ نیاز دارند.

ویتامین دی و کرونا

اخیراً یک مطالعه نشان داده است که به نظر می‌رسد وجود ویتامین D در خون (حداقل ۳۰ نانوگرم در میلی‌لیتر) به کاهش احتمال بروز پیامدهای بالینی نامطلوب و مرگ در بیماران بستری کووید-۱۹ کمک می‌کند. در این تحقیق، اطلاعات ۲۳۵ بیمار مبتلا به کرونا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

بیماران بالای ۴۰ سال، در مقایسه با بیماران مبتلا به کمبود ویتامین D، در افرادی که سطح کافی ویتامین D داشتند، ۵/۵۱ درصد کمتر ممکن است عواقب نامطلوبی از جمله بیهوش شدن، کمبود اکسیژن و مرگ داشته باشند.

کمبود ویتامین D ممکن است به عملکرد ایمنی بدن آسیب برساند و خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را افزایش دهد. طبق برخی تحقیقات، مکمل‌های ویتامین D می‌توانند پاسخ‌های ایمنی بدن را افزایش دهند و به طور کلی در برابر عفونت های تنفسی نقش محافظتی ایفا کنند.

همچنین نشان داده شده است که مکمل‌های ویتامین D باعث کاهش مرگ و میر در افراد مسنی می‌شود که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند کرونا هستند.

اگرچه تحقیقات در این زمینه ادامه دارد اما مهم است که بدانیم مصرف ویتامین D به تنهایی نمی‌تواند از شما دربرابر ابتلا به ویروس کووید محافظت کند و کمبود ویتامین D ممکن است با آسیب رساندن به عملکرد ایمنی، حساسیت شما را به عفونت و بیماری افزایش دهد. این امر به ویژه با توجه به اینکه بسیاری از افراد کمبود ویتامین D دارند، خصوصاً افراد مسن که بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی مرتبط با کووید-۱۹ هستند، نگران‌کننده است.

۴۷۴۷

کد خبر 1513439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =